VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemědělci už kvůli suchu sčítají ztráty

Berounsko Žně jsou sice na samém začátku, nicméně zemědělci na Berounsku už počítají se ztrátami. A to nikterak zanedbatelnými. Někde se mohou kvůli největšímu suchu za několik posledních let vyšplhat až do milionů korun.  

14.7.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Libor Plíhal

 Úrodu počasí výrazným způsobem ovlivnilo třeba zemědělskému družstvu v obci Mořina.

„Z úrody nadšení pochopitelně nejsme. Pokles průměrné úrodnosti očekáváme minimálně mezi dvaceti a třiceti procenty. Jde o ztráty, které se vyšplhají řádově do milionů korun,“ řekl Berounskému deníku Vladimír Kunc, předseda tamního zemědělského družstva.

Sucho zapříčinilo nejen menší množství úrody, ale také výrazné snížení kvality. „Jsou tak ohrožené nebo nebudou vůbec realizovatelné třeba sladovnické ječmeny či potravinářské pšenice. Svým způsobem jsou ohrožené i normy krmného obilí. Ztráty jsou to zkrátka opravdu velké,“ podotkl Vladimír Kunc.

Nic na tom nezměnil ani déšť, který vyprahlou zem v posledních dnech zkrápí přeci jen intenzivněji než v předchozích týdnech a zejména velmi suchém měsíci červnu. Už je totiž víceméně po vegetaci.

„Rostlina je zaschlá, takovéto deště mohou spíše přinést ještě větší škody v podobě plísní, které na rostlinách mohou naskákat. Tyto deště nám pomohou třeba u kukuřice, v tomto případě je jejich přínos zásadní. U obilovin, řepky i u luskovin jsou ale v tomto okamžiku již bezpředmětné,“ dodává předseda Zemědělského družstva Mořina Vladimír Kunc.

Na Berounsku již zemědělci v těchto dnech sklízejí ozimý ječmen. Stejná situace je třeba i na Příbramsku. Jeho výnosy ale nejsou nikterak vysoké.

Zemědělské družstvo Dlouhá Lhota už sklidilo ozimý ječmen na výměře 75 hektarů. „Zrno je droboučké, nemá zkrátka objem. Příští týden začneme sklízet řepku,“ řekla místopředsedkyně družstva Alena Horáková s tím, že řepka bude také drobnější a od toho se odvíjí výkupní cena. Kukuřice, kterou družstevníci pěstují na siláž, protože chovají dojnice, zatím vypadá dobře.

„Vloni také kukuřice vypadala slibně a pak v září uschla. Kvůli počasí bude méně i sena pro dojnice, i když alespoň nyní přišly nějaké srážky, tak traviny zase snad vyrostou. Podle Aleny Horákové napršelo v oblasti 55 litrů za poslední dva dny deště, což je sice dobré, ale vláhový deficit trvá od května a tak voda stále v zemi schází.

Podobná situace je i na Rakovnicku. „I tady je zrno zaschlé. Očekáváme výnosový propad. Při posledních deštích tu spadlo 21 milimetrů vody. Ta pomůže pouze kukuřici, ale obilovinám ani řepce už ne,“ zkonstatoval Luděk Fišer ze ZD Senomaty.

Na katastrofální nedostatek srážek upozorňuje Český hydrometeorologický ústav. Za týden od 12. do 18. června spadlo na území České republiky průměrně osm milimetrů srážek, což odpovídá 35 procentům normálu pro toto období. Ani po 18. červnu v příbramském regionu nespadla žádná voda. Stav podzemních vod se ve srovnání s předchozím týdnem při porovnání s dlouhodobými hodnotami v celkovém průměru ještě zhoršil a dvoudenní srážky situaci nezachrání.

Ceny obilovin i řepky nejprve mírně stagnovaly. Jinak se zatím čeká, jak dopadnou výnosy v celé Evropě. Od toho se odvinou i ceny v České republice.

Autor: Petr Hašek

14.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

rekonstruované podkroví

V podkroví můžete mít své království

Berounský Cembrit bude hrát své zápasy ve třetí třídě opět v příjemném nedělním dopoledním čase.

Třetí třída bude mít kvalitu

Chcete uvolnit svou mysl? Vydejte se na jógu

Střední Čechy /ANKETA/ - Každodenní stres a pracovní nasazení si vybírá svou daň. Většina z nás je pod velkým tlakem. Pokud toužíte po aktivitě, která zpevní vaše tělo a ještě přitom uvolní vaši mysl, je jóga přesně to, co hledáte.

DOTYK.CZ

České pivo určené ženám pobouřilo Britky. Je to sexismus, zlobí se

Česká společnost Aurosa Martiny Šmírové uvedla na trh stejnojmenné pivo, určené ženám. Když ho zkusila prodávat v Londýně, narazila. Britských žen se dotklo, že jim někdo předepisuje, jaké pivo mají pít.

Zmrazit houby? Ano, ale nakrátko, radí hygienici

Praha – Možná s tak trochu babičkovskou radou se v pátek obrátili na veřejnost pražští hygienici. „Sklenice, do kterých dáváte sušené houby, předehřejte v troubě,“ radí na svých webových stránkách. S vysvětlením, že předehřátí zamezí tomu, že v některé sklenici zůstane vlhkost po předchozím vymytí.

Půjčovny nabízejí lodě Vydry a Tukany

Berounsko /FOTOGALERIE/- Nesjízdné jezy, špatně upravené dno, drahé kempy. To jsou nejčastější stížnosti vodáků, kteří se rozhodnou sjet Berounku. Řeka přitom lákala vodáky vždy a díky klidnému toku ji zvládají i začátečníci nebo rodiny s malými dětmi.    

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení