VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jakub Porsch navrhuje změnu voleb

Trubín – Skandální kauza okolo předsedy FAČR Miroslava Pelty a dalších činovníků nenechává v klidu samotné řadové členy FAČR. Nejinak je tomu i v Trubíně, klubu, který si proklestil cestu do krajské soutěže I. B třídy, v níž nyní bojuje o záchranu.

13.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Vítek Šmahel

OHROŽENÉ DOTACE

Nejvyšší vedení fotbalu tvrdí, že jde o likvidaci. Pro menší kluby je velkým nebezpečím fakt, že nemusí dostat přislíbené dotace. „Tady je odpověď úplně jednoduchá a jednoznačně zní: ano, ohrozí nás to. Pokud zůstane fotbal bez státních dotací z MŠMT, které tvoří 65 % plánovaného, téměř miliardového, rozpočtu FAČR pro letošní rok, je jasné, že se to podepíše nejen na chodu asociace jako takové, ale zároveň i na chodu klubů, soutěží a tak dále," uvedl hráč Freyburgu Jakub Porsch.


„Našeho klubu konkrétně se přímo pozastavení dotací nedotkne nijak výrazněji, jelikož jsme od fotbalové asociace vždy dostávali jen malé částky," přidává optimistický názor trubínský předseda Karel Vávra.

Peníze hrají velkou roli, vždyť se využívají třeba na dopravu a vylepšování areálů. V poslední době se zdálo, že se fotbal posune kupředu, neposkytnutí dotací může mít velký vliv i na činnost menších klubů.


„Peníze budou chybět a bude se šetřit, kde to půjde. Některé kluby nebo spolky, kterým byly odsouhlaseny investiční dotace na projekty, jako jsou rekonstrukce areálů nebo nové stavby, navíc s těmi financemi počítaly, rozhodnutí ministryně Valachové je určitě nepovzbudilo," mračí se Jakub Porsch.

NEPROSTUPNÝ VOLEBNÍ SYSTÉM


V pátek se rozhodovalo, kdo bude kandidovat na předsedu fotbalového svazu. „Rád bych zmínil, že je podle mého názoru škoda, že možnost volit nemá každý člen, nebo že volebním právem nedisponují alespoň všechny členské kluby. Volební systém FAČR, jak je nastaven nyní, je pro změnu, která je podle mě nutně potřeba, neprostupný," tvrdí Jakub Porsch.


Předseda klubu přidal svou vizi, kdo by se měl ujmout vlády ve fotbale. „Ve vedení FAČR bych nejraději viděl někoho z bývalých reprezentantů. Napadají mě lidé jako Ivan Hašek nebo Jozef Chovanec. Právě oni mají podle mého k fotbalu nejblíže, a proto by se měli podílet i na jeho řízení," uvažuje Karel Vávra.


Jak by to řešil jeho podřízený na hřišti? „Můj názor je jednoduchý. Ty, co fotbal řídí, by měli volit ti, co ho hrají. Teď to funguje tak, že ti, co fotbal řídí, jsou zároveň voliči. Proto bych byl pro, aby se do vedení fotbalové asociace dostala současná předsedkyně České asociace fotbalových hráčů Markéta Haindlová," prozradil Porsch.
Ten tedy našel jméno, které by se na kandidátce mělo objevit. „Hlavní důvod jsem už uvedl, slečna Haindlová si totiž velmi dobře uvědomuje, co je nejdůležitějším prvkem fotbalu – jsou to hráči. Jejím hlavním cílem je ochrana jejich práv a snaha o to, aby se právě hráči podíleli na fotbalové vládě a mohli vyjádřit svůj názor.

Na rozdíl od členů současného vedení asociace jsou podle ní hlavní zájmy fotbalistů a fotbalu jako takového, ne její osobní zájmy," řekl Porsch, který dodal: „Předsedkyně ČAFH je navíc ambiciózní, perspektivní a na zkorumpovaném prostředí českého fotbalu nezávislá osoba. Její podpora by byla transparentní a nezpochybnitelná, i to jí odlišuje od toho, co nás čeká a nemine. Z osobní zkušenosti navíc mohu říct, že má o fotbalovém dění skvělý přehled, hovoří plynule několika světovými jazyky, má mezinárodní zkušenosti a byla by schopna sestavit tým schopných lidí." Jenže Heindlová včera kandidaturu odmítla!


NEJVĚTŠÍ PROBLÉM MÁ FOTBAL

I když je podle policie do celé kauzy zapleteno více sportů a některé politické subjekty, nejvíce se dotýká fotbalu. „Kauza se týká investičních dotací MŠMT v celkové výši 454 milionů korun. Projektů v rámci tohoto programu, kterým byla dotace přidělena, je celkem padesát. Na začátku se mluvilo o tom, že ovlivněno mělo být ale „pouze" devatenáct z nich. Myslím si, že není náhodou, že devatenáct je i projektů, které se týkají fotbalu. To by mohla být první indicie, proč právě fotbal, je to ale jen moje spekulace. Dnes se už objevila informace, že podle zákonných kritérií nebyl vybrán ani jeden z projektů," míní Jakub Porsch.

Fotbal je bez předsedy, který je ve vazbě. Je to jeden z důvodů, proč se v celé kauze mluví nejvíce o fotbale? „Nejvýznamnějšími důvody bude osoba Miroslava Pelty, který je s fotbalem spjat, a také množství financí, které do fotbalu z MŠMT proudí. Už částka samotná z neinvestičních programů MŠMT, 632 milionů korun, která je nepoměrně vyšší než dostávají jiné sporty, vzbuzuje podle mého názoru podezření. A to i přes to, jak velkou má fotbal členskou základnu a jak je populární v porovnání s konkurencí," míní Jakub Porsch. Svůj názor, proč právě fotbal, přidal i Karel Vávra: „Jednoznačně proto, protože je to nejsledovanější sport u nás. Do fotbalu jde nejvíc peněz, má nejvíc pozornosti, fotbalové prostředí je v médiích často probíráno, jména, která se v něm pohybují, zná každý. To jsou podle mě hlavní důvody."

Autor: Jan Bežo

13.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Karlovarská Slavia (v modrém) podlehla v prvním kole Mol cupu na vlastním hřišti Královo Dvoru 0:3.

Cábelíci postoupili do dalšího kola Mol Cupu

instalatér, ilustrační foto

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

František Jungmann: Byli jsme vandráci, neseděli jsme ale celý den u hospody

Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ - Před třiceti lety se František Jungmann vracel do Českého ráje, kde s batohem na zádech po turistických stezkách i mimo ně nachodil pěšky stovky kilometrů, několikrát do roka. Tehdy netušil, že po Lounech, kde bydlel a pracoval v tamním pivovaru, se stane jeho osudem Pivovar Rohozec v samém srdci Českého ráje. V jeho čele stojí už dvanáct let.

Naděje Hořovicka zhatil třígólový Batka

Hořovice /FOTOGALERIE/  - Potřetí během jednoho roku se Hořovicko střetlo se Štěchovicemi. Těm loni na podzim v úvodu Fortuna ČFL coby nováček podlehlo na jejich půdě 0:4, jarní odveta skončila pod Remízkem těsnou výhrou hostů 3:2. Los prvního kola Mol Cupu svedl tyto týmy opět. Nyní již v jiných rolích, když Hořovicko třetí nejvyšší soutěž opustilo.

Na účastníky tradičního běhu čeká opět náročná trať

Žebrák /FOTOGALERIE/ – S Vavřineckou poutí je v Žebráku tradičně spojen silniční běh Žebrácká pětadvacítka – memoriál Waltera Bednáře. V neděli 13. srpna se uskuteční v pořadí již 36. ročník. Pořadatelé přichystali kromě hlavního závodu na 25 kilometrů opět i zkrácenou trať v délce 10 kilometrů a také nesoutěžní Běh s Točníčkem a Žebráčkem.

Aktiv trval necelou půlhodinu

Praskolesy /FOTOGALERIE/ - Na losovací aktiv Okresního fotbalového svazu Beroun do praskoleského kulturního domu přijeli zástupci klubů, aby vyhodnotili uplynulý ročník fotbalových soutěží a potvrdili rozlosování toho nového. Podle informace Deníku se nedostavil pouze zástupce Chaloupek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení