VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konec zastupitelů? Podle politiků nesmysl

Berounsko /ANKETA/ - Diktátor na radnici? Pro někoho nepřijatelná představa, pro jiného nezbytnost. To, že by obecní zastupitelství, ale i ta krajská, mohla jednou zaniknout, není fikce, ale reálná úvaha Andreje Babiše. Ač to vypadá na první pohled jako velký nesmysl, podle Babiše, to může zrychlit projednávání důležitých věcí.  

16.7.2017
SDÍLEJ:

Místostarosta Ivan Kůs (ČSSD).Foto: Petra Lišková

Andrej Babiš v televizních Událostech komentářích nepopřel, že jeho strana jde do voleb s programem, který ve své podstatě ničí zastupitelskou demokracii v republice. Naznačil, že by mu nečinilo žádný problém zrušit obecní i krajská zastupitelstva.

Co si o jeho slovech a potažmo o významu a úloze zastupitelstva i jeho zrušení myslí politici z Berounska?

„Znamenalo by to popření všech principů zastupitelské demokracie, které jsou prvky občanské a demokratické společnosti. Jestli však někdo volá po vládě pevné ruky, tak jo, ale historie už několikrát prokázala, že tudy cesta nevede,“ je přesvědčený starosta Berouna Ivan Kůs (ČSSD).

Podle senátora Jiřího Oberfalzera (ODS) je zrušení zastupitelstev na všech úrovních nesmysl.

„Rozhovor s Andrejem Babišem jsem slyšel. Ten návrh znamená konec demokracie. Protože podstata demokratického systému vládnutí je v kolektivní odpovědnosti a na vzájemném provázání kontrolních mechanismů nad zneužitím moci. Tenhle systém by v podstatě na čtyři roky vytvořil ze starostů, hejtmana a dalších funkcionářů neomezené pány nad regionem,“ konstatoval senátor za Berounsko, Jiří Oberfalzer.

Vůdcovský styl už v Berouně byl. Němci za války zastupitelstva zrušili a nahradili je komisaři.

“Ten, který byl tehdy v Berouně a o všem rozhodoval, se jmenoval Cee. Tudy cesta nevede. Není možné, abychom se zhlédli v tom, co dělali Němci za okupace,“ odmítá model jednoho vládce starosta Berouna Ivan Kůs.

Senátor Jiří Oberfalzer je přesvědčen, že by po zrušení zastupitelstva obecní samosprávy sice fungovaly a dokonce i skvěle.

„Když o všem ale rozhoduje jeden člověk, tak mu nikdo nebrání, aby dělal to, co on sám uzná za vhodné. To však nemusí být za všech okolností prospěšné pro tu obec. Takže zrušení zastupitelstev na všech úrovních je nesmysl,“ dodal senátor.

Za hnutí ANO je ve vedení Berouna místostarosta města Michal Mišina. Ten rozhovor s Andrejem Babišem neslyšel celý.

„Vyjádření o zrušení zastupitelstev mi připadá vytržené z nějakého kontextu, a proto se k němu nebudu nyní vyjadřovat. Můj osobní názor ale je, že v některých situacích by byl lepší osvícený monarcha než překotná demokracie,“ poznamenal k věci místostarosta Berouna.

Místostarosta Hořovic Ondřej Vaculík, který je ve vedení města za Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst, je přesvědčen, že zákon o obcích je jedním z nejlepších zákonů, které existují. „Zákon dokáže velice dobře formulovat zásady zastupitelské demokracie,“ tvrdí místostarosta Hořovic.

Systém zastupitelů, který v současné době je, se mu zdá téměř dokonalý. Podle něho to je jeden ze zákonů, které zajišťují, že se v obci a městě nemůže stát něco, co by jejich obyvatelé nechtěli.

„Panu Babišovi se zdá, že zastupitelstva jsou brzdou, ale ono je to štěstí, že jsou brzdou. Zastupitelstvo musí věci projednávat a na něčem se usnést, a to usnesení je cenné, protože dojde k nějaké shodě, která je veřejně přijatelná,“ upozornil Ondřej Vaculík.

Systém zastupitelů společně s opozicí je prý pro obce výhodný proto, že nachází řešení, která jsou přijatelná pro většinu. Taková řešení pak bývají málokdy pro obce nevýhodná, škodlivá a nepodléhají menšinovým zájmům.

Po dobu trvání ankety lze hlasovat 1x za hodinu.

Autor: Romana Šimková

Zrušili byste obecní zastupitelstva?

Ano

166 hlasů

Ne

214 hlasů

Hlasovalo: 380

16.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

rekonstruované podkroví

V podkroví můžete mít své království

Berounský Cembrit bude hrát své zápasy ve třetí třídě opět v příjemném nedělním dopoledním čase.

Třetí třída bude mít kvalitu

Chcete uvolnit svou mysl? Vydejte se na jógu

Střední Čechy /ANKETA/ - Každodenní stres a pracovní nasazení si vybírá svou daň. Většina z nás je pod velkým tlakem. Pokud toužíte po aktivitě, která zpevní vaše tělo a ještě přitom uvolní vaši mysl, je jóga přesně to, co hledáte.

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

Zmrazit houby? Ano, ale nakrátko, radí hygienici

Praha – Možná s tak trochu babičkovskou radou se v pátek obrátili na veřejnost pražští hygienici. „Sklenice, do kterých dáváte sušené houby, předehřejte v troubě,“ radí na svých webových stránkách. S vysvětlením, že předehřátí zamezí tomu, že v některé sklenici zůstane vlhkost po předchozím vymytí.

Půjčovny nabízejí lodě Vydry a Tukany

Berounsko /FOTOGALERIE/- Nesjízdné jezy, špatně upravené dno, drahé kempy. To jsou nejčastější stížnosti vodáků, kteří se rozhodnou sjet Berounku. Řeka přitom lákala vodáky vždy a díky klidnému toku ji zvládají i začátečníci nebo rodiny s malými dětmi.    

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení