VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: HOŘOVICE

Město je položeno na severním úpatí centrálních Brd,
oblast historicky tvoří nedílnou součást tzv. Podbrdska.
Lokalizace prvotního osídlení na území dnešních Hořovic není zcela jasná. Prvé obyvatele zřejmě přilákal mírný svah při středním toku potůčku pramenícího v Dražovce, který míjel místo později postaveného kostela sv. Jiljí, přetínal dnešní Pražskou ulici a ústil do Červeného potoka.

Původní osídlení Hořovic dalo zřejmě jméno panskému sídlu se dvorem, které vzniklo pravděpodobně v místech dnešního starého zámku asi někdy na přelomu 12. a 13. století.
Podle panského sídla a přilehlé osady se začal nazývat rod pánů z Hořovic. Za první známé majitele se považují bratři Noztupus a Gebhardus (Habart), kteří se připomínají poprvé roku 1229, ale bez vztahu k Hořovicím. S přídomkem „z Hořovic“ se objevují poprvé roku 1233 ve spisu Regesta Bohemiae et Moraviae. (díl IV. č. listiny 713)

Zdroj: www.mesto-horovice.cz

Hořovičtí ocení osobnost města

Hořovice - V loňském roce se Hořovičtí rozhodli uspořádat první městský ples. Velký zájem návštěvníků přiměl pořadatele uspořádat druhý ročník.

FOTOGALERIE: Lednová a únorová miminka se představují

Berounsko - Vážení čtenáři, prostřednictvím našeho Deníku se opět můžete podívat na miminka, která přišla na svět v měsíci lednu a únoru v hořovické porodnici U Sluneční brány. Tentokrát přivítáme sedm holčiček a osm chlapečků.

Heslo hořovických kynologů: Vašeho psa poslouchat nenaučíme. Ukážeme, jak na to

Hořovice – Výcvik psů i pořádání soutěží a kulturních akcí. Tím vším se zabývá hořovická organizace kynologů. Od jejího předsedy Jiřího Křemena se v rozhovoru dozvíme i to, v čem je výcvik psů prospěšný a jakou metodu Hořovičtí používají.

Letnou vyplavují deště, město se pokusí o nápravu

Hořovice - Přívalové deště působí velké problémy obyvatelům hořovické lokality Letná. Voda se na domy v této lokalitě valí od průmyslové zóny, jejich majitelé často čelí jejich vyplavení. A takových komplikací je ve městě více.

Jardu Jágra dovezli do cíle masopustního průvodu na voze

Neumětely - Půjdem po vesnici, čeká nás zpěv a tančení. Chaso, slyš můj hlas, moje slovo tady platí, ať se za rok sejdem zas. Tak promluvil při předávání masopustního práva neumětelský starosta Luděk Kuniak.

FOTOGALERIE: Maškary prošly obcí Neumětely

Neumětely - Čarodějnice a čerti patřili mezi nejlepší masky neumětelského masopustního průvodu. Kromě nich si sobotní rej nenechala ujít ani Karkulka, brouček, vodník a mnohé další maškary. 

Masopust začíná na neumětelské návsi

Neumětely – Hudební skupina Třehusk, vyhlášení nejlepší masky v kategoriích děti a dospělí, staročeské výrobky a pochoutky.

FOTOGALERIE: Vítáme miminka narozená v měsíci únoru

Berounsko - V hořovické porodnici U Sluneční brány se narodila další krásná miminka.

Tělesně postižení oslavili desáté výročí organizace

Hořovice – Nezisková organizace Svazu tělesně postižených v Hořovicích uspořádala k desátému výročí 1. společenský ples.

Nemocnice rozšíří operační sály a ambulance

Hořovice - Jaké prjekty Nemocnice Hořovice se loni podařilo dokončit? Které jsou v plánu pro letošní rok? 

Karnevalový rej si děti užijí v Litni

Liteň – Rej masek, dětskou diskotéku a spoustu zábavy si děti užijí na karnevalu, který se koná v sobotu 4. února v Litni. 

FOTOGALERIE: Narodila se další krásná lednová miminka

Berounsko - Přinášíme vám fotogalerii miminek, která se narodila v měsíci lednu roku 2017 v hořovické porodnici U Sluneční brány.

Mikroregion se přidává k akci Daruješ, miluješ

Hořovice – Zástupci hořovické transfuzní stanice se snaží svým dárcům zpestřit jejich návštěvy pravidelnými akcemi.

Hořovičtí zastupitelé jednají na netradičním místě

Hořovice – Nákup automobilu s úpravou pro převoz osob se sníženou schopností pohybu pro Domov Na Výsluní i modernizaci koupelen domu s pečovatelskou službou hodlají Hořovičtí podpořit dotacemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies