VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V centru města se nedá žít

KRÁLŮV DVŮR - Nesnesitelný smrad ze Saint Gobainu otravuje lidem v Králově Dvoře život.

4.8.2007
SDÍLEJ:

Soužití obyvatel centra Králova Dvora s fabrikou Saint Gobain není ideální. Kazí ho zápach, který často uniká ze slévárny.Foto: DENÍK/Romana Šimková

Obyvatelé domů v okolí firmy Saint Gobain v Králově Dvoře se bojí o své zdraví. Jsou totiž přesvědčeni, že silný zápach, který neustále uniká z její slévárny, jim ho systematicky ničí. Přestože si už několik let na silný zápach stěžují vedení města i firmy, k lepšímu se podle nich nezměnilo nic. „Pořád jen slibují a slibují. Nic se ale neděje. Ve středu unikal z fabriky zápach opět, a to několik hodin. Museli jsme ho dýchat od sedmi až do deseti hodin večer. Lidi si zase stěžovali na pálení očí, bolesti krku a hlavy,“ řekl Pavel Čief z Králova Dvora, který v těchto případech vždy trpí silnými migrénami.

Podle Libuše Wehle, která v blízkosti fabriky také žije, mají v poslední době téměř pravidelný únik zápachu na svědomí zaměstnanci. „Smrdí to pokaždé, když otevřou vrata provozu. Přitom mají být zavřená. Neustále volám do Saint Gobainu panu Kytlerovi, který nám slibuje, že vše napraví, ale je to stále stejné,“ poznamenala Libuše Wehle.

Podle obyvatel postižené lokality byla ve středu otevřená všechna vrata. Mistr to měl zdůvodnit tím, že musí vyvětrat, že přeci nenechá své lidi otrávit. „My už opravdu nevíme kudy kam. Ten smrad je vážně nesnesitelný. Po půl hodině pobytu na zahradě mě začně silně bolet hlava. Problém se zápachem ze Saint Gobainu nám nepomohla vyřešit ani Česká inspekce životního prostředí,“ dodává Libuše Wehle nešťastně.

Lidé podezírají starostu, že únik zápachu řeší jen naoko

Nesnesitelný zápach, který uniká ze slévárny firmy Saint Gobain v Králově Dvoře, je zdrojem problémů mezi obyvateli města a vedením podniku. Lidé už nevědí kudy kam.

Zášť obyvatel centra Králova Dvora proti provozu slévárny Saint Gobain se stále stupňuje. Smrad, který uniká z jejího areálu, působí lidem žijícím v blízkosti fabriky zdravotní problémy. Přestože s vedením firmy tento problém řeší obyvatelé nejvíce zatížené lokality už roky, k nápravě situace a zlepšení soužití lidí s fabrikou nedošlo.

A jak se v problému angažuje město? Co pro spokojený život obyvatel domů kolem Saint Gobainu dělá jeho vedení? Podniká starosta Králova Dvora Karel Mencl opravdu maximum, aby byl problém, který roky jeho voličům znepříjemňuje život, odstraněn? „S vedením Saint Gobainu jednám o únicích smradu opakovaně. Stejně tomu bylo i v posledním případě, na který jsem byl upozorněn kolem půl desáté. Po dvaceti minutách příčinu zápachu odstranili. Druhý den ráno jsem se pak vydal za generálním ředitelem Saint Gobainu a o problému jsem s ním mluvil. Protože se chystá na dovolenou, domluvili jsme si další schůzku, až se z ní vrátí. Slíbil mi ale, že zajistí, aby se vrata provozu neotevírala. Hned po mé návštěvě svolal generální ředitel poradu, na které problém řešil,“ popsal starosta Králova Dvora Karel Mencl kroky, které v případu podnikl.

K jeho slovům se ale obyvatelé centra města staví skepticky. Tvrdí, že už podobná slova a sliby poslouchají moc dlouhou dobu na to, aby jim věřili. Podle nich řeší starosta města problém s fabrikou jen naoko a zápach ze Saint Gobainu uniká s jeho tichým souhlasem. „Jsem o tom přesvědčená. A nejen já, i ostatní lidé si to myslí. U našeho starosty je totiž na prvním místě on, pak podnikatelé a teprve potom jsme my obyčejní lidé,“ říká Libuše Wehle. Podle vedení Saint Gobainu není odstranění zápachu, který vzniká při výrobě na ruční formovně, jednoduché.

„O tom, jaké kroky v tomto směru podnikáme, jsou obyvatelé lokality informováni. Děláme testy na novou pryskyřici, díky které by se zápach odstranil,“ vysvětlil mluvčí Saint Gobainu Lukáš Kytler.

4.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
16

FOTOGALERIE: Vítáme miminka narozená v měsíci září

Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený s dcerou Julií.
7

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

Střední Čechy – Příspěvek už nelze získat na čistě uhelný hotel, ale dotace mohou majitelé domků sloužících k bydlení získat na čtyři rozmanité zdroje tepla: na tepelná čerpadla, na kotle spalující biomasu, na plynové kondenzační kotle a na kotle kombinované (tedy takové, v nichž lze vedle uhlí spalovat i biomasu). K nové vlně kotlíkových dotací ve Středočeském kraji, pro niž je připraveno 502,2 milionu korun, to v pátek přišel říci na krajský úřad ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).

Do Hudlic přijede legendární Antonín Panenka

Hudlice - Obyvatele Hudlic v pátek 23. září čeká zajímavá akce. Představitelé obce dnes slavnostní zahájí provoz sportovního areálu u fotbalového hřiště u lesa.

Řidička najela na přechodu pro chodce do školačky

Beroun - V pátek 22. září srazilo na přechodu pro chodce osobní auto v blízkosti centra Berouna školačku. K dopravní nehodě došlo kolem jedné hodiny odpoledne, když se dívka vracela ze školy. 

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení