VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči v Litni oslavili 140. výročí

Liteň /FOTOGALERIE/ - Letošní rok byl pro dobrovolné hasiče v Litni velmi významný. Dočkali se nové cisterny Tatra 815-7 a nyní oslavili i 140 let od založení Sboru dobrovolných hasičů v Litni. Sbor vznikl v roce 1877 a od té doby prošel svým velkým vývojem. 

17.9.2017
SDÍLEJ:

Liteňští dobrovolní hasiči oslavili 140. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Litni. Sbor vznikl v roce 1877 a od té doby prošel velkým vývojem.Foto: Deník / Šimková Romana

„Díky usilovné práci našich členů se dnes můžeme pyšnit tak bohatou historii o činnosti SDH Liteň. Kromě hašení požárů, hráli hasiči i divadlo, pomáhali s nejrůznějšími pomocemi v obci i mimo ní. Stejně tak je tomu dnes. Jen do toho hraní divadla se nikomu moc nechce. Zato v zásahové činnosti jednotky je to naopak. Hasiči dnes mají moderní vybavení, které ochrání je samotné a zkvalitní i průběh a rychlost efektivního zásahu,“ říká velitel SDH Liteň Jiří Hrách. 

Současné i dochované historické vybavení si mohli návštěvníci prohlédnout při sobotních oslavách výročí v Litni. Ty se uskutečnily na nádvoří zámku Liteň. Lidé viděli expozici novodobé i historické techniky. Kromě menších exponátů zde byli k vidění i koňské stříkačky od SDH Řevnice a SDH Koněprusy. „Měli jsme zde i přes tisíc fotografii, které zdokumentovali činnost hasičů za poslední roky. Kromě hasičské techniky přijeli zdravotníci se sanitkou a policisté se svojí motorkou a dvěma vozidly. Nejvíce lidi zaujala neprůstřelná vesta, zbraně a nová policejní Octavia,“ informoval Jiří Hrách.

Aktivní členové SDH Liteň nastoupili při oslavách ve slavnostních uniformách, a to i historických. Děti měly zcela nové hasičské obleky. Velitel SDH Liteň přivítal přítomné a stručně shrnul celou historii a vývoj sboru. Slovo si vzala i starostka Litně, která darovala sboru pamětní stuhu k jejich praporu. Starosta SDH Liteň s čestnou jednotkou převzali od starosty Krajského sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska pana Oldřicha Laciny Čestný prapor republikového sdružení hasičů, který byl našemu sboru propůjčen nejvyšším výkonným výborem Sdružení hasičů ČMS za dlouhodobé úspěchy při plnění úkolů dobrovolného hasičstva. Obdarovalo je i OSH Beroun. Na závěr dostali liteňští hasiči od kamarádů z Řevnic darem soudek piva. 

Na slavnostech nechyběla ani ukázka historické techniky. SDH Liteň oprášila svoji motorovou stříkačku R.A. Smekal Slatiňany z roku 1935 a SDH Řevnice předvedli svoji červenou koňskou stříkačku. „Své dovednosti předvedly i liteňské děti, když divákům ukázaly požární útok. Bohužel jsme dostali tři dny před akcí informaci, že se k nám nemohou dostavit služební policejní koně, kvůli zásahovému nasazení v Praze. Místo nich nám svoji činnost předvedlo družstvo psovodů SDH Liteň. Zapojili se i profesionální hasiči z Řevnic, kteří společně se ZZS ASČR předvedli návštěvníkům ukázku vyproštění osoby z havarovaného vozidla,“ vysvětlil Jiří Hrách.

Liteňští hasiči předvedli zásah vysokotlakým proudem a pěnou na hořící automobil. Zastříkat si poté mohly i děti. 

Nechyběly ani hry a soutěže pro děti i dospělé. Děti se zabavily v dílničkách Domečku Hořovice, dospělí zase v soutěžích v pití, pojídání a házení sudem. Během dne zahrály rokové kapely MEDEA a Beat sister´s. Nechyběla ani večerní ohnivá show. Při té už hrála kapela RAMPA, která vydržela na pódiu až do pozdních nočních hodin. „Věříme, že se návštěvníkům akce líbila a všichni odcházeli spokojeni. Vyšlo nás to na hodně úsilí a energie, ale stálo to za to. Bez pomoci přátel a podporovatelů bychom to tak velkolepě nezvládli,“ poznamenal velitel liteňských hasičů.

Autor: Romana Šimková

17.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
16

FOTOGALERIE: Vítáme miminka narozená v měsíci září

Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený s dcerou Julií.
7

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

Střední Čechy – Příspěvek už nelze získat na čistě uhelný hotel, ale dotace mohou majitelé domků sloužících k bydlení získat na čtyři rozmanité zdroje tepla: na tepelná čerpadla, na kotle spalující biomasu, na plynové kondenzační kotle a na kotle kombinované (tedy takové, v nichž lze vedle uhlí spalovat i biomasu). K nové vlně kotlíkových dotací ve Středočeském kraji, pro niž je připraveno 502,2 milionu korun, to v pátek přišel říci na krajský úřad ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).

Do Hudlic přijede legendární Antonín Panenka

Hudlice - Obyvatele Hudlic v pátek 23. září čeká zajímavá akce. Představitelé obce dnes slavnostní zahájí provoz sportovního areálu u fotbalového hřiště u lesa.

Řidička najela na přechodu pro chodce do školačky

Beroun - V pátek 22. září srazilo na přechodu pro chodce osobní auto v blízkosti centra Berouna školačku. K dopravní nehodě došlo kolem jedné hodiny odpoledne, když se dívka vracela ze školy. 

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení