VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hořovice zvažují, že změní dopravce MHD

Hořovice /FOTOGALERIE/- Vedení města zvažuje kvůli neutichajícím stížnostem občanů změnu dodavatele městské autobusové dopravy. Ve hře je i varianta, že si město bude dopravu provozovat samo. Všechny možnosti nyní analyzuje.  

10.7.2017 1
SDÍLEJ:

Hořovické autobusové nádraží na náměstí Boženy Němcové.Foto: Deník / Hašek Petr

„Vzhledem k tomu, že si občané stále stěžují na nefunkčnost naší městské autobusové dopravy, a to zejména v návaznosti na vlaková spojení, jsme se rozhodli celou situaci zanalyzovat a možná přistoupit i k radikálnějšímu řešení,“ řekl Berounskému deníku starosta Hořovic Jiří Peřina.

Hromadnou dopravu v Hořovicích momentálně zajišťuje a spravuje společnost Arriva. Brzy ji ale možná vystřídá jiný dopravce. Město totiž nevylučuje možnost, že bude hledat nového dodavatele.

„Společnost Arriva nebyla v letošním roce schopná upravit jízdní řády pro městskou dopravu. Neustále se nám tak stává, že autobus přijede i pět minut po odjezdu vlaku, což je pro občany dost negativní zkušenost. Jejich stížnosti proto naprosto chápu, tohle by se opravdu dít nemělo,“ zdůraznil Jiří Peřina.

Arriva se brání tím, že spoje, s nimiž se dalo pohnout, byly kvůli vlakům posunuty. S některými ovšem hýbat nešlo.

„Je problém, že vlaky jednou jezdí tak a za půl roku zase jinak. Snažíme se vyhovět i ostatním lidem, kteří využívají dopravu po městě jako takovém,“ říká vedoucí osobní dopravy v Hořovicích Jan Pitelka a dodává: „Dráhy se nikdo neptá. Jsou zvyklí si posunout vlaky o pět minut a všechny autobusy musejí jezdit podle ní.“

Nikdo už nevidí, že když se posune s jedním spojem, tak to zase naruší harmonogram školních spojů. A nastane problém z řad školáků a rodičů, kteří si budou stěžovat. Nejde vyhovět všem,“ upozorňuje Jan Pitelka.

Pokud České dráhy udělají v nových jízdních řádech, platných tradičně od konce roku opět změny, bude se muset měnit rovněž jízdní řád městské dopravy v Hořovicích. Městu se ovšem tak dlouho čekat nechce.

„Čekat půl roku na nějakou nápravu je podle mého názoru příliš dlouhá doba. Náprava by měla být sjednána dříve,“ konstatoval hořovický starosta, podle kterého se radnice začíná zajímat o možnosti, jak situaci vyřešit jinak, než s Arrivou.

Nabízí se i možnost, že si město začne městskou autobusovou dopravu provozovat samo. „Tuto variantu ale ještě nemáme úplně zanalyzovánu. V tomto případě jde zejména o ekonomické hledisko, abychom neplatili více, než platíme externímu dodavateli. Důležité je i hledisko legislativní. Musíme dodržet veškeré předpisy pro provozování takovéto dopravy. Například, jestli to s sebou nese nějakou licenci či odpovědné osoby,“ poukazuje Jiří Peřina.

Podle něj se problémy neprojevují jen v městské, ale rovněž v příměstské dopravě mezi jednotlivými obcemi a Hořovicemi.

„Už to trvá zhruba rok a problémy se pořád projevují. Argumenty Arrivy jsou takové, že nemá dostatek řidičů. Pokud neodjede to, co odjet má, tak městu vrací část peněz. To ale není řešení problému. Když jim nezaplatíme, tak budou mít zase méně peněz na zaplacení řidičů,“ dodal hořovický starosta.

Radnici jde zejména o to, aby byli občané a cestující s městskou dopravou spokojeni.

„Město ji platí v plné výši, od občanů nevybíráme žádné jízdné. Nechtěli jsme přistupovat k až tak radikálním řešením, ale asi nám opravdu nic jiného nezbude,“ dodal Jiří Peřina.

Autor: Petr Hašek

10.7.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

rekonstruované podkroví

V podkroví můžete mít své království

Berounský Cembrit bude hrát své zápasy ve třetí třídě opět v příjemném nedělním dopoledním čase.

Třetí třída bude mít kvalitu

Chcete uvolnit svou mysl? Vydejte se na jógu

Střední Čechy /ANKETA/ - Každodenní stres a pracovní nasazení si vybírá svou daň. Většina z nás je pod velkým tlakem. Pokud toužíte po aktivitě, která zpevní vaše tělo a ještě přitom uvolní vaši mysl, je jóga přesně to, co hledáte.

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

Zmrazit houby? Ano, ale nakrátko, radí hygienici

Praha – Možná s tak trochu babičkovskou radou se v pátek obrátili na veřejnost pražští hygienici. „Sklenice, do kterých dáváte sušené houby, předehřejte v troubě,“ radí na svých webových stránkách. S vysvětlením, že předehřátí zamezí tomu, že v některé sklenici zůstane vlhkost po předchozím vymytí.

Půjčovny nabízejí lodě Vydry a Tukany

Berounsko /FOTOGALERIE/- Nesjízdné jezy, špatně upravené dno, drahé kempy. To jsou nejčastější stížnosti vodáků, kteří se rozhodnou sjet Berounku. Řeka přitom lákala vodáky vždy a díky klidnému toku ji zvládají i začátečníci nebo rodiny s malými dětmi.    

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení