Když skončili v opozici lidovci, sociální či občanští demokraté, bylo jasné, za koho budou v nevládních lavicích kopat. U ideově nevyprofilovaných stran či hnutí se můžete vsadit, že se budou zaklínat bojem s korupcí, spravedlivým rozdělováním státních peněz a národními zájmy. Slyšeli jsme to od Věcí veřejných, částečně od Pirátů a nejvíc od Babišova ANO.

Luboš Palata
Kolik času zbývá do války? Putin má pistoli odjištěnou

To si na víkendovém sněmu zvolilo nepřekvapivé vedení, kromě lídra také místopředsedy Karla Havlíčka, Alenu Schillerovou, Radka Vondráčka, Richarda Brabce a Ivo Vondráka. Jinak řečeno lidé pravicového smýšlení.

Je poněkud absurdní, aby vdova v penzi, samoživitelka se dvěma dětmi nebo dělník u pásu právě v nich viděli ochránce svých zájmů. Čili politiky, kteří preferují štědrý stát, bezplatnou zdravotní péči a robustní sociální síť v případě klesání na dno. Proč by jim právě lidé kolem Andreje Babiše měli takové požadavky splnit?

Zřejmě proto, že v prvních letech jejich vládnutí rostly platy, důchody, slevy na poplatníka a děti. Po dráze se jezdilo opravdu levně a do kapsy měl hluboko jen málokdo. Časy se ovšem změnily, všechny dusí inflace, drahé energie, potraviny a závratný dluh veřejných financí.

Kateřina Perknerová
Posun u maturit. Ale nestačí

Pravicová Fialova vláda to bude řešit utahováním opasků a babišovci budou křičet, že odírá pracující lid. Není divu, že ostravský primátor Tomáš Macura nechal volný průchod své frustraci, když si posteskl, že hnutí ANO volí penzisté a městská chudina. „Nevím, jestli je to dobré vysvědčení pro hnutí, které chce měnit tuto republiku,“ dodal.

Jako kdyby záleželo na nějakých známkách. Důležité je přece vyhrát volby. A seniorů i chudých bude – na rozdíl od bohatých podnikatelů – stále přibývat.