VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Beroun plánuje úpravy na městském hřbitově

Beroun – Představitelé Berouna připravují vše potřebné pro rekonstrukci a rozšíření městského hřbitova. V rozpočtu města je na letošní rok na nezbytné úpravy hřbitova a předhřbitovního prostoru vyčleněna částka ve výši 5,5 milionu korun.

10.5.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Největším problémem je v současné době nedostatek malých hrobových míst a míst v urnovém háji. O místo v berounském kolumbáriu je čím dál větší zájem. Na místo v kolumbáriu lidé čekají i několik let. „Vím, že to je i více jak tři roky. Kvůli tomu si mnozí ani urny nevyzvedávají z pohřebních ústavů a z těch tak dělají skladiště. Pozůstalí nechtějí mít urny doma," poznamenal Pavel Paluska.


Pohřbívání do hrobu je drahé a pozůstalí leckdy potřebné desetitisíce korun na pohřeb nemají. „Na konci ledna mi zemřel dědeček a pohřeb na berounském hřbitově do hrobu stál zhruba třicet tisíc korun. A to jsme neměli žádné extra požadavky," vysvětlil Petr Hora z Mořiny.

Berounský hřbitov má celkovou kapacitu pěti tisíc míst. Stovky lidí za pronájem hrobu městu neplatí. „Momentálně evidujeme 714 neplatičů za pronájem hrobového místa. Ti neuhradili stanovený poplatek už více než deset let," uvedl za provozovatele hřbitova Technické služby Beroun Leoš Švihlík.


Vnitřní prostory hřbitova ale město letos řešit nebude. Zahájí ale přípravy na jeho budoucí rozšíření. Letos se představitelé města chtějí zaměřit hlavně na další velký problém, který je s berounským hřbitovem spojený, a tím je parkování u něj.

Hroby významných osobností z Berouna

Město má zpracovanou kompletní studii na řešení předhřbitovního prostoru. „Ještě v letošním roce budeme řešit parkování podél spodní hřbitovní zdi a nad hřbitovem, nové chodníky a zeleň. Zaměřit se chceme i na domek hrobníka, který nedělá dobrý dojem," připomněl starosta Berouna Ivan Kůs. V rámci naplánovaných úprav město zároveň prověří stavebně-technický stav severních arkádových hrobek. „Pokusíme se pro ně najít využití," upozornil starosta Berouna Ivan Kůs.


Na orientačním plánu hřbitova budou kromě jiného také vyznačeny hroby významných osobností z Berouna i okolí, které jsou zde pochovány. Patří k nim například dirigent a profesor Václav Talich, skladatel Josef Toman, spisovatelé František Hampl, Jaroslav Pasovský, Josef Vladyka, Heda Průchová nebo historici P. Antonín Seydl, Karel Kazda a výtvarníci Jaroslav Goldman, Josef Suchý a Václav Živec.

Nový berounský hřbitov byl založen v roce 1904 a tento rok byl na den sv. Václava i vysvěcen. Hřbitovní kapli a další stavby projektoval František Coufal.
Podle vyjádření představitelů města bude v nejbližší době zveřejněna poslední výzva pro všechny lidi, kteří za hrobové místo neplatí. Pokud nevyužijí této poslední možnosti, propadne hrobové místo městu.


Obyvatelé města mohou pro pohřbívání využít i rozptylovou louku.

Autor: Romana Šimková

10.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Těžká bitva za úmorného vedra se hrála v Apokork aréně.
16

Jiří Sabou: Zdolali jsme nejlepší tým jara

Šéf Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer v redakci Příbramského deníku.

Vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer: Brdy nešetrné zásahy do potoků neminuly

AKTUALIZOVÁNO

Prezident Miloš Zeman převzal symbolický klíč od obce Lidice

Lidice – Oslav sedmdesátého výročí položení základního kamene nové obce Lidice se v sobotu odpoledne zúčastnili vzácní hosté: prezident republiky Miloš Zeman, velvyslankyně Velké Británie Jan Thompson, chargé d'affaires USA Kelly Adams-Smith, velvyslanec Ruské federace Alexandr Zmejevskij, Roman Tkačík, plukovník generálního štábu. Přítomné byly také přeživší lidické ženy a děti i starostové okolních spřátelených měst a obcí.

Po 75 letech Gabčík a Kubiš znovu v Praze zaútočili na Heydricha

Praha - Po 75 letech dnes znovu českoslovenští parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha. Zatáčku v pražských Holešovičkách, kudy jeho auto v roce 1942 jelo a která byla později přestavěná, nahradila pro historickou rekonstrukci nedaleká v Zenklově ulici. Akci přihlížely stovky lidí. Výročí připomíná také vojenský tábor v Libni, jeho součástí je i replika stíhačky Spitfire.

Policisté jsou v pohotovosti, aby ohlídali Prahu

Praha – Hned několik velkých akcí (s očekávanou velmi početnou návštěvou) i sportovních utkání zaměstná o víkendu pražské policisty. Ti nejen budou zajišťovat bezpečnost návštěvníků, veřejný pořádek a plynulost dopravy, ale jejich specialisté spolupracovali s pořadateli už při přípravě konkrétních opatření a poskytovali jim i potřebné poradenství. Připomněla to mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Kadeřábek: Region ty nahoře nezajímá

Berounsko – Už je to tady zase. Poslední kolo první ligy, ve kterém se rozhoduje o titulu a dalším pohárovém účastníkovi, nařídili sehrát v sobotu od 17 hodin. Zároveň se ale hraje množství regionálních fotbalů.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies