VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolní hasiči chtějí dokončit opravu zbrojnice

Chodouň /LIDÉ SV. FLORIÁNA/ - Místní sbor dobrovolných hasičů má zajímavou historii.

27.1.2010
SDÍLEJ:

Hasiči z Chodouně jezdí na různé soutěže.Foto: archiv SDH Chodouň

Do činnosti sboru dobrovolných hasičů v Chodouni je zapojena zhruba desetina místních obyvatel. Sbor má v současné době 55 členů. „Z toho je 39 mužů, 5 žen a 11 dětí,“ upozornil starosta chodouňských hasičů Jindřich Novák.

První informace o sboru pocházejí z roku 1903 a jsou z jeho pamětní knihy. Podle zápisu v ní sbor vznikl v srpnu 1903.

Během uplynulých desetiletí zasahovali chodouňští hasiči u několika velkých požárů. Mezi na patřil například požár místního mlýna z roku 1943, dobrovolní hasiči ale nejčastěji vzpomínají na požár hospody v Louníně. Když tehdy velitel sboru Antonín Šmíd vyslechl žádost o pomoc, zasalutoval a pravil: „Udržujte oheň, za půl hodiny jsme tam!“ Jeho historické prohlášení se stalo heslem současného sboru. V roce 2009 hasiči zasahovali při požáru skládky ve Stašově a při letních živelných pohromách.

V Chodouni se činnost hasičů neobejde bez úzké spolupráce s obecním úřadem. „Obec se stará o jejich dobré materiální zabezpečení. Oni jí to vrací například tím, že sekají břehy Litavky, vyřezávají nežádoucí porost z koryta řeky a podobně. Jsou také pořadateli hasičských bálů a posvícenských zábav,“ uvedl starosta Chodouně František Rambouský. V roce 2007 obec sboru zakoupila 10 kompletních stejnokrojů v hodnotě 15 tisíc korun a tři protipožární přilby v hodnotě 14 tisíc korun.

Finanční prostředky se snaží získat i sami hasiči. „Získáváme je formou brigád, plesů i prostřednictvím sponzorských darů. Organizujeme i sběr železného šrotu,“ poznamenal starosta sboru.

Stejně jako jiné dobrovolné sbory účastní se chodouňští různých soutěží a memoriálů. „Bohužel máme v současné době dost nestabilní družstva a to se odráží na výsledcích. Mrzí mne to a rád bych to změnil,“ posteskl si Jindřich Novák.

Sbor se ale může pochlubit zásahovou jednotkou, která je zařazená do JPO5 a má k dispozici vozidlo Avia s požární stříkačkou PS-12, motorovou pilu a je plně připravena k pomoci ať už při požárech nebo živelných pohromách. O svěřenou techniku se hasiči starají převážně svépomocí.

A jaké mají chodouňští hasiči přání pro letošní rok? „Rád bych dokončil opravu hasičárny a obnovil výbavu zásahového vozidla. A také bych chtěl ať už za pomoci obce, sponzorů nebo z vlastních zdrojů sboru opravit vrata a elektroinstalace hasičárny a zakoupit plovoucí zásahové čerpadlo i elektrocentrálu,“ prozradil velitel sboru.

Autor: Romana Šimková

27.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starostka Hvožďan Markéta Balková.
56

Vesnicí Středočeského kraje roku 2017 je obec Hvožďany

I přes prohru s Chyňavou se rezerva Cábelíků veselila.
9

Novák: Klukům pomohla přítomnost Saboua

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Hrad Točník chce přilákat víc turistů

Beroun /FOTOGALERIE/ - Nejen letní prázdniny, ale pravděpodobně i zbytek letošní sezony se na hradě Točník ponesou ve znamení stavebních prací. Na třetím nádvoří se musí postavit nová zeď a zároveň mají být zpřístupněna další podlaží v Královském paláci, která by zatraktivnila prohlídku hradu.

V nemocnici přibudou nová lůžka i márnice

Beroun - Delší dobu nepřístupná vrchní část budovy přímo naproti vrátnici a vjezdu do areálu berounské nemocnice bude brzy opět v provozu. Právě v těchto dnech se tam pracuje na dokončení nových lůžek pro rozšíření kapacity a celkové zkvalitnění oddělení následné péče.

OBRAZEM: Kulturní léto už přilákalo stovky lidí

Králův Dvůr /FOTOGALERIE/ - Rock, country, metal, ale i dechovka, vážná hudba či pořady pro děti. To jsou jen útržkovitě žánry, které letos v létě čekají na návštěvníky Kulturního léta v Králově Dvoře. Pestrá nabídka má oslovit co nejširší počet obyvatel města.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies