VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města bojují za vytlačení kamionů ze silnic

Berounsko /FOTOGALERIE/ - Přetížení některých měst a obcí na Berounsku kamionovou dopravou je problémem. Starostové ho řeší řadu let, zatím bezvýsledně. Je ale možné, že se situace brzy změní. Zástupci Hořovic už mají v rukou výsledky z průzkumu nákladní tranzitní dopravy, která ve městě nezačíná ani nekončí, ale pouze jím projíždí.  

17.7.2017
SDÍLEJ:

Přes centrum Hořovic projede každý den na 150 kamionů. Nejvíc jezdí po hlavních silnicích v Tyršově a Masarykově ulici.Foto: Deník / Hašek Petr

 

A závěr není překvapivý. Hořovice jsou nákladní dopravou zatížené. Přes centrum projede denně na 150 kamionů.

„Jedná se už o opravdu velkou zátěž. Analýza nám dává jasný signál k tomu, že je nutné situaci řešit,“ má jasno starosta Hořovic Jiří Peřina.

„Že je po městě takový dopravní ruch kamionů se pochopitelně vědělo. Co ale překvapilo samotnou společnost, která analýzu zpracovávala, byl vysoký podíl tranzitní dopravy. Očekávali jsme asi třicet procent, jenže číslo je daleko vyšší. Byť se zdá, že to nemá logiku. Silná doprava je i třeba směrem na Komárov. Tam je Buzuluk, ale co dál? Nákladní auta zřejmě ale jezdí i někam dál,“ doplnil místostarosta Ondřej Vaculík.

Návrh dalšího postupu je v současné chvíli zpracováván. Představitelé radnice jsou rozhodnutí zažádat o omezení či úplný zákaz tranzitní dopravy přes město.

„Zpracovaná analýza nám k tomu dává poměrně silné argumenty. Jde rovněž o informaci pro občany, že se v této záležitosti opravdu něco děje,“ podotkl Jiří Peřina. O dalším postupu a využití získaných informací bude jednat rada města na nejbližším zasedání. Její členové budou mít materiály týkající se analýzy k dispozici.

„Návrh řešení bude komplexní a bude zahrnovat řešení nejen pro samotné Hořovice, ale také pro okolní obce, které jsou nákladní tranzitní dopravou rovněž zatížené,“ konstatoval hořovický starosta.

Velkým problémem Hořovic totiž je, že nákladní vozy si přes město zkracují cestu například ve směru na Příbram. Zatížené je tak centrum a přilehlé ulice.

Celému Hořovicku a okolním obcím by se ulevilo, kdyby kamiony z dálnice vůbec nesjížděly a dojely až na pražský městský okruh. Odtud by dále směřovaly na jih či sever.

„Stejně tak by to mělo být i v případě kamionů, které vyjíždějí ze Žebráku, i tato vozidla by měla být navedená na dálnici,“ dodává Jiří Peřina.

Vysoké počet projíždějících kamionů nezatěžuje pouze Hořovice, ale i další města a obce na Berounsku. Proti snížení tranzitu bojují také Zdice, Žebrák a Cerhovice.

„Někteří obyvatelé říkají, že zejména v noci začíná narůstat kamionová doprava a že ty cvakající poklopy nad kanalizací na hlavní silnici je neustále probouzejí. Z těchto důvodů jsem oslovil starosty Žebráku a Cerhovic, kteří mají stejný názor. Města tak společně zadaly studii průjezdnosti hustoty provozu se zaměřením na tranzitní kamionovou dopravu,“ konstatoval zdický starosta Antonín Sklenář s tím, že podle výsledků studie budou zvažovány další kroky.

Jednou z podmínek pro zákaz vjezdu vozidel nad dvanáct tun je i vyjádření dopravní policie, která má možnost v případě ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu vydat souhlasné nebo nesouhlasné stanovisko.

„Asi většina občanů sdílí názor, že v případě nehody na dálnici jiná objízdní trasa není možná než přes obce. Věřím, že i okolní obce by přivítaly zákaz tranzitní kamionové dopravy přes Zdice. I jejich děti a občané u nás několikrát za den přebíhají tuto frekventovanou komunikaci,“ připomněl Antonín Sklenář.


Nejzajímavější závěry průzkumu nákladní tranzitní dopravy města Hořovice (směrový dopravní průzkum):

  • Z průzkumu vyplynulo, že komunikační síť města je zatížena poměrně vysokým objemem nákladní tranzitní dopravy.
  • Podíl tranzitní dopravy na komunikacích vstupujících do města je asi 50 až 80 procent u nákladních vozidel a 50 až 90 procent u nákladních souprav.
  • Nejsilnějším tranzitním směrem je směr Žebrák Příbram, 105 nákladních vozidel, z toho 60 nákladních souprav v jednom směru. 
  • Zjištěné údaje budou využity při úvahách o omezení tranzitní nákladní dopravy.

Autor: Petr Hašek

17.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

rekonstruované podkroví

V podkroví můžete mít své království

Berounský Cembrit bude hrát své zápasy ve třetí třídě opět v příjemném nedělním dopoledním čase.

Třetí třída bude mít kvalitu

Chcete uvolnit svou mysl? Vydejte se na jógu

Střední Čechy /ANKETA/ - Každodenní stres a pracovní nasazení si vybírá svou daň. Většina z nás je pod velkým tlakem. Pokud toužíte po aktivitě, která zpevní vaše tělo a ještě přitom uvolní vaši mysl, je jóga přesně to, co hledáte.

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

Zmrazit houby? Ano, ale nakrátko, radí hygienici

Praha – Možná s tak trochu babičkovskou radou se v pátek obrátili na veřejnost pražští hygienici. „Sklenice, do kterých dáváte sušené houby, předehřejte v troubě,“ radí na svých webových stránkách. S vysvětlením, že předehřátí zamezí tomu, že v některé sklenici zůstane vlhkost po předchozím vymytí.

Půjčovny nabízejí lodě Vydry a Tukany

Berounsko /FOTOGALERIE/- Nesjízdné jezy, špatně upravené dno, drahé kempy. To jsou nejčastější stížnosti vodáků, kteří se rozhodnou sjet Berounku. Řeka přitom lákala vodáky vždy a díky klidnému toku ji zvládají i začátečníci nebo rodiny s malými dětmi.    

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení