Nový bič na provozovatele soukromých nemocnic v regionu chystá administrativa středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD). Cílem je zajistit, aby pacienti měli jistotu, že v případě zdravotních problémů najdou pomoc i v menší nemocnici. A že se nestane, že se by se o ně neměl kdo postarat, protože skončila běžná pracovní doba, případně že nemocnice odmítne přijmout pacienta od záchranářů, jelikož všichni přítomní lékaři právě pracují na operačním sále.

Takové scénáře přitom nejsou jen úvahami škarohlídů či hypotetickým malováním čertů na zeď. Přesně tyhle problémy Rath o prázdninách vytýkal nemocnici v Brandýse nad Labem. A středočeští záchranáři potvrzovali, že než sanitka zamíří do Brandýsa, bývá pravidlem do nemocnice zavolat s otázkou, zda se pacienta bude mít kdo ujmout.

Akutní péči nařídí smlouva

Do budoucna chce Rathovo hejtmanství nabídnout lidem jistotu, že nemocnice se o ně postará, ať už pomoc budou potřebovat v pondělí v poledne, nebo v sobotu o půlnoci. „Zjistili jsme, že kraj má možnost uzavřít se soukromými subjekty smlouvy, které to budou zaručovat – přičemž podepsat tyto smlouvy ony mají povinnost,“ pochválil Rath řešení, které jeho tým nalezl. A neopomněl zkritizovat svého předchůdce Petra Bendla (ODS), za jehož éry se podobné smlouvy nesepisovaly. I když – jak nynější hejtman zdůraznil – už tehdy taková možnost existovala.

Uzavírání podobných smluv o zajištění poskytování akutní péče se má vztahovat na více menších nemocnic se soukromými vlastníky ve středních Čechách. Jako první přijde na řadu právě nemocnice v Brandýse. V té chce Rathův tým smluvně zajistit poskytování akutní péče ve všech oborech, pro které má nemocnice registraci. „Jde tedy o internu, chirurgii, gynekologicko porodnické oddělení, pediatrii a rentgenovou diagnostiku,“ vypočítal hejtman novinářům.

Podle slov náměstka hejtmana pro oblast zdravotnictví Zdeňka Seidla (ČSSD) přitom nejde o žádnou perzekuci nebo zneužívání problémů, k nimž v nemocnici s menším pracovním týmem může dojít zejména v časech dovolených nebo svátků. „Víme, že těžkosti se vyskytnou – nemohou ale být takové, aby bránily poskytování adekvátní lékařské péče,“ připomněl Seidl. „Pacient tím nesmí trpět,“ zdůraznil.

Povinnosti čekají i na zubaře

Rath se Seidlem se shodli, že do budoucna by kraj měl podobné smlouvy uzavřít nejen se soukromými nemocnicemi, ale i s privátními stomatology. „Aby posílili kmen zubních lékařů v nemocnicích, jichž přece jen není tolik, a pomohli nám se zajištěním péče o svátcích a nedělích,“ vysvětlil Rath, v čem by podle jeho představ měli zubaři pomoci. Podle Seidla se ale nemusejí obávat, že by je kraj nutil k častým „brigádám“ v nemocničních pohotovostech na úkor jejich volna. „Při množství, kolik jich je, se jedná o dvě služby za rok,“ ujišťuje náměstek hejtmana, že není třeba mát obavy z enormního nárůstu pracovní zátěže.

Brandýskou nemocnici čeká kontrola

Nemocnice v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi stále zůstává v hledáčku administrativy hejtmana Davida Ratha. Po letní krajské kontrole, která podle hejtmanova podání ukázala nedostatek pracovníků, má následovat další. Odbor zdravotnictví krajského úřadu ji chystá na nejbližší období, aby se přesvědčil, zda došlo k nápravě nedostatků zjištěních v červenci. Termín této kontroly je ale na hejtmanství velmi úzkostlivě střežen; podle Rathových slov proto, aby kontroloři viděli, jaký je v nemocnici skutečný stav – a nikoli jak se tam dokážou připravit na ohlášenou prověrku. „Bude to do čtyř až pěti týdnů,“ prohlásil hejtman.

Rath je přitom přesvědčen, že on sám máslo na hlavě nemá. Jinými slovy: pětici velkých nemocnic spravovaných krajem problémy s nedostatkem personálu netrápí. „Minima splňujeme,“ ujistil hejtman – jedním dechem si však posteskl, že některým nemocnicím se nedaří sehnat některé specialisty, jichž by rády zaměstnaly víc. Třeba odborníky v oboru kardiologie. „Kvalitních a zkušených lékařů není na trhu dostatek,“ krčí Rath rameny.

Minulostí jsou prý i někdejší problémy s nedostatkem zdravotních sester. Jak lékaře, tak střední zdravotnický personál prý krajské nemocnice platí tak dobře, aby zaměstnanci neměli zaječí úmysly. Průměrná mzda lékaře se pohybuje od 47 688 Kč (v Benešově) do 49 514 Kč (v Příbrami), u sester je rozpětí průměrných platů od benešovských 24 230 Kč až po 27 277 Kč (v Kladně).