VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová hvězdárna bude připomínat dalekohled

Žebrák /FOTOGALERIE/ - O hvězdárnu v Žebráku je velký zájem. Návštěvnost rok od roku stoupá a kapacita současných prostor je nedostačující. Město proto ve spolupráci se zástupci hvězdárny nechalo vypracovat projekt na stavbu nového multifunkčního centra.

2.7.2017
SDÍLEJ:

Návštěvnost na akcích v žebrácké hvězdárně rok od roku stoupá a kapacita současných prostor je nedostačující.Foto: Hvězdárna Žebrák

Původní myšlenka byla stávající hvězdárnu postavenou v padesátých letech jen rozšířit o přístavbu. „Poté jsme se ale seznámili s architekty, kteří měli na starost přestavbu hvězdárny v Jičíně. Přístavbu nám nedoporučili a vytvořili nový projekt se samostatnou budovou," upřesnil za žebráckou hvězdárnu Vladislav Slezák.

Nové centrum s přednáškovým a promítacím sálem s výhledem na centrum města a hrady Žebrák a Točník by vyřešil již zmíněnou nedostatečnou kapacitu, a to zejména v případech, kdy do hvězdárny přijede na exkurzi třeba autobus plný školáků. Nyní musejí návštěvníci při větším počtu dovnitř po skupinkách.

Nechyběla by pochopitelně ani pozorovatelna s digitálním dalekohledem. „V současnosti máme kopii Mt. Palomaru, kdysi největšího dalekohledu na světě. V nové budově by byl ještě větší, automaticky naváděný. Znamenalo by to, že bychom se zařadili mezi pět největších hvězdáren v Čechách," podotkl Vladislav Slezák.

Projekt počítá se vstupním foyer s pokladnou a astroprodejnou, sociálním zařízením, technickou místností a šatnou. Z foyer se lze po schodech dostat do pozorovatelny s digitálním dalekohledem a kanceláře.

Před budovou, která je navržená jako dřevěný tubus dalekohled mířící na jedné straně na hvězdné nebe a na druhé straně na hrad Točník, má vzniknout i parkoviště pro devět osobních automobilů a jeden autobus. Upraven bude i terén na pozemku za účelem dalších speciálních akcí, projekt navíc počítá i se zpevněním polní cesty vedoucí k hvězdárně z města.

„Pokud se projekt podaří realizovat, stane se Žebrák centrem popularizace přírodních věd, vzdělání a moderní architektury. Je to velký cíl, uvidíme, jestli se povede zrealizovat," má jasno Vladislav Slezák.

Jelikož studie je hotová, architekti čekají jen na pokyn, až se budou moci pustit do projektu ke stavebnímu povolení. Město je projektu nakloněno, ovšem v současné chvíli další iniciativu zastavilo. I proto, že se přes prázdniny bude v místní základní škole stavět nový pavilon s centrálními šatnami. Náklady budou 23 milionů korun, z toho 16 milionů jde z dotace. Zbytek doplatí město.

„Nechceme město extrémně zadlužovat, s financemi musíme nakládat s rozvahou. Musíme počkat na nějaký vhodný dotační titul, který by nám s realizací pomohl," říká starosta Žebráku Daniel Havlík.

„Projekt ale chceme zrealizovat, lidé z hvězdárny vyvíjí poměrně velkou činnost, ať už přímo v prostorách hvězdárny, nebo třeba i na hradě Točník. Jsou známí i v Berouně a dalších okolních městech. Myslím, že se nám projekt podaří časem dotáhnout do zdárného konce," dodal žebrácký starosta s tím, že podle odhadu si výstavba nové hvězdárny vyžádá sumu kolem šesti milionů korun.

Na dalších pět set tisíc vyjde rekonstrukce té stávající, která zůstane dál plně funkční. „Stane se z ní jakýsi historický monument Žebráka a zároveň muzeum," uzavřel Daniel Havlík.

Autor: Petr Hašek

2.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

rekonstruované podkroví

V podkroví můžete mít své království

Berounský Cembrit bude hrát své zápasy ve třetí třídě opět v příjemném nedělním dopoledním čase.

Třetí třída bude mít kvalitu

Chcete uvolnit svou mysl? Vydejte se na jógu

Střední Čechy /ANKETA/ - Každodenní stres a pracovní nasazení si vybírá svou daň. Většina z nás je pod velkým tlakem. Pokud toužíte po aktivitě, která zpevní vaše tělo a ještě přitom uvolní vaši mysl, je jóga přesně to, co hledáte.

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

Zmrazit houby? Ano, ale nakrátko, radí hygienici

Praha – Možná s tak trochu babičkovskou radou se v pátek obrátili na veřejnost pražští hygienici. „Sklenice, do kterých dáváte sušené houby, předehřejte v troubě,“ radí na svých webových stránkách. S vysvětlením, že předehřátí zamezí tomu, že v některé sklenici zůstane vlhkost po předchozím vymytí.

Půjčovny nabízejí lodě Vydry a Tukany

Berounsko /FOTOGALERIE/- Nesjízdné jezy, špatně upravené dno, drahé kempy. To jsou nejčastější stížnosti vodáků, kteří se rozhodnou sjet Berounku. Řeka přitom lákala vodáky vždy a díky klidnému toku ji zvládají i začátečníci nebo rodiny s malými dětmi.    

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení