VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rekonstrukce zámku si vyžádá 250 milionů korun

SVINAŘE - Z finančních důvodů jsou úpravy zatím omezeny na historickou budovu a park

23.10.2007
SDÍLEJ:

Už v průběhu rekonstrukce svinařského zámku umožnil jeho majitel Jiří Nosek (vlevo) návštěvníkům první prohlídku. Sám se ujal výkladuFoto: Deník

Před dvěma lety byla zahájena rekonstrukce svinařského zámku. Jeho majitel Jiří Nosek zakoupil historickou budovu ve zchátralém stavu a ze zámku se chystá vytvořit společenské centrum. „Zámek byl postaven v roce 1766 a až do období před druhou světovou válkou byl významným centrem kulturních a společenských setkání. Rekonstrukcí chceme zámku vrátit jeho společenský význam. Vznikne zde středisko, ve kterém by návštěvníci měli najít nejen galerie, restaurace, amfiteátry, jízdárny ale také spoustu výstavních prostor,“ popisuje záměry úprav zámku Jiří Nosek a dodává, že z finančních důvodů jsou úpravy omezeny pouze na historickou budovu a park.

První prohlídku zámku umožnil majitel návštěvníkům už v průběhu současné rekonstrukce. Část zámecké budovy nabídla začátkem října expozici fotografií a uměleckých děl, které k zámku přímo patří a bylo možné zhlédnout i výstavu fotografické dokumentace z právě probíhajících úprav. „Prvním majitelem zámku byl vrchní pražský policejní prezident a Svinaře spolu s rytířským titulem získal od Marie Terezie. On zde vystavěl menší zámek, než tu stojí dnes. Při opravách nahlížíme pod kabát zámku a vidíme, jakými stavebními úpravami a přestavbami budova procházela,“ prezentoval historii zámku jeho majitel Jiří Nosek.

Průzkum odhalil hodnotné malby

Rekonstrukce zámku odhalila vzácné malby. „Do některých místností zámku zatékala voda a při rekonstrukci jsou snímány omítky. Ve dvou prostorách jsou však omítky ponechány. Při restaurátorském průzkumu byla nalezena hodnotná malba pompejského motivu, v další je původní malba selského baroka,“ líčí majitel zámku a dodává, že podle památkářů se podobná malba nachází už jen na jednom místě v republice a zrestaurovat tuto místnost vyjde na 400 tisíc korun.

O první prohlídku zámku mělo zájem několik set návštěvníků. „Překvapila mě výstava, která dokazuje, jaký to byl dříve pěkný zámek. Majitel se do oprav dává s elánem a má přehled o jeho historii. Moc se mi líbí, že zámek dává do pořádku,“ sdělila po zhlédnutí expozice Milada Horká z Řevnic.
Výše finančních prostředků pro rekonstrukci svinařského zámku je dvě stě padesát milionů. „Využijeme dotační výzvy Evropské unie, která
v programu ROP 2007 – 2013 podporuje turistický ruch ve Středočeském kraji. Zda bude rekonstrukce zámku podpořena Evropskou unií, bude jasné až v příštím roce,“ konstatuje Nosek, podle kterého tato podpora umožní dokončení rekonstrukce do tří let. V zámku žila spousta lidí, prošla tu řada lidských osudů. „Rád se sejdu s lidmi, kteří v zámku po druhé světové válce žili a rád bych tak doplnil tuto část historie zámku,“ dodává Jiří Nosek.

23.10.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
16

FOTOGALERIE: Vítáme miminka narozená v měsíci září

Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený s dcerou Julií.
7

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

Střední Čechy – Příspěvek už nelze získat na čistě uhelný hotel, ale dotace mohou majitelé domků sloužících k bydlení získat na čtyři rozmanité zdroje tepla: na tepelná čerpadla, na kotle spalující biomasu, na plynové kondenzační kotle a na kotle kombinované (tedy takové, v nichž lze vedle uhlí spalovat i biomasu). K nové vlně kotlíkových dotací ve Středočeském kraji, pro niž je připraveno 502,2 milionu korun, to v pátek přišel říci na krajský úřad ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).

Do Hudlic přijede legendární Antonín Panenka

Hudlice - Obyvatele Hudlic v pátek 23. září čeká zajímavá akce. Představitelé obce dnes slavnostní zahájí provoz sportovního areálu u fotbalového hřiště u lesa.

Řidička najela na přechodu pro chodce do školačky

Beroun - V pátek 22. září srazilo na přechodu pro chodce osobní auto v blízkosti centra Berouna školačku. K dopravní nehodě došlo kolem jedné hodiny odpoledne, když se dívka vracela ze školy. 

AUTOMIX.CZ

Filtry pevných částic pro nafťáky zlevňují. Alespoň u některých značek

Filtr pevných částic je jedním z největších strašáků u moderních dieselových ojetin. Mnoho řidičů má pocit, že když se jedná „pouze o věc ekologie“ mohou filtr bez obav vyndat, nicméně faktem je, že jeho přítomnost v autě má dost velké opodstatnění. Je tedy velmi dobrou zprávou, že se cena nových filtrů vyvíjí příznivým trendem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení