Jan Tománek při premiéře mezi elitou získal bronzovou medaili

Příbram – V kariéře už posbíral mnoho úspěchů. Nikdy se však ve světovém poháru neprobojoval na stupně vítězů. Až nyní v Itálii. Jan Tománek obsadil v závodě ITU World Cup v paratriatlonu třetí příčku. A to přitom mezi elitou startoval poprvé.

10.7.2017

Jan Tománek obsadil na světovém poháru v Itálii třetí místo.Foto: Archiv Jana Tománka

„Překvapil jsem nejen sám sebe, ale i celý svět,“ přiznal bronzový muž.

Úspěch byl o to cennější, protože to byla historicky první medaile pro Českou republiku ve světovém poháru.

„Start pro mě představoval především cennou zkušenost a zcela nový typ závodu, protože v porovnání s dlouhým triatlonem je paratriatlon (0,75 km plavání – 20 km kolo – 5 km běh) v podstatě sprint,“ dodal Tománek.

Z tohoto důvodu neměl žádná očekávání, žádnou představu či ambici na umístění. „Chtěl jsem jen předvést své maximum,“ podotkl.

Plavecká část na 750 metrů startovala ve vlnách rozdělených podle jednotlivých handicapů. Kategorie PTWC (ParaTriathlon WheelChair) určená pro sportovce na handbiku/vozíku je dále rozdělena do dvou podkategorií H1 (vyšší handicap) a H2 (nižší handicap). Zařazení do příslušné kategorie probíhá na základě zdravotní klasifikace a posouzení úrovně handicapu klasifikační komisí. Pořadí kategorie PTWC je jednotné pro obě podkategorie, ale využívá se přepočet na základě koeficientu handicapu. V praxi startují první závodníci H1 a s časovým odstupem odpovídajícím koeficientu poté startují závodníci H2.

První disciplínou bylo plavání. Zde se Jan Tománek trápil. „Po startu jsem se postupně propadl na poslední místo. Bojoval jsem s vodou i sebou samým. Na konci utrápeného plavání jsem se opravdu těšil z vody,“ přiznal.

Čas 16:15 minuty představoval spíše podprůměrný výkon na úrovni světového poháru.

Cyklistická trať v celkové délce 21 km byla rozdělena do tří okruhů. Byla poměrně technická a profilově zajímavá. „Po horším úvodu jsem měl šanci minimalizovat ztráty, aby má premiéra neskončila fiaskem,“ uvedl Tománek.

„Projevila se má cyklistická minulost a pravděpodobně i současná rostoucí výkonnost. Najednou jsem nebyl outsiderem, ale propracovával jsem se dopředu,“ upozornil.

V polovině cyklistického závodu byl na pátém místě a během stoupání dostihl dalšího soupeře. Mohutným nástupem mu nedal šanci.

Cyklistickou část dokončil v čase 39:02 minuty. „O několik vteřin za Rakušanem jsem zaznamenal třetí nejrychlejší čas,“ poznamenal.

Běh na 5 km byl rozdělený do tří okruhů. Profil byl mírně zvlněný, ale více než třetina trati se jela po dlažbě. Přestože podmínky nebyly ideální, Tománek dřel. Pořád si udržoval šanci na cenný kov. Cílovou pásku proťal v čase 1:17:43, což byl dobrý výsledek, ale stačil v tu chvíli s odstupem 1:11 minuty pouze na čtvrté místo. Nejprve to bylo zklamání, které vzápětí vystřídala radost.

„Když jsem chtěl opustit areál a těšil se do sprchy, zvonil mi telefon. Prý se mám dostavit do prostoru cíle. Rakušan se provinil proti pravidlům, když nezastavil po penalizaci v penalty boxu. Byl diskvalifikován,“ objasnil Tománek.

Tím pádem se posunul při premiéře na větovém poháru ITU World Cup na pódium a pro Českou republiku vybojoval historicky první cenný kov v paratriatlonu ITU.

„Sbírání zkušeností v novém typu závodu se proměnilo v jeden z nejvýznamnějších úspěchů mé triatlonové a sportovní kariéry vůbec. Pořád tomu nemohu uvěřit a mám obrovskou radost,“ řekl dojatý Jan Tománek.

Autor: Redakce

10.7.2017 VSTUP DO DISKUSE

Easy Flyers Králův Dvůr se doma poprvé představí 24. září proti Slanému.

Hokejisté Králova Dvora změnili název i trenéra

20

Medu je málo, včelaři zvyšují jeho cenu

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

Třetí třída bude mít kvalitu

Berounsko - Po reorganizaci fotbalových soutěží na Berounsku se v novém ročníku bude hrát třetí třída v novém hávu. Týmy utvořily pouze jednu skupinu o čtrnácti účastnících, čímž se očekává větší kvalita.