VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Listonoh. Živá fosilie připomíná historii Brd

Brdy /FOTOGALERIE/ - Návštěva brdských lesů lidem přináší nejen sportovní vyžití, ale těm pozorným a vnímavým může uštědřit ojedinělý pohled na vzácné druhy živočichů. Jedním z kriticky ohrožených je listonoh letní.  

5.9.2017
SDÍLEJ:

Listonoh letní.Foto: Miloslav Jirků

„Vypadá jako pozůstatek pravěkých dob. Turisté ho mohou zahlédnout na ploše armádního oktagonu na území bývalé obce Hrachoviště. Jedná se o korýše a připomíná trilobita,“ říká z vlastní zkušenosti Šárka Spáčilová z Dobříše, častá návštěvnice chráněné krajinné oblasti.

Listonoh se vyskytuje v periodicky vysychajících tůních, jako jsou například kaluže v kolejích po těžké technice nebo mělké tůně. Dorůstá délky až deseti centimetrů. Dospělci se vyskytují převážně od května do srpna, žijí pouze několik týdnů a umírají. Vajíčka přežívají v suchém blátě. Vyschnutí je dokonce k jejich životnímu cyklu nezbytné. Vajíčka dokážou v bahně přežít až 25 let.

„Jedná se o vzácného, kriticky ohroženého živočicha. Jakákoli manipulace s ním, lovení nebo vyjímání z tůní je zakázána. Vyskytuje se v České republice pouze na několika místech a chráněný je v celé Evropě,“ připomíná zoolog David Fischer z Hornického muzea Příbram.

Zdejší fauně se věnuje od roku 1998 a pořádá o brdské přírodě besedy.

V Brdech už je dnes vyhlášeno asi 20 evropsky významných lokalit. „V potocích je vranka obecná, jeden z nejcitlivějších bioindikátorů životního prostředí vůbec, nejvýznamnější lokalita raka kamenáče a dnes téměř všude zmizelá mihule potoční. Raritní je také zmíněný listonoh letní,“ řekl už dříve Martin Lang, šéf Muzea Středních Brd.

Z rostlin se tu vyskytují velmi vzácný suchopýr, kosatec sibiřský, ostrůvky původních jedlobučin a skalní stepi. V okolí Padrťských rybníků je evropsky unikátní obří rašeliniště. Z geologického pohledu patří mezi několik světových rarit nejstarší popsaná makrofosilie v českém masivu a naleziště trilobitů v jineckých břidlicích.

Přítomnost tanků prospívala nejen rostlinám, ale i živočichům, těžká technika za sebou zanechávala podle přírodovědce Ondřeje Sedláčka z Univerzity Karlovy mozaiku různě velkých tůní. V nich našly místo vhodné k životu ohrožené kuňky žlutobřiché. V Brdech žije také největší dravec v České republice orel mořský a odborníci se domnívají, že by se tu mohl vyskytovat i rys.

Vzácní živočichové žijící v Brdech.

Autor: Markéta Lišková

5.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Otevření víceúčelového hřiště v Hudlicích.
3

Investice do hřiště v Hudlicích podpoří reprezentaci

Specializační kurz pro dobrovolné hasiče v Králově Dvoře zaměřený na vyprošťování osob u dopravních nehod.
39

Dobrovolní hasiči se účastnili kurzu zaměřeného na nehody

Hořovicko marně dohánělo manko

Hořovice – Podzimní slunce jakoby uspalo hráče Hořovicko, kteří věděli o tom, že Rakovník dokázal udeřit v několika utkáních hned na začátku. Hosté toho využili.

FOTOGALERIE: Vítáme miminka narozená v měsíci září

Berounsko - Vážení čtenáři, prostřednictvím našeho Deníku se opět můžete podívat na miminka, která přišla na svět v měsíci září roku 2017 v hořovické porodnici U Sluneční brány. Tentokrát přivítáme šest holčiček a deset chlapečků.

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Praha /ROZHOVOR/ – Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený tvrdí, že jeho pracovní zápřah nemá dobrý vliv na jeho zdraví. Proto se rozhodl zvolnit, více si vybírat koncertní místa. Když se ale s ním bavíte, říkáte si, jak to muselo vypadat, než zvolnil. Chrlí ze sebe jednu myšlenku za druhou, jeden projekt za druhým. A to si jistě ještě mnohé nápady schovává na příště. Jeho život posledních týdnů zasáhly dvě události. Jednak si po dlouhých letech dopřál s manželkou společnou dovolenou u moře. A pak jeho dcera Julie získala třetí místo na prestižní houslové soutěži. O tom všem jsme si povídali.

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

Střední Čechy – Příspěvek už nelze získat na čistě uhelný hotel, ale dotace mohou majitelé domků sloužících k bydlení získat na čtyři rozmanité zdroje tepla: na tepelná čerpadla, na kotle spalující biomasu, na plynové kondenzační kotle a na kotle kombinované (tedy takové, v nichž lze vedle uhlí spalovat i biomasu). K nové vlně kotlíkových dotací ve Středočeském kraji, pro niž je připraveno 502,2 milionu korun, to v pátek přišel říci na krajský úřad ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení