Osmdesátiletá stařenka přišla minulý týden o život na kolejích v blízkosti vlakové stanice Beroun Závodí. Nikdo se už nedoví, proč žena zvolila nebezpečnou cestu přes železniční trať, místo toho, aby šla podchodem. Místní lidé kritizují hlavně pohodlnost chodců. Navíc upozorňují i na špatný stav schodiště podchodu. „Starší člověk, který má potíže s pohybem, se těžko vydá na rozbité schody,“ upozornila žena, která v lokalitě na Závodí navštěvuje dceru.

V době tragédie byly schody závodského podchodu v některých místech poseté betonovými kousky ulámaného schodiště, a to hlavně pod zábradlím. Zástupci Správy železniční dopravní cesty tvrdí, že údržbu podchodu má z části na starosti město. „Je samozřejmě velice smutné, k čemu došlo, ale stav podchodu i schodiště je dobrý, pro chodce bezpečný. Má i rampu pro maminky s kočárky. Provádí se na něm běžná údržba, na které se částečně podílí i město Beroun. A to z toho důvodu, že je učen pro přechod obyvatel z jedné části města do druhé, nejedná se totiž o přístup k vlakům,“ konstatoval tiskový mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Údržbu podchodu zajišťují berounské technické služby. Podle jejich zástupců se na současném stavu schodiště podepsala devastující zima. „Úklid schodiště zajistíme ihned. Jeho opravu po dohodě s městem,“ uvedl ředitel berounských technických služeb Jan Dušek. Podle něj není důvodem mnohaletého riskantního chování lidí současný stav schodiště, ale pohodlnost chodců.

Důchodkyně opravdu nebyla jediná, kdo na Závodí hazardoval se svým životem. Svědčí o tom vyšlapaná pěšina přes kolejiště. V nebezpečné cestě lidem nezabrání ani drátěnka. „Každoročně musíme opravovat plot, který má zamezit vstupu do kolejiště. Plot je vždy je po čase zničen a nebezpečná, ale pro někoho pohodlná zkratka je opět využívána,“ popsal Halla s tím, že termín letošní opravy plotu se plánuje.