VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bezpečnost na nádraží mají ohlídat kamery

Beroun /FOTOGALERIE/ - Do dvou let by měly na železnici mezi Berounem a Královým Dvorem vlaky jezdit stošedesátikilometrovou rychlostí. Cestující ale nečeká jen rychlejší a komfortnější jízda, ale také modernější prostředí a zmodernizuje se i zabezpečovací zařízení. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) a Evropská unie do projektu optimalizace trati mezi Berounem a Královým Dvorem investují více než dvě miliardy korun.  

12.9.2017
SDÍLEJ:

Rozsáhlá rekonstrukce, která začala před půl rokem, se týká úseku trati v délce 5,7 kilometru a vyžádá si celkové náklady, které dosáhnou částky větší než 2,2 miliardy korun, a to bez DPH.Foto: Deník / Šimková Romana

Sdružení stavebních firem rekonstruuje železniční spodek i svršek, opraví přejezdy, mosty, podchody, propustky a nástupiště, která budou nově bezbariérová. Projekt zahrnuje i výstavbu sdělovacího a informačního zařízení, rekonstrukci trak-čního vedení, úpravy výpravní budovy v Berouně a výstavbu nového technologického objektu.

Rozsáhlá rekonstrukce, která začala před půl rokem, se týká úseku trati v délce 5,7 kilometru a vyžádá si celkové náklady, které dosáhnou částky vvšší než 2,2 miliardy korun, a to bez DPH. Stavba je spolufinancovaná Evropskou unií z programu Nástroj pro propojení Evropy. Maximální výše dotace je necelých 54,952 milionů EUR. Celá stavba má být dokončena v říjnu roku 2019. Během stavebních prací je berounská železniční stanice v provozu, dochází jen k různým omezením, o kterých jsou cestující včas informování.

„Vlakem jezdím několikrát týdně, takže o rekonstrukci trati vím. Už se mě některé výluky i dotkly. Ale nijak výrazně. Těším se, že až všechny ty práce skončí, prokoukne i to naše nádraží,“ poznamenala Jitka Studená z Berouna.

Stavební práce se odehrávají na osobním a seřaďovacím nádraží železniční stanice Beroun a v navazujícím traťovém úseku Beroun Králův Dvůr. Proměnou projde také nehezká zastávka v Králově Dvoře, která získá nový podchod. Nebude chybět ani kamerový systém pro zajištění bezpečnosti cestujících a protihluková opatření. Zcela novým prvkem je podpůrná trakční měnírna pro posílení zvyšujících se elektrických odběrů a zálohu pro dočasně odpojené elektrické zdroje.

„Díky stavbě zlepšíme parametry další části třetího koridoru z Prahy na západ Čech. Přestavbou tak projde nejen frekventovaná stanice Beroun, ale i navazující dosud nemodernizovaný traťový úsek,“ uvedl za investora náměstek generálního ředitele Správy železniční dopravní cesty pro modernizaci dráhy Mojmír Nejezchleb s tím, že SŽDC udělá vše proto, aby projekčně připravili i rekonstrukci celé budovy berounského nádraží.

„To je i naše velké přání. A pokud možno tak, aby-chom to časově skloubili ještě s touto stavbou. Věříme tomu, že by se nám mohlo podařit do konce roku 2019 zrekonstruovat celé berounské nádraží i s jeho budovou,“ poznamenal Mojmír Nejezchleba.

V říjnu 2019 by tak měl být kompletně optimalizován úsek trati č. 170 z Berouna až do Plzně a dále do Chebu. Představitelé Berouna předpokládají, že optimalizace trati a rekonstrukce berounské stanice přijde vhod i občanům Berouna. U vlakového nádraží je autobusový terminál a lidé ze širokého okolí tak mohou pohodlně přestupovat na příměstské vlaky do Prahy. A protože obliba hromadné dopravy v regionu roste, chce radnice ve městě vybudovat další parkoviště P+R.

„V souvislosti s připravovanou integrací dopravy od ledna 2018 budou potřeba záchytná parkoviště typu P+R. Předpokládáme, že lidé budou více využívat veřejnou dopravu a přesunou se k vlakovému a autobusovému nádraží,“ poznamenal starosta Berouna Ivan Kůs.

Autor: Romana Šimková

12.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
16

FOTOGALERIE: Vítáme miminka narozená v měsíci září

Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený s dcerou Julií.
7

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

Střední Čechy – Příspěvek už nelze získat na čistě uhelný hotel, ale dotace mohou majitelé domků sloužících k bydlení získat na čtyři rozmanité zdroje tepla: na tepelná čerpadla, na kotle spalující biomasu, na plynové kondenzační kotle a na kotle kombinované (tedy takové, v nichž lze vedle uhlí spalovat i biomasu). K nové vlně kotlíkových dotací ve Středočeském kraji, pro niž je připraveno 502,2 milionu korun, to v pátek přišel říci na krajský úřad ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).

Do Hudlic přijede legendární Antonín Panenka

Hudlice - Obyvatele Hudlic v pátek 23. září čeká zajímavá akce. Představitelé obce dnes slavnostní zahájí provoz sportovního areálu u fotbalového hřiště u lesa.

Řidička najela na přechodu pro chodce do školačky

Beroun - V pátek 22. září srazilo na přechodu pro chodce osobní auto v blízkosti centra Berouna školačku. K dopravní nehodě došlo kolem jedné hodiny odpoledne, když se dívka vracela ze školy. 

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení