VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proti povodni nejsou všichni lidé chráněni

Beroun /FOTOGALERIE/ - V Berouně byla dokončena výstavba protipovodňových opatření, za která státní podnik Povodí Vltavy zaplatil téměř 125 milionů korun, v roce 2013. Protipovodňová bariéra je skoro tři kilometry dlouhá a má město ochránit před stoletou vodou. Protipovodňové bariéry spočívají ve vybudování pevných zdí, které doplní mobilní hráze. Zábrany mají před vodou ochránit městskou zástavbu na obou březích Berounky a levém břehu Litavky.  

15.8.2017
SDÍLEJ:

Před stoletou vodou je chráněna značná část Berouna, u několika domu to tak ale není. Jde zejména o pravý břeh Litavky a část levého břehu Berounky v lokalitě Zborovského nábřeží.Na pravém břehu řeky Litavky žije a podniká Rudolf Mašek.Foto: Deník / Šimková Romana

Přestože má být před stoletou vodou chráněna značná část města, u několika domů tomu tak není. Jde zejména o pravý břeh Litavky a část levého břehu Berounky v lokalitě Zborovského nábřeží.

Na pravém břehu řeky Litavky žije a podniká i Rudolf Mašek, který povodně zažil.

„Při povodni v roce 2002 jsme měli v domě vodu tři metry vysoko. V roce 2013 metr. Ještě nedávno jsme nebyli proti velké vodě vůbec chráněni. V roce 2013, když město budovalo protipovodňová opatření, jsem se vydal na radnici za starostkou, tenkrát jí byla Šárka Endrlová, a ta mi řekla, že nás ochraňovat nebudou. Určitých protipovodňových opatření, což je zvednutí úrovně zeminy na pozemku u řeky o padesát centimetrů, jsme se dočkali až letos, když s námi potřebovalo město Beroun směnit kvůli výstavbě nového parkoviště pozemek. Byla to moje podmínka. Opatření nás ale chrání před dvacetiletou vodou.

Pamatujete si ještě na průběh povodně?

Ano, velmi dobře. Když tady bylo po prsa vody, tak jsem vynesl nad hlavou svou tříletou dceru ven. Žena musela rozvodněnou řeku přeplavat a já tady zůstal, abych dům ochránil. Nikdo nám v té době nepomohl. Když jsme měli v domě už dva metry vody, tak jsem řeku přeplaval až na dálnici, kde na mě čekala manželka s autem.

Říkáte, že jste nyní chránění proti dvacetileté vodě, nemáte strach, že by mohla přijít povodeň, která bude větší než dvacetiletá?

Může se to stát. Já tomu ale moc nevěřím. Celý Beroun je v záplavovém území. Když nebudeme stavět v záplavovém území takové hrůzy, jako se stavějí, nemusíme se bát velké vody. Prateta mé ženy tento dům postavila v roce 1933. Když se podíváte na fotografie ze čtyřicátých let, tak tady kolem nás nikde nic nebylo. Jen ta škola. Co tu bydlíme, tak jsme do roku 2002 zažili dvě povodně a díky tomu, že tu byla jen volná půda, tak se voda rozlila a za dvě hodiny bylo po povodni.

Autor: Romana Šimková

15.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto
16

FOTOGALERIE: Vítáme miminka narozená v měsíci září

Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený s dcerou Julií.
7

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

Střední Čechy – Příspěvek už nelze získat na čistě uhelný hotel, ale dotace mohou majitelé domků sloužících k bydlení získat na čtyři rozmanité zdroje tepla: na tepelná čerpadla, na kotle spalující biomasu, na plynové kondenzační kotle a na kotle kombinované (tedy takové, v nichž lze vedle uhlí spalovat i biomasu). K nové vlně kotlíkových dotací ve Středočeském kraji, pro niž je připraveno 502,2 milionu korun, to v pátek přišel říci na krajský úřad ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).

Do Hudlic přijede legendární Antonín Panenka

Hudlice - Obyvatele Hudlic v pátek 23. září čeká zajímavá akce. Představitelé obce dnes slavnostní zahájí provoz sportovního areálu u fotbalového hřiště u lesa.

Řidička najela na přechodu pro chodce do školačky

Beroun - V pátek 22. září srazilo na přechodu pro chodce osobní auto v blízkosti centra Berouna školačku. K dopravní nehodě došlo kolem jedné hodiny odpoledne, když se dívka vracela ze školy. 

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení