VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: BEROUN

Královské město Beroun ležící na soutoku řek Berounky a Litavky láká k návštěvě nejen svými historickými památkami a bohatou kulturní a sportovní nabídkou, nýbrž i svým překrásným okolím. Je východiskem do dvou chráněných krajinných oblastí - Českého krasu a Křivoklátska. V oblasti, která byla osídlena již od pravěku, vznikla ve třináctém století při brodu přes řeku Mži (Berounku) osada. Procházela jí významná obchodní stezka vedoucí z Prahy do Plzně a dále do Bavor. První písemnou zprávu o městě nacházíme v listině Přemysla Otakara II. z roku 1265. Latinský název Verona byl do němčiny překládán jako Bern, do češtiny jako Berona, Berún a Beroun. Město však brzy zpustlo a musilo být znovu vybudováno za vlády Václava II. Byly založeny nové hradby a ochozy a byl založen i klášter dominikánů. V roce 1303 udělil panovník Berounu majestát, podle něhož se město mohlo spravovat právem Starého Města pražského.
Dnešní Beroun má 17 648 obyvatel. Dominantou je radnice na Husově náměstí. Zdroj: www.mesto-beroun.cz

Výkula na trati do Karštejna potrvá až do července

Beroun - Na železniční trati v úseku Karlštejn Beroun je od minulého týdne omezen provoz vlaků na lince S7 Praha - Beroun. Důvodem výluky v obou úsecích trati je souvislá výměna kolejnic v kolejích v mezistaničním úseku dlouhém zhruba sedm kilometrů.

Parkování v Berouně: záchytné parkoviště Na Podole nabíne až tři stovky míst

Beroun - Obyvatelé i návštěvníci Berouna se pravděpodobně do dvou let dočkají nového záchytného parkoviště s kapacitou 250 až 300 míst. S jeho výstavbou představitelé města počítají v lokalitě Na Podole.

Krbeček litoval chyby v závěru

Beroun – Ve fotbalovém krajském přeboru přišel Český Lev-Union Beroun o výhru v závěru duelu ve Lhotě. „Několikrát jsem Lhotu viděl a poznal jsem, že jsou horší v obraně. Proto jsme chtěli hrát ofenzivně a trochu je zaskočit, což se podařilo, domácí jen nakopávají a spoléhají na standardky," prozradil plán trenér hostů Jiří Krbeček.

Beroun ve středu hostí utkání reprezentačních výběrů

Beroun – Pokud vás zajímá mládežnický fotbal v reprezentačním podání, tak se určitě vydejte dnes na fotbalové hřiště ČLU Beroun Na ostrově. Od 16 hodin se tam představí v rámci turnaje čtyř zemí Future týmy U16 Švédska a Belgie.

AKTUALIZOVÁNO

Na D5 se zastavil provoz kvůli nehodě kamionů

Zdice – Na 30. Kilometru dálnici D5 v úterý ráno havarovala tři nákladní vozidla. Jedno z nich přepravovalo dobytek a další beton. Kvůli nehodě musela být na několik hodin dálnice ve směru na Plzeň uzavřená a řidiči z ní museli sjíždět na exitu 28 a využít objízdnou trasu přes obec Bavoryně.

Beroun udělal slavnostní tečku za nádražím

Beroun - Představitelé Berouna udělali závěrečnou tečku za výstavbou nového autobusového nádraží. Slavnostního ukončení se zúčastnili také zástupci švýcarské strany, která zajišťovala peníze, ministerstva životního prostředí, ministerstva financí i dopravce.

Beroun pořádá hromadnou úklidovou akci

Beroun - Město Beroun připravuje na 29. dubna dobrovolnou úklidovou akci nazvanou Ukliďme Beroun. Jejím cílem je přispět k lepšímu životnímu prostředí a k vytvoření čistého prostředí ve městě.

Diváci viděli vzrůstající úroveň hokeje žen

Beroun /FOTO/ – Utkání mladých dívčích hokejových nadějí se na berounském ledě vskutku povedlo. Do hlediště si našlo cestu na 150 diváků, ti za odměnu viděli překrásný ženský hokej v podání hráček reprezentačních týmů.

Bílá sobota patřila v muzeu dílnám

Beroun /FOTOGALERIE/ - Otevřené velikonoční dílny nabídlo již potřetí na Bílou sobotu svým návštěvníkům Muzeum berounské keramiky.

Pokladník hattrick nevypsal

Králův Dvůr /ROZHOVOR/ – Gólovou premiéru Cábelíků v třetiligovém duelu obstaral sice Adam Hájek, ale pak převzal brankovou taktovku Martin Kraus, jenž vstřelil do sítě Vyšehradu tři góly a významně tak přispěl k výhře Králova Dvora 4:0.

V berounských školách skončily zápisy do prvních tříd

Beroun - V berounských základních školách bylo rušno i v sobotu dopoledne. Školní budovy zaplnili rodiče s předškoláky. Pokračovaly zde zápisy do prvních tříd čtyř základních škol. Největší počet budoucích prvňáčků přišel k zápisu sice v pátek, ale i v sobotu dopoledne měli pedagogové hodně práce.

V Duslově vile v Berouně vystavují školáci

Beroun - V Duslově vile v Berouně je až do 28. dubna otevřena tradiční výstava výtvarných prací žáků berounských základních a uměleckých škol nazvaná Talent 2017.

Šilhavý střídá na trůně Treglera

Berounsko – Cábelíci hrají prim. V anketě Fotbalista okresu Beroun to platí už čtyři roky. Po premiérovém vítězství brankáře Praskoles Milana Lukavského ovládli anketu Berounského deníku fotbalisté Králova Dvora. Jejich šňůru prodloužil stoper a zároveň asistent Cábelíků Tomáš Šilhavý.

Beroun rozdělil sportovní granty na letošní rok

Beroun – Zastupitelé Berouna schválili sportovní granty na letošní rok v celkové výši 3,916 milionu korun. Na dotace nad 50 tisíc vedení města uvolnilo 3,874 milionu korun a na dotace do 50 tisíc korun necelých 126 tisíc korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies