VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rekonstrukce zámku nyní zasáhne bytové prostory

NIŽBOR - Obec musí vyřešit problém s náhradním ubytováním současných nájemníků

20.10.2007
SDÍLEJ:

Oprava nižborského zámku už stála obec několik milionů korun. Výstava zahrádkářů bude letos poslední akcí na zámkuFoto: DENÍK/Romana Šimková

Zastupitelé Nižbora v letošním roce požádali o státní dotaci na další etapu rekonstrukce místního zámku. „O dotaci jsme žádali i v loňském roce, ale žádné peníze jsme nedostali. Jak dopadneme letos, zatím nevíme. Komise, která o dotacích rozhoduje, bude zasedat až na začátku příštího roku. Teprve potom uvidím, zda nějakou dotaci na další opravy dostaneme,“ vysvětlila starostka Nižboru Kateřina Zusková.

Zámek obec vlastní deset let

Zámek, který byl založený na ostrohu nad řekou Berounkou králem Přemyslem Otakarem II. původně jako raně gotický hrad, vlastní obec od roku 1997. Od tohoto roku začala zcela zdevastovaný objekt opravovat. „Během deseti let šlo z obecního rozpočtu na rekonstrukci zámku už kolem pěti milionů korun. Další miliony se nám podařilo získat prostřednictvím dotací. V současné době už máme zámek kompletně odkanalizován a jeho centrální část, kterou je zámecký palác, je už i celá zrekonstruovaná. Na zámku nyní opravujeme schodiště mezi horním a dolním nádvoří. Na tuto investiční akci jsme získali dotaci od krajského úřadu z fondu obnovy památek krajského úřadu ve výši 90 tisíc korun. V dalších opravách bychom potřebovali pokračovat ve směru na horní nádvoří,“ informovala Kateřina Zusková.

Nájemníky není kam přestěhovat

Rekonstrukce této části ale bude pro obec velmi tvrdým oříškem. Jedná se totiž o bytové prostory, které jsou v současné době plně obsazeny nájemníky. „Na zámku máme asi dvanáct obecních bytů. Protože nemáme žádné náhradní a vyhovující prostory, do kterých bychom lidi během oprav přestěhovali, bude rekonstrukce této zámecké části velmi problematická. Potřebujeme udělat například nové fasády i krovy. Abychom ale mohli v opravách pokračovat, musíme nájemníky bytů někam přestěhovat. Nemáme ale kam. V současné době nemáme ani žádné volné prostory, které by mohli zedníci využít jako zázemí a na uskladnění materiálu. Budeme muset nechat vyklidit nějaký sklep či něco podboného,“ uvedla starostka Nižboru.

O dalších opravách rozhodne statik

O tom, kde budou další opravy zámku pokračovat, musí ještě rozhodnout statik. „Ten posoudí, v kterých místech jsou nenutnější,“ poznamenala Kateřina Zusková.

Při rekonstrukci zámku vedení obce hodně pomohlo, že si ho Středočeský kraj vybral jako sídlo informačního centra Keltů a archeologického ústavu. „Nyní je v prostorách paláce také skautská expozice, která zde bude nainstalována čtyři roky. Ministerstvo kultury nám na ni přispělo částkou 250 tisíc kroun,“ připomenula starostka.

20.10.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
16

FOTOGALERIE: Vítáme miminka narozená v měsíci září

Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený s dcerou Julií.
7

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

Střední Čechy – Příspěvek už nelze získat na čistě uhelný hotel, ale dotace mohou majitelé domků sloužících k bydlení získat na čtyři rozmanité zdroje tepla: na tepelná čerpadla, na kotle spalující biomasu, na plynové kondenzační kotle a na kotle kombinované (tedy takové, v nichž lze vedle uhlí spalovat i biomasu). K nové vlně kotlíkových dotací ve Středočeském kraji, pro niž je připraveno 502,2 milionu korun, to v pátek přišel říci na krajský úřad ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).

Do Hudlic přijede legendární Antonín Panenka

Hudlice - Obyvatele Hudlic v pátek 23. září čeká zajímavá akce. Představitelé obce dnes slavnostní zahájí provoz sportovního areálu u fotbalového hřiště u lesa.

Řidička najela na přechodu pro chodce do školačky

Beroun - V pátek 22. září srazilo na přechodu pro chodce osobní auto v blízkosti centra Berouna školačku. K dopravní nehodě došlo kolem jedné hodiny odpoledne, když se dívka vracela ze školy. 

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení