K dané problematice se vyjádřila i starostka Praskoles Zdeňka Drábková, „ V Praskolesích jsme partnerskou službu přislíbili, nicméně pevnému datu uvedení se zatím ještě vyhýbáme. Plánujeme, že naše pošta půjde pod správu obecního úřadu, nebude to znamenat prakticky žádnou změnu, protože současná pošta je právě v naší budově. Česká pošta zařídí potřebný materiál na změnu, novou techniku, příspěvek na internet, zařízení pracoviště a nějakou základní taxu za provozování, ta ovšem nestačí ani na plat pracovníka, takže úřad bude ještě doplácet, ale naše obec si zkrátka nemůže dovolit být bez pošty,“ sděluje starostka Berounskému deníku.

Například městys Karlštejn se staví k této změně pracoviště velice odmítavě. „Jako celé zastupitelstvo jsme tuto nabídku od České pošty jednoznačně zamítli. Nabídka, kterou nám Česká pošta dala, nesplňovala zdaleka požadavky, které bychom si představovali,“ říká o chystané změně starosta Karlštejna Petr Rampas.

„Pošta v Karlštejně je dost vytížené pracoviště, pod které spadají i okolní obce, a dva pracovníci na svou práci už teď téměř nestačí. Česká pošta nám dala nabídku, že zde bude jeden zaškolený pracovník, jenž by měl zastávat práci stávajících dvou, ale co když onemocní? A my bychom byli zavázáni, že bude každý den v týdnu otevřeno. Těžko se to představuje,“ říká starosta Rampas a vzápětí osvětluje finanční stránku věci, „Na jednoho člověka jsme si představovali alespoň 30 000 hrubé mzdy, ale to se zdaleka nenaplnilo. Kdybychom chtěli, aby pošta fungovala jako doteď, museli bychom v takových podmínkách doplácet na poštu ročně kolem půl milionu. České poště jsme poslali vyjádření a teď čekáme.“

Kde ovšem už běží partnerská pošta, jsou Suchomasty, která funguje pod správou obecního úřadu. Tam dokonce přišli se zajímavý řešením. Více o poště už hovořila starostka Suchomast Iva Kinclová, „Otevření nové pošty jsme pojali v trochu větším stylu. Poštu jsme otevírali 1. dubna v budově našeho úřadu, kterou jsme nově zrekonstruovali a zařídili. Z pošty jsme udělali vlastně kontaktní místo našeho úřadu, tudíž si občané můžou poslat dopis a zároveň zaplatit místní poplatky na jednom místě, což značně ulehčuje práci, když vezmu v potaz, že dříve museli chodit lidé do patra a pro starší občany to nemuselo být příjemné. Lidé si takovou změnu chválí, je rozšířená pracovní doba pošty, na jednom místě si vyřídí prakticky vše, co potřebují,“ reflektuje starostka a připojuje poznámku, „Tyhle malé pošty mají výhodu, že je tu rychlý a přátelský přístup. Nečekají se tu fronty a vše je s ochotou.“

Točník hostil kejklíře, šermíře, divadlo, hudebníky a další středověkém umělce.
OBRAZEM: Točník ožil středověkem