VYBRAT REGION
Zavřít mapu

On-line rozhovor s Janem Holáskem

Kandidát na senátora za obvod Beroun bude čtenářům odpovídat ve čtvrtek 29. září od 10 hodin.

On-line rozhovor s Janem Holáskem

Jan Holásek

Tento rozhovor byl ukončen dne 29.9.2016
DOTAZ: Dobrý den pane Holásku. Můžete se nám blíže představit? Máte rodinu, děti? Kde jste dosud pracoval?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
jsem právník, je mi 43 let, bydlím v Dobřichovicích na Berounce, mám syna Jana. Vystudoval jsem právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, rovněž jsem studoval právo a evropskou a mezinárodní problematiku na stipendijních pobytech v zahraničí ve Velké Británii a USA. Více než 20 let působím v právní praxi, po škole jsem pracoval v jedné z předních advokátních kanceláří v Praze, v roce 2001 jsem spoluzaložil advokátní kancelář Havel & Holásek a partneři. Podíl v kanceláři jsem v roce 2014 prodal, přičemž kancelář ponese moje jméno do roku 2017. Od roku 2015 se věnuji právnímu poradenství a kreativním projektům v oblasti životního prostředí a stavebnictví, např. projektům regionálních volnočasových zábavních center. Rozsáhle se rovněž věnuji filantropii.
Podrobný životopis najdete na mých webových stránkách www.janholasek.cz.
DOTAZ: Pane Holásku, kolik jste investoval do své kampaně?
ODPOVĚĎ:Zatím jsem investoval přes dva miliony korun. Moje kampaň je naprosto transparentní, což dokládá i fakt, že jsem obdržel v hodnocení transparentnosti kampaně prováděné Transparency International známku 1, jako jeden z pouhých pěti kandidátů do Senátu v celé ČR.
DOTAZ: Z vašich billboardů hlásáte, že chcete řešit problémy regionu. Jak dalece Berounsko znáte? Žijete tady? Znáte místní problémy? Na co se chcete hlavně zaměřit? Co by podle vás Berounsku nejvíc pomohlo a jak v tom chcete zasáhnout právě vy?
ODPOVĚĎ:Žiji v Dobřichovicích na Berounce. Věřím, že problémy regionu znám a svoji znalost jsem si dále prohloubil při setkáních s místními starosty obcí. Potkal jsem jich již více než 50. Problematiky regionu jsou velmi rozmanité, hlavním tématem je určitě doprava; na severovýchodu regionu je to kooexistence s pražským letištěm; region Praha-Západ velmi intenzivně řeší otázky spojené s vnějším pražským okruhem; se starostkou Jinočan jsme například intenzivně řešili problematiku dopravního napojení a zlepšení protihlukových stěn; v oblasti Dolnobřežanska je velmi důležité trasování D3 do jižních Čech; pro Berounsko je pak zásadní řešení železničního spojení a donedávna ještě problematika vodních staveb na Berounce. Obecně je v regionu velmi zanedbaná silniční síť.
Všechny obce pak řeší problematiku obecní infrastruktury, tzn. čističky, obecní komunikace, školky a školy. Ve většině obcí došlo v minulých desetiletích k rozmachu rodinné výstavby, který ale nedoprovázela výstavba obecní infrastruktury a to je pro mnohé obce a města v našem regionu velký problém. Naprostá většina obcí rovněž velmi kriticky vnímá systém dotačního rozdělování finančních prostředků, ať už z kraje nebo od centrálních orgánů, který jim mnohdy neumožňuje realizovat potřebné projekty, ani je efektivně dopředu plánovat. Problémem je rovněž to, že mnoho obyvatel v obcích tam není trvale hlášeno, přitom reálně využívají služby poskytované obcí, ale nepřispívají tak prostřednictvím daní do obecních rozpočtů.
A z pohledu právníka vidím další velký problém pro starosty a vedení obcí - je to nejasná právní úprava postavení a povinností starostů a radních, která vede k tomu, že se starostové mohou obávat rozhodovat a obce efektivně vést, nebo o výkon funkce ve vedení obcí vůbec není zájem a nebude nikoho, kdo by se o obec chtěl starat. Přitom v zásadě všichni starostové, které jsem potkal, jsou osobnostmi zapálenými pro dobro jejich obcí.
Berounsku by asi nejvíc pomohlo koncepční řešení těchto problémů. Chci se jim v Senátu věnovat jako právník, cestou změn v legislativě a aktivní účastí na koncepčních řešeních těchto témat.
DOTAZ: Pane Holásku, je pravda, že Vaše kancelář (Havel-Holásek) organizovala pro ministra Šimonovského výběrové řízení na poskytovatele elektronického mýtného, čili na Kapsch?
ODPOVĚĎ:Kancelář Havel & Holásek a partneři výběrové řízení na poskytovatele elektronického mýtného neorganizovala. Kancelář bez souvislosti s výběrovým řízením poskytla ministerstvu konzultace ohledně legislativy. Již jsem se k tomu obsáhle vyjadřoval v tisku, na které vás odkáži. Postup kanceláře byl shledán v souladu s právními předpisy i etickými pravidly České advokátní komory.
DOTAZ: Sportujete rád? Co děláte za sport a jak často se mu věnujete?
ODPOVĚĎ:Ano, i když na to nemám tolik času, kolik bych chtěl :)
Na základní a střední škole jsem hrál vrcholově odbíjenou. Rád lyžuji, zajezdím si na inlinech, zajdu si zahrát tenis. A jsem vodák tělem i duší. Splul jsem spoustu řek, jak u nás (samozřejmě včetně Berounky), tak i divočejší vodu v zahraničí, zejména v Alpách nebo v balkánských zemích. V létě, pokud to jde, jsem na vodě téměř každý víkend. A absolvoval jsem rovněž několik závodů dračích lodí.
DOTAZ: Máte podporu pirátu. Co se Vám na nich líbí?
ODPOVĚĎ:Na Pirátech oceňuji zejména jejich tlak na transparentnost rozhodování a veřejných financí. V tom se naprosto shodujeme. A líbí se mi rovněž jejich zapálení pro věc, schopnost odborné diskuse a připravenost poslechnout si jiný názor.
DOTAZ: Jaké jsou vaše politické vzory?
ODPOVĚĎ:Mým politickým vzorem je Jiří z Poděbrad a to zejména jeho snaha o hledání rozumného konsenzu, jak v Čechách, tak na evropské úrovni. Tento jeho odkaz je nadčasový.
Ze zahraničních osobností je to určitě JFK, jeho mladistvý, dynamický,energický, ale zároveň moudrý styl vlády.
Nemůžu samozřejmě nezmínit Masaryka a jeho "nebást se a nekrást".
Z politiků poslední doby velmi respektuji pana Petra Pitharta, dlouholetého předsedu Senátu, který mě v kandidatuře podporuje, čehož si velmi vážím a cením. Dále mi rezonuje práce mnoha senátorů, jako například Václava Lásky, Jiřího Šestáka, Václava Hampla nebo Miluše Horské.
DOTAZ: Máte otevřenou Bezplatnou právní poradnu. Bude fungovat i po volbách nebo je to jen součást vaší kampaně?
ODPOVĚĎ:Ano, bude fungovat i po volbách. Samozřejmě, že vedle toho, že pomůžeme občanům, zkušenosti z Bezplatné právní poradny chci využít pro koncepční řešení problematiky dostupné právní pomoci pro všechny u nás, občany i obce.
DOTAZ: Dobrý den, viděl jsem váš billboard, senátor 21. století, co si pod tím mám jako volič představit? Díky za odpověď.
ODPOVĚĎ:Je to senátor, který je nezávislý, má odbornost, potřebnou pro práci v Senátu, se zájmem o koncepční řešení aktuálních problematik regionu i naší země, který nepodléhá žádným účelovým politickým nebo ekonomickým vlivům. Který má vizi, dynamiku, selský rozum a zkušenosti a má myšlení nezatížené minulou dobou.
Senátor pro 21. století by měl umět řešit otázky mezinárodní, aby chránil naši zemi, odborné, aby dokázal argumentovat a diskutovat a aby dokázal přispět ke kvalitním zákonům, a regionální, aby dokázal zlepšit život v regionu, kde žije.
Práce a pomoc senátora 21. století musí být konkrétní, přínosná a praktická.
DOTAZ: Senát je podle mě zbytečný. K těmto volbám nechodím. Přesvědčte mě, proč bych zrovna tentokrát měla změnit názor...
ODPOVĚĎ:Vím, že je Senát mnohdy podceňovaný, ale já jako právník jsem přesvědčen, že správně a kvalitně sestavené seskupení osobností v Senátu, s odbornými, ale i životními zkušenostmi, jsou pro naše zemi velmi důležité. Nejen že hlídají právní stát a demokratické hodnoty, ale také hlídají mezinárodní směřování naší země a v neposlední řadě revidují zákony, které jsou předložené Poslaneckou Sněmovnou. Význam Senátu je velmi podstatný, a to i proto, že zodpovědný senátor koncepčně, prakticky a účinně pomáhá regionu, ve kterém žije.
DOTAZ: Kandidujete za náš region, ale jak dobře ho vlastně znáte? Kde je například vaše oblíbené místo, kam se rád vracíte?
ODPOVĚĎ:Na první část otázky jsem již odpovídal. Jedno místo? To je těžké, je jich tady strašně moc, ale rád se zastavím na skále - vyhlídce ve Svatém Janu pod Skalou. Mám velmi rád pohled z lodi na skály mezi Berounem a Srbskem. Jako mnozí z nás jsem mnohokrát byl na Malé a Velké Americe. Zapůsobila na mě rovněž vyhlídka nad Vonoklasy, ale i venkovská krajina na Hořovicku. Byl jsem teď na vinobraní v Kočvarech, bylo na úžasném místě a krásným rozhledem.
DOTAZ: Jaký máte názor na našeho prezidenta a koho byste případně viděl na jeho místě?
ODPOVĚĎ:Prezident by měl důstojně reprezentovat naší zemi a občany spojovat. Na místě prezidenta bych si například dokázal představit pana Petra Pitharta.
DOTAZ: Dobrý den, pane Holásku,
zajímalo by mě, jaký je váš názor na Evropskou unii dnes, kdy se o její budoucnosti tolik spekuluje.
Děkuji
ODPOVĚĎ:Jsem přesvědčený, že naše země by měla hrát aktivní roli ve společenství evropských zemí. Naše místo je v Evropě. Je třeba současnou Evropu reformovat, tak aby byla maximálně efektivní, funkční a přínosná pro nás i další evropské země. Na tomto procesu bychom se měli aktivně podílet.
DOTAZ: Dobrý den, jak budete řešit problém s dětskými lékaři.
Když onemocní zvíře, je zde plno ambulancí i o víkendu.
Když onemocní dítě, musíte do Prahy, Kladna nebo do Příbrami. V Berouně dětská ambulance nefunguje. a taková krásná nemcnice.
Děkuji za odpověď. Milena Kusá Beroun
ODPOVĚĎ:Je to příliš konkrétní dotaz. Ale řešil bych ho tak, že bych se setkal se starostou Berouna a dalšími odpovědnými lidmi, nechal se seznámit s problémem a pak jej zkusil prakticky vyřešit.
DOTAZ: Co vás přimělo kandidovat do Senátu? Kdo je podle vás vaším největším konkurentem z ostatních kandidátů a proč?
ODPOVĚĎ:Začnu od konce - k ostatním kandidátům nepovažuji za vhodné se tady vyjadřovat. Je to otázka voličů.
Co mě přimělo kandidovat do Senátu? Dostal jsem nabídku kandidovat do Senátu od podporujících stran a osobností a to jako nezávislý odborník v oblasti domácího a mezinárodního práva. Zejména pro mě byla důležitá podpora mnoha senátorů, a to zejména pana Petra Pitharta a rovněž mnoha starostů v regionu. A také to, že v současném českém Senátu, jehož hlavní rolí je projednávat zákony, je velmi málo právníků, pouhých 5 z 81 senátorů. Přitom právní zkušenost je pro kvalitu legislativy nezbytná. Například v zahraničí je obvyklé, že právníků je v Senátu je mnohem více. V americkém je to více než 40 %, v německé horní komoře parlamentu je to více než 60 %. Od senátorů, se kterými jsem diskutoval, jsem se rovněž dozvěděl, že moje mezinárodní zkušenosti a znalosti by byly pro Senát a výkon jeho pravomocí na mezinárodní a evropské úrovni přínosem.
Rád bych rovněž využil působení v Senátu ke koncepčnímu řešení některých témat, jako je vytvoření kvalitního a funkčního systému právní pomoci, dostupné pro všechny, a to včetně bezplatné právní pomoci pro ty, kteří to potřebují.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení