To znamená, že se díky odborné recyklaci nedostalo do přírody třicet kilogramů toxické rtuti, která by jinak mohla znečistit vodu 
o velikosti objemu dvou Slapských přehrad.

Recyklace 2013Sběr zářivek:
Praha 178, 7 tun
Středočeský kraj 88,3 tun
Sběr zářivek na obyvatele:
Praha 0,14 kg (asi 1 zářivka)
Středočeský 0,07 kg
- recyklují se nejen lineární zářivky, ale i malé kompaktní, které nahradily wolframové žárovky.

„Díky spolupráci s řadou velkoobchodů se nám v loňském roce podařilo v porovnání s předchozím rokem sebrat o více než sto tun světelných zdrojů více. Domácnosti ve sběru stále zaostávají, 
v téměř 60 procentech z nich vysloužilé úsporky stále končí v koši na komunální odpad,“ sdělila Zuzana Adamcová, zástupkyně společnosti Ekolamp, která zdarma zajišťuje zpětný odběr a recyklaci světelných zdrojů a jiných osvětlovacích zařízení.

Lidé se snaží více chránit životní prostředí. Pokud se počet sebraných zářivek přepočítá na obyvatele, vyjdou z toho nejlépe Pražané. „Na jednoho obyvatele připadá jeden odevzdaný světelný zdroj. Stejně jako v Královéhradeckém kraji, nejhůře jsou na tom v Karlových Varech,“ vysvětlila Zuzana Adamcová.

Na základě průzkumu ví dvě třetiny obyvatel, že úsporné světelné zdroje obsahují nepatrné množství rtuti. Rtuť je zátěží pro životní prostředí. I když se v zářivkách vyskytuje ve velmi malém množství, je potřeba je recyklovat.

V Česku existuje asi čtyři tisíce sběrných míst. V Praze a Středočeském kraji je jich skoro pět set. Nejčastěji se nachází v obchodech s elektronikou, ve sběrných dvorech obcí nebo v malých sběrných nádobách, které jsou umístěné v obchodních centrech, na úřadech nebo v řadě firem.