VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při prodeji majetku už nemá rozhodovat cena

Berounsko - Města a obce se již zřejmě nebudou muset při prodeji pozemků rozhodovat jen podle kritéria ekonomické výhodnosti. O změně zákona už rozhodl Senát. Jeho novela by měla umožnit obcím a městům prodej pozemků za nižší cenu, aniž by komunálním politikům hrozilo trestní stíhání za to, že je neprodali za nejvyšší cenu.  

3.8.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Michal Kočí

Novým kritériem má být zájem obyvatel obce a jejího vedení, pokud bude řádně zdůvodněný. Novela zákona zachovává povinnost obcí chovat se ke svěřenému majetku jako řádný hospodář, ale porušením této povinnosti by nově nemělo být rozhodnutí o majetku, které sleduje jiný důležitý a řádně odůvodněný zájem.

„Tento týden jsem poslouchal besedu politiků o tom, zda se stát dá řídit jako firma a nebo nedá. Plně se ztotožňuji s názorem, že efektivnost ve firmě je jiná než-li v samosprávě. Obec má za povinnost, mimo toho, že musí být dobrým hospodářem, také to, že se musí starat o rozvoj mnoha oblastí, které se dotýkají života obyvatel měst a obcí. Patří sem školství, kultura a další,“ uvedl k novele zákona starosta Berouna Ivan Kůs.

A právě na ně mnohdy nedojde jenom proto, že obec musela přijmout nějaké řešení, jako je například nejvyšší cena, které danou situaci komplikuje.

„Takže ta efektivnost pro tu obec je samozřejmě v těch penězích. V tom, že se musí chovat jako dobrý hos-podář,“ řekl Ivan Kůs.

Jak dále ke změně zákona uvedl, obec má kromě ekonomické výhodnosti ale současně i jiné povinnosti.

Obec musí také vytvářet prostředí pro řešení problémů lidí a města. „Takže ne vždy je to jen o ceně. Což je docela častý jev. Proto novelu tohoto zákona vítám. Samozřejmě se ale musí všechno dobře hlídat a zdůvodňovat, protože jde o peníze,“ dodal starosta Berouna.

Kritérium ekonomické výhodnosti podle zastánců novely často nutí místní politiky přijímat rozhodnutí, která mohou být proti zájmům obyvatel obcí. V případě, kdy samosprávy dají přednost jinému kritériu než momentálnímu zisku, vystavují se hrozbě postihu a trestního stíhání. Což už by nyní svým způsobem komunálním politikům nehrozilo.

Citace.

„Tohle všechno se velmi dobře poslouchá. Je to hodně podobné situaci s výběrovým řízením. Také bylo řečeno, že už při nich nemusí být rozhodujícím kritériem nejnižší cena. V praxi ta situace je ale jiná. Neumím si dost dobře představit, že hodnotící komise, kde jsou všichni zastupitelé Králova Dvora, najednou budou vybírat nabídku, která není nejlevnější, a nebo budou prodávat obecní majetek někomu, kdo nenabídne nejvyšší cenu,“ uvedl starosta Králova Dvora Petr Vychodil s tím, že tomu nevěří. Obzvláště v době, kdy se za každou chybu starosta a zastupitelé měst a obcí hned trestají.

„Co je tedy vlastně veřejný zájem. Ano, prodá se pozemek levněji a vybuduje se na něm poliklinika a nebo hospoda. Oba záměry jsou určeny lidem. V některých obcích jsou potřeba obě zařízení. Co bude tedy rozhodujícím a hlavně správným kritériem? Bude ta novela zákona přesně specifikovat, kdy se má prodat levněji pozemek pro polikliniku či hospodu? Jestli ne a vše bude opět jen všeobecně popsáno, pak to stejně ničemu nepomůže,“ dodal králodvorský starosta.

Novelu zákona by naopak uvítal zastupitel Příbrami Petr Větrovský. „Jsem sice toho názoru, že třeba při výběrovém řízení má vyhrávat nejvyšší nabídka, nicméně vidím v novele možnost vyhovět třeba občanům.“

Autor: Romana Šimková

3.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Po dvou kolech divize Hořovicko neobdrželo branku a má na svém kontě pětibodový zisk.
13

Mág Herco začaroval svoji svatyni

Ilustrační foto.

Balšánek odmítl vyrovnání, gól přišel pozdě

Louka pod Okoří přilákala na festival tisíce návštěvníků

Střední Čechy /OBRAZEM/ - Miro Žbirka, MIG 21, Václav Neckář, No Name, Marek Ztracený & Marta Jandová, Eddie Stoilow, Vypsaná fiXa - legendy české populární hudby vystoupily v sobotu na louce pod hradem Okoř. Konal se zde oblíbený letní hudební festival.

Čtvrtý ročník WGM Beroun Czech Open je za dveřmi

Beroun - Čtvrtý ročník golfového turnaje WGM Berou Czech Open je už doslova za dveřmi. Hraje se od 24. do 27. srpna opět na hřišti Beroun Golf Clubu a stejně jako v předchozích třech letech je v banku částka 600 000 korun.

FOTOGALERIE: Srpnová děťátka se představují

Berounsko - Vážení čtenáři, prostřednictvím našeho Deníku se opět můžete podívat na miminka, která přišla na svět v měsíci srpnu roku 2017 v hořovické porodnici U Sluneční brány. Tentokrát přivítáme osm holčiček a sedm chlapečků.

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení