VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Beroun plánuje úpravy na městském hřbitově

Beroun – Představitelé Berouna připravují vše potřebné pro rekonstrukci a rozšíření městského hřbitova. V rozpočtu města je na letošní rok na nezbytné úpravy hřbitova a předhřbitovního prostoru vyčleněna částka ve výši 5,5 milionu korun.

10.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Největším problémem je v současné době nedostatek malých hrobových míst a míst v urnovém háji. O místo v berounském kolumbáriu je čím dál větší zájem. Na místo v kolumbáriu lidé čekají i několik let. „Vím, že to je i více jak tři roky. Kvůli tomu si mnozí ani urny nevyzvedávají z pohřebních ústavů a z těch tak dělají skladiště. Pozůstalí nechtějí mít urny doma," poznamenal Pavel Paluska.


Pohřbívání do hrobu je drahé a pozůstalí leckdy potřebné desetitisíce korun na pohřeb nemají. „Na konci ledna mi zemřel dědeček a pohřeb na berounském hřbitově do hrobu stál zhruba třicet tisíc korun. A to jsme neměli žádné extra požadavky," vysvětlil Petr Hora z Mořiny.

Berounský hřbitov má celkovou kapacitu pěti tisíc míst. Stovky lidí za pronájem hrobu městu neplatí. „Momentálně evidujeme 714 neplatičů za pronájem hrobového místa. Ti neuhradili stanovený poplatek už více než deset let," uvedl za provozovatele hřbitova Technické služby Beroun Leoš Švihlík.


Vnitřní prostory hřbitova ale město letos řešit nebude. Zahájí ale přípravy na jeho budoucí rozšíření. Letos se představitelé města chtějí zaměřit hlavně na další velký problém, který je s berounským hřbitovem spojený, a tím je parkování u něj.

Hroby významných osobností z Berouna

Město má zpracovanou kompletní studii na řešení předhřbitovního prostoru. „Ještě v letošním roce budeme řešit parkování podél spodní hřbitovní zdi a nad hřbitovem, nové chodníky a zeleň. Zaměřit se chceme i na domek hrobníka, který nedělá dobrý dojem," připomněl starosta Berouna Ivan Kůs. V rámci naplánovaných úprav město zároveň prověří stavebně-technický stav severních arkádových hrobek. „Pokusíme se pro ně najít využití," upozornil starosta Berouna Ivan Kůs.


Na orientačním plánu hřbitova budou kromě jiného také vyznačeny hroby významných osobností z Berouna i okolí, které jsou zde pochovány. Patří k nim například dirigent a profesor Václav Talich, skladatel Josef Toman, spisovatelé František Hampl, Jaroslav Pasovský, Josef Vladyka, Heda Průchová nebo historici P. Antonín Seydl, Karel Kazda a výtvarníci Jaroslav Goldman, Josef Suchý a Václav Živec.

Nový berounský hřbitov byl založen v roce 1904 a tento rok byl na den sv. Václava i vysvěcen. Hřbitovní kapli a další stavby projektoval František Coufal.
Podle vyjádření představitelů města bude v nejbližší době zveřejněna poslední výzva pro všechny lidi, kteří za hrobové místo neplatí. Pokud nevyužijí této poslední možnosti, propadne hrobové místo městu.


Obyvatelé města mohou pro pohřbívání využít i rozptylovou louku.

Autor: Romana Šimková

10.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Středočechů přibývá. Může jich být víc o statisíce

Ilustrační foto
18

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Ptejte se Marka Potěšila

Beroun - Manažer hokejistů HK EasyFlyers Králův Dvůr Marek Potěšil bude ve čtvrtek od 12 hodin hostem on-line rozhovoru Berounského deníku. 

Divočina v poslední minutě, jinak nuda. Hráli jsme hrozně, řekl Hořava

Třebíč – Půl minuty před koncem zápasu dostali rytíři na ledě Třebíče gól na 2:1 a schylovalo se k první porážce v sezoně. Tu nakonec kladenští hokejisté skutečně neodvrátili, ale Tomáš Kaut ještě stihl vyrovnat a rozhodl teprve Erat v prodloužení. Třebíč má první dva body v sezoně, Středočeši se udrželi v čele tabulky.

K vrcholům turistické sezony bude patřit příjezd harleyářů

Střední Čechy – Jaký symbol by bylo ideální použít pro turistickou nabídku Středočeského kraje? Nemusí to být zrovna silueta Karlštejna, což by asi leckoho napadlo v prvním plánu. Možností se může nabízet víc. Což třeba jedinečná podoba chrámu svaté Barbory? Nebo snad stylizovaný skanzen? A pokud bychom chtěli být aktuální a připomenout si chystané akce k stému výročí ukončení první světové války a vzniku samostatného Československa, nabízelo by se i Konopiště – vždyť smrtí tamějšího pána v Sarajevu hrůzy Velké války vlastně začaly…

Knihu o Tetíně a Ludmile vymysleli jeskyňáři

Tetín – O obci Tetín vyšla další zajímavá kniha nazvaná Tetín svaté Ludmily. Kniha Václava Cílka, Martina Majera a Radoslavy Schmelzové se před pár dny dočkala slavnostní požehnání od římskokatolického duchovního a pomocného biskupa pražského Václava Malého.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení