VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrnčířské trhy v Berouně začínají už třetí dekádu

Beroun – Obyvatele Berouna čeká zanedlouho další zátěžový víkend. V sobotu 9. a neděli 8. Září se zde uskuteční další, a to již 21. Hrnčířské trhy. Do města se tak sjede kolem tří set hrnčířů z Česka i zahraničí. Mezi keramiky se představí na 30 zahraničních vystavovatelů z Evropy, kteří budou presentovat kulturu své země.

28.8.2017
SDÍLEJ:

Hrnčířské trhy v BerouněFoto: Petra Lišková

„Již dvacet jedna let jsou podzimní hrnčířské trhy v Berouně významnou součástí oslav Dnů evropského dědictví. Kromě úžasných otevřených památek v Berouně, stojí za prohlídku městská radnice, Muzeum Českého krasu v Jenštejnském domě, Duslova vila, obě berounské brány,“ uvedl k významné berounské akci, na kterou každoročně jezdí tisíce návštěvníků z celé České republiky její tvůrce a hlavní organizátor Vladimír Izbický.

Husovo náměstí a jeho přilehlé uličky tak zaplní ne desítky, ale stovky stánků a návštěvníci města se tak musí připravit na některá zásadní dopravní omezení. Už od pátečního odpoledne bude pro motoristy na Husovo náměstí zakázán vjezd. Návštěvníci podzimních hrnčířských trhů tak budou muset svá vozidla odstavit na městských parkovištích. Řidiči budou moci zaparkovat mimořádně na Závodí na louce u bývalého autobusového nádraží. Toto parkoviště a parkoviště u vlakového nádraží bude bez poplatků. Dále mají návštěvníci Berouna k dispozici parkovací dům U Černého koně a další placená stání v okolí městského centra. „Na berounské hrnčířské trhy jezdíme raději vlakem. Můžeme tak ochutnat pivo i medovinu,“ poznamenala Jitka Miláčková.

Stejně jako při uplynulých ročnících hrnčíři i letos předvedou své ruční práce, kvalitní funkce užitkové keramiky, krásný tvar a dekor starodávné, léty prověřené tvary keramiky našich babiček a prababiček. „Bude zde keramika lidová, či ještě starší, zakuřované vázy inspirované dobou Keltů, přes moderní keramiku, po designový porcelán a současnou autorskou tvorbu. Zkrátka každý si tu jistě najde svůj styl, do paneláku, rodinného domu ale i zahrady,“ upřesnil Vladimír Izbický.

Vladimír Izbický - hrnčíř a tvůrce miniatur - je pořadatelem Hrnčířských trhů v Berouně od samého začátku. Inspirací mu byly vyhlášené hrnčířské trhy Arthura Sudau v bavorském Diessenu. Díky zájmu a podpoře města Berouna se podařilo zajistit první ročník a akce byla na světě.

První jarní hrnčířské a řemeslné trhy v roce 2003 zaplnily do posledního místa berounské náměstí. Úspěšnému startu napomohli hrnčíři, kteří si Beroun oblíbili a tvořili více než polovinu vystavovatelů. „Měli jsme novou motivaci hledat zajímavé a šikovné řemeslníky, díky jimž se zachovala poctivá ruční práce a fortel. Nechtěli jsme trhům dát muzejní a historický ráz, ale představujeme řemesla a výrobky, které mají co říci současné společnosti,“ říká otec Hrnčířských trhů Vladimír Izbický.

Hrnčířské trhy mohou návštěvníci navštívit v sobotu od 8 do 18 hodin a v neděli od 9 do 17 hodin.

Do Berouna se sjede skupina z Maďarska, Slovenska, Polska, ale i z Německa, Bulharska a Rumunska. Mezi ty, kterým se v Berouně zalíbilo, a opět přijedou, patří i Thomas Thunig z Německa.

Letos poprvé se zde představí Keramická dílna Evy a Luďka Skoblíkových, kteří přivezou své keramické výrobky až z Jičína.

Součástí trhů je i soutěž nazvaná Zahradní keramika. Na trávníku uprostřed Husova náměstí budou opět vystavena keramická díla, která hrnčíři do soutěže přihlásí. „Na hlavním podiu budou, jako každoročně v sobotu ve 14 hodin, oceněni vítězové soutěže. Soutěžní práce bude hodnotit osmičlenná odborná porota, složena z odborníků,“ upozornil Vladimír Izbický.

Mezi návštěvníky hrnčířských trhů je ze dvou dnů stále neoblíbenější ten první. V sobotu na ně přijedou tisíce lidí. Sobotní den proto opět uzavře vernisáž designérky a sochařky Evy Roučkové v galerii v Muzeu berounské keramiky, a to od 18 hodin. Vernisáž bude provázet hudba geniálního piana a saxofonu Pokojového dua.

Autor: Romana Šimková

28.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Otevření víceúčelového hřiště v Hudlicích.
3

Investice do hřiště v Hudlicích podpoří reprezentaci

Specializační kurz pro dobrovolné hasiče v Králově Dvoře zaměřený na vyprošťování osob u dopravních nehod.
39

Dobrovolní hasiči se účastnili kurzu zaměřeného na nehody

Hořovicko marně dohánělo manko

Hořovice – Podzimní slunce jakoby uspalo hráče Hořovicko, kteří věděli o tom, že Rakovník dokázal udeřit v několika utkáních hned na začátku. Hosté toho využili.

FOTOGALERIE: Vítáme miminka narozená v měsíci září

Berounsko - Vážení čtenáři, prostřednictvím našeho Deníku se opět můžete podívat na miminka, která přišla na svět v měsíci září roku 2017 v hořovické porodnici U Sluneční brány. Tentokrát přivítáme šest holčiček a deset chlapečků.

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Praha /ROZHOVOR/ – Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený tvrdí, že jeho pracovní zápřah nemá dobrý vliv na jeho zdraví. Proto se rozhodl zvolnit, více si vybírat koncertní místa. Když se ale s ním bavíte, říkáte si, jak to muselo vypadat, než zvolnil. Chrlí ze sebe jednu myšlenku za druhou, jeden projekt za druhým. A to si jistě ještě mnohé nápady schovává na příště. Jeho život posledních týdnů zasáhly dvě události. Jednak si po dlouhých letech dopřál s manželkou společnou dovolenou u moře. A pak jeho dcera Julie získala třetí místo na prestižní houslové soutěži. O tom všem jsme si povídali.

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

Střední Čechy – Příspěvek už nelze získat na čistě uhelný hotel, ale dotace mohou majitelé domků sloužících k bydlení získat na čtyři rozmanité zdroje tepla: na tepelná čerpadla, na kotle spalující biomasu, na plynové kondenzační kotle a na kotle kombinované (tedy takové, v nichž lze vedle uhlí spalovat i biomasu). K nové vlně kotlíkových dotací ve Středočeském kraji, pro niž je připraveno 502,2 milionu korun, to v pátek přišel říci na krajský úřad ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení