Alergikům začínají perné dny. S příchodem jara obohacují ovzduší pyly z rozkvétajících stromů, trav a květin. „Už druhý týden mám plný nos, opuchlé oči, všechno mě svědí. Ihned, jakmile přestalo mrznout, tak začaly kvést kočičky, a už to začalo,“ popisuje nesnáze Jana Langmajerová z Hořovic. „Je to pravda. Kvete už jíva, líska a olše, která se objevuje už v lednu,“ upozorňuje alergoložka Marie Kačírková.


Podle ní se lidé v našem regionu musejí nejvíce potýkat jako s nejrozšířenějším alergenem řepkou olejkou. Ta kvete v dubnu a květnu. „Je tu hodně řepkových polí, pyl pak docela dost obtěžuje děti i dospělé. U většiny alergiků jsou hlavní slizniční příznaky, svědí oči, nos. Řepka je pro náš kraj hodně specifická, dále se tu vyskytuje také bříza a černý bez,“ vyjmenovává alergoložka.

Zastoupení alergických projevů u dětí v našem regionu

10 – 15 % astma
25 - 30 % alergická rýma
40 - 50 % kožní projevy a exemy



O pylové zpravodajství se zajímá stále více lidí. „Téměř polovina dětské populace u nás má nějaký projev, který by měl vztah k alergiím,“ dodává lékařka.


A jak by se tito lidé měli před rýmou, svěděním, pálením sliznice nebo i astmatem chránit? Nejúčinnější prevence je podle odborníků jednoznačně vyhýbání se alergenům. Lze se nechat očkovat a ve většině případů se musí sáhnout po lécích. „Lidé do ordinace chodí celoročně, protože léčba je kontinuální,“ dodává alergoložka.

Nejvýznamnější alergeny v našem regionu v první polovině roku

Leden – olše
Únor – olše, líska
Březen – líska, olše, jasan, vrba, topol
Duben – dub, buk, habr, líska, olše, bříza, jasan, vrba, topol, traviny, řepka olejka
Květen– dub, habr, buk, lípa, pampeliška, jitrocel, traviny, řepka olejka
Červen – vrba, dub, lípa, jitrocel, traviny


Pacienti se ale přeci jen objevují na jaře v ordinacích častěji. Někteří totiž přijdou poprvé, kdy se jim alergická reakce objeví, jiným se zase alergie po čase vrátí. „Na začátku pylové sezóny chodí alergici pro léky, u nás je návštěvnost ve vlnách,“ dodává Kačírková.