Letošního ročníku mohli modeláři v celkem sedmnácti soutěžních kategoriích využít, poprvé v historii konání této akce, jako nominační soutěž pro mistrovství ČR v plastikovém modelářství pro rok 2025, a to díky spolupořádajícímu klubu SPL Liberec - Spolku přátel letectví.

Již poosmé se sjeli plastikoví modeláři na zámek v Ploskovicích, aby zde představili své výtvory při výstavě a veřejné soutěži Litoměřický kalich. | Video: Edvard D. Beneš

„K vidění byly na tři stovky modelů,“ prozradili pořadatelé z Klubu litoměřických plastikových modelářů. „Je to nádhera,“ nechal se slyšet Jaroslav Žampach, který na přehlídku plastikových modelů do Ploskovic dorazil z Teplic. „Dělají to fakt dobře,“ pochválil organizátory jeho kolega Jaroslav Michálek, rovněž z Teplic.

Nejvíce bylo letadel

Výstavě a nominační soutěži dominovaly modely letadel, které obsadily sedm kategorií, nechyběly vrtulníky. Nechyběly figury a busty, stejně jako lodě a ponorky. Ve třech kategoriích soutěžili tvůrci techniky, byly k vidění i diorámy a také roboti.

close Praga V3S naložená dřevem. info Zdroj: Deník/Edvard Beneš zoom_in Praga V3S naložená dřevem.

Nechyběly vejtřaska, tatra a závoďáky

Na své si tradičně při modelářských výstavách nebo soutěžích přijdou i příznivci aut a motocyklů. V prostorách ploskovického zámku to bylo podobné. K vidění byly doslova miniaturní modely Pragy V3S s korbou plně naloženou dřívím nebo Tatra 815 v měřítku 1:72.

Samostatnou kapitolou jsou vždy závodní auta, návštěvníci si tak mohly prohlédnout zmenšeniny vozů Porsche 962 nebo Porsche 911 GT ze závodů 24 hodin Le Mans, Nissan 14, Subaru z Rallye San Remo. Z modelů motocyklů v měřítku 1:12 byly k vidění hlavně stroje značky Kawasaki. Nádherně zpracovaný byl i chopper Honda 750 Cobra.

close Bobcat připravený na přepravním vozíku. info Zdroj: Deník/Edvard Beneš zoom_in Bobcat připravený na přepravním vozíku.

Traktory, Desta i obrněný automobil

Skvěle byly postavené modely zemědělské techniky nebo vojenské techniky. Zhlédnout tak bylo možné mininakladač Bobcat přichystaný k transportu na přívěsném vozíku, vysokozdvižný vozík Desta s kompresorem nebo odstrojený traktor Lanz Buldog nebo traktor Zetor 25 s valníkem. Líbila se i multikára M-22.

Skvěle vypadal londýnský Omnibus nebo s nabídkou pohledu do interiéru Volkswagen Transporter T1 Camper. Zajímavostí určitě byl i dřevěný Popelčin dýňový kočár.

close Francouzský obrněný automobil Renault Model 1914 z I. světové války info Zdroj: Deník/Edvard Beneš zoom_in Francouzský obrněný automobil Renault Model 1914 z I. světové války

Z vojenských vozidel určitě poutal pozornost francouzský obrněný automobil Renault Model 1914 z I. světové války v podobě diorámy. Určitě se líbil také žlutý Chevrolet Chevy M6 nebo Opel Maultier.


Nahrává se anketa ...

Nechybělo také několik modelů hasičské techniky. Miniaturní stříkačka tažená koňmi, odstavený náklaďák AC-40 nebo hasičský vůz s požárním člunem na přívěsu.

Klub litoměřických plastikových modelářů je podporován Technickým klubem DDM Rozmarýn a je určen pro všechny modeláře, zkušené i začátečníky, dospělé a hlavně děti od 9 let, kteří mají zájem o stavbu letadel, techniky a lodí ve všech dostupných měřítkách. Schází se v klubovně Technického klubu v Sovově ulici v Litoměřicích každý čtvrtek od 16.00 do 18.00 hodin . Všichni nově příchozí mají od začátku k dispozici veškeré potřebné nářadí ke stavbě modelu, tmel, barvy a první model zdarma.

Děti pracují pod dohledem zkušených modelářů s dlouholetou praxí. Od začátku se snaží zaměřit na čistotu stavby, barvení pomocí stříkací pistole a různé druhy patinovacích technik. Děti si při práci s různými modelářskými nástroji rozvíjí svou manuální zručnost a zdokonalují se v jemné motorice.  Před stavbou jsou seznámeny s historií a reálným nasazením jejich modelů ve světových konfliktech, ale také s konstrukcí a technickým řešením daného stroje.

Členové klubu se nejen zúčastňují, ale také pořádají modelářské soutěže a výstavy, kde jsou k vidění jejich výtvory, které je tak možné porovnat s ostatními kluby a samozřejmě získat různá ocenění. Kontakt: klpm.ltm@gmail.com. Další informace jsou také na webových stránkách DDM Rozmarýn nebo na stránkách Technického klubu mládeže.