VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová hvězdárna bude připomínat dalekohled

Žebrák /FOTOGALERIE/ - O hvězdárnu v Žebráku je velký zájem. Návštěvnost rok od roku stoupá a kapacita současných prostor je nedostačující. Město proto ve spolupráci se zástupci hvězdárny nechalo vypracovat projekt na stavbu nového multifunkčního centra.

2.7.2017
SDÍLEJ:

Návštěvnost na akcích v žebrácké hvězdárně rok od roku stoupá a kapacita současných prostor je nedostačující.Foto: Hvězdárna Žebrák

Původní myšlenka byla stávající hvězdárnu postavenou v padesátých letech jen rozšířit o přístavbu. „Poté jsme se ale seznámili s architekty, kteří měli na starost přestavbu hvězdárny v Jičíně. Přístavbu nám nedoporučili a vytvořili nový projekt se samostatnou budovou," upřesnil za žebráckou hvězdárnu Vladislav Slezák.

Nové centrum s přednáškovým a promítacím sálem s výhledem na centrum města a hrady Žebrák a Točník by vyřešil již zmíněnou nedostatečnou kapacitu, a to zejména v případech, kdy do hvězdárny přijede na exkurzi třeba autobus plný školáků. Nyní musejí návštěvníci při větším počtu dovnitř po skupinkách.

Nechyběla by pochopitelně ani pozorovatelna s digitálním dalekohledem. „V současnosti máme kopii Mt. Palomaru, kdysi největšího dalekohledu na světě. V nové budově by byl ještě větší, automaticky naváděný. Znamenalo by to, že bychom se zařadili mezi pět největších hvězdáren v Čechách," podotkl Vladislav Slezák.

Projekt počítá se vstupním foyer s pokladnou a astroprodejnou, sociálním zařízením, technickou místností a šatnou. Z foyer se lze po schodech dostat do pozorovatelny s digitálním dalekohledem a kanceláře.

Před budovou, která je navržená jako dřevěný tubus dalekohled mířící na jedné straně na hvězdné nebe a na druhé straně na hrad Točník, má vzniknout i parkoviště pro devět osobních automobilů a jeden autobus. Upraven bude i terén na pozemku za účelem dalších speciálních akcí, projekt navíc počítá i se zpevněním polní cesty vedoucí k hvězdárně z města.

„Pokud se projekt podaří realizovat, stane se Žebrák centrem popularizace přírodních věd, vzdělání a moderní architektury. Je to velký cíl, uvidíme, jestli se povede zrealizovat," má jasno Vladislav Slezák.

Jelikož studie je hotová, architekti čekají jen na pokyn, až se budou moci pustit do projektu ke stavebnímu povolení. Město je projektu nakloněno, ovšem v současné chvíli další iniciativu zastavilo. I proto, že se přes prázdniny bude v místní základní škole stavět nový pavilon s centrálními šatnami. Náklady budou 23 milionů korun, z toho 16 milionů jde z dotace. Zbytek doplatí město.

„Nechceme město extrémně zadlužovat, s financemi musíme nakládat s rozvahou. Musíme počkat na nějaký vhodný dotační titul, který by nám s realizací pomohl," říká starosta Žebráku Daniel Havlík.

„Projekt ale chceme zrealizovat, lidé z hvězdárny vyvíjí poměrně velkou činnost, ať už přímo v prostorách hvězdárny, nebo třeba i na hradě Točník. Jsou známí i v Berouně a dalších okolních městech. Myslím, že se nám projekt podaří časem dotáhnout do zdárného konce," dodal žebrácký starosta s tím, že podle odhadu si výstavba nové hvězdárny vyžádá sumu kolem šesti milionů korun.

Na dalších pět set tisíc vyjde rekonstrukce té stávající, která zůstane dál plně funkční. „Stane se z ní jakýsi historický monument Žebráka a zároveň muzeum," uzavřel Daniel Havlík.

Autor: Petr Hašek

2.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
16

FOTOGALERIE: Vítáme miminka narozená v měsíci září

Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený s dcerou Julií.
7

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

Střední Čechy – Příspěvek už nelze získat na čistě uhelný hotel, ale dotace mohou majitelé domků sloužících k bydlení získat na čtyři rozmanité zdroje tepla: na tepelná čerpadla, na kotle spalující biomasu, na plynové kondenzační kotle a na kotle kombinované (tedy takové, v nichž lze vedle uhlí spalovat i biomasu). K nové vlně kotlíkových dotací ve Středočeském kraji, pro niž je připraveno 502,2 milionu korun, to v pátek přišel říci na krajský úřad ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).

Do Hudlic přijede legendární Antonín Panenka

Hudlice - Obyvatele Hudlic v pátek 23. září čeká zajímavá akce. Představitelé obce dnes slavnostní zahájí provoz sportovního areálu u fotbalového hřiště u lesa.

Řidička najela na přechodu pro chodce do školačky

Beroun - V pátek 22. září srazilo na přechodu pro chodce osobní auto v blízkosti centra Berouna školačku. K dopravní nehodě došlo kolem jedné hodiny odpoledne, když se dívka vracela ze školy. 

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení