VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MILAN HOLAKOVSKÝ

Milan Holakovský

Redaktor středočeské regionální redakce Deníku

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Kde se žije dobrodružstvím vědy?

Střední Čechy – Pětadvacet míst ve středních Čechách, kde se dělá špičková věda, rozhodně stojí za pozornost. Ať už se jedná o vysokoškolská pracoviště či výzkumná centra, mezi nimiž nechybějí ani ústavy Akademie věd ČR. Věnují se rozmanitým oborům – převážně technickým (a to zdaleka nikoli pouze v návaznosti na automobilový průmysl), zemědělským či přírodovědným; zaměřují se ale také třeba na oblasti duševního zdraví, zabezpečení před chemickými nebo biologickými hrozbami, biomedicíny – a dokonce i na materiálový průzkum výtvarných děl.

Zásahy na vodě hasičům usnadní nový kontejner

Střední Čechy – Záchranný lodní kontejner. To je nový pomocník, kterého se v příštím roce dočkají kolínští hasiči. Budoucí podoba kontejneru pro vybavení určené k zásahům na vodní hladině je zatím zřejmá pouze z obrázků, podle nichž se kontejner nyní vyrábí. Jeho pořízení umožnily peníze, jež hasiči získali z grantového programu automobilky TPCA.

Vlaky změní jízdní řád. Bude většina lidí chválit?

Střední Čechy - Přibudou vlaky, zkrátí se intervaly mezi spoji - a také se zlepší návaznost. Tak nadějně se chystané změny na železnici jevily v létě, kdy Správa železniční dopravní cesty předložila k diskusi návrhy změn jízdních řádů. Nyní, kdy již zveřejnila konečnou podobu, podle níž začnou vlaky jezdit od 9. prosince, se řada středočeských cestujících může cítit spokojeně: zdá se, že se sliby naplňují.

Při nehodě autobusu se zranili čtyři lidé

Mníšek pod Brdy /FOTOGALERIE/ - Čtyři zranění, přičemž v jednom případě se jedná o vážnější úraz, si v noci na středu 21. listopadu vyžádala nehoda zájezdového autobusu u Mníšku pod Brdy. Ten hodinu a čtvrt před půlnocí vyjel v Dobříšské ulici, na silnici vedoucí podél dálnice D4, mimo vozovku a převrátil se na levý bok.

Kdo na studium nemá, ať se do něj nepouští, žádají kraje

Střední Čechy – Řešte situaci na středních školách. Bezodkladně. S touto výzvou se na ministerstvo školství obracejí všechny kraje – a do jednotného šiku se staví i středočeské hejtmanství.

Na památky láká tradice i nová hra

Střední Čechy – Karlštejn má výhodu, že je všeobecně známý. Tak se v úterý kastelán Jaromír Kubů ohlédl za příznivou sezonou na hradě, který do konce října přivítal 213 tisíc návštěvníků.

Kraj vylepší napojení na dálnici, která ještě nestojí

Střední Čechy - Kraj hledá firmu, která se na půl roku vrhne do práce na rekonstrukci silnice u Jesenice. V příštím roce se chystají rozsáhlé opravy 4,3 kilometru dlouhého úseku frekventované silnice II. třídy číslo 101, navazujícího na obchvat Jesenice.

Své finty na boj se zločinem představí Středočeši Evropě

Střední Čechy - Uznání v celostátním měřítku získal projekt prevence kriminality středočeské policie a krajského úřadu, spolupracujících i s řadou dalších partnerů, nazvaný Bezpečný Středočeský kraj. „Bude reprezentovat Česku republiku na evropském finále ve Vídni,“ připomněla v pondělí Lucie Kostečková z územního odboru středočeské policie pro Prahu-venkov: Východ.

Smogové zákazy Praha 'odpískala'

Střední Čechy - Obávat se možnosti drastického omezování pohybu v případě, že nastane smogová situace na úrovni takzvaného stavu regulace (za posledních 12 let se to stalo čtyřikrát), by prozatím neměli Středočeši mířící do Prahy. Po více než roce a půl prací na přípravách regulačního plánu hlavní město projekt spojovaný se jménem radní Jany Plamínkové (STAN) odpískalo.

Střední Čechy ovládly soutěž architektů

Střední Čechy /FOTOGALERIE/ – Architekti, jejichž nová díla jsou k vidění ve středních Čechách, v pondělí v pražském Foru Karlín doslova opanovali galavečer spojený s předáváním ocenění v rámci třetího ročníku soutěžní přehlídky Česká cena za architekturu. Ze středočeských „želízek v ohni“ uspěla naprostá většina.

Univerzita nabízí Středočechům Chytrou krajinu

Střední Čechy – Pomoci s hledáním odpovědí na řadu otázek týkajících se například ochrany životního prostředí, zemědělství, vodního hospodářství i lesnictví a dřevařství, stejně jako třeba dopravy nebo architektury mohou Středočeskému kraji odborníci z České zemědělské univerzity (ČZU). V roli konzultantů a poradců se také budou podílet na vytváření krajských koncepcí řešících rozmanité oblasti – ať už jde o sféry působnosti, které si s činností univerzity spojíme bez dlouhého přemýšlení, nebo třeba o regionální rozvoj, metodiky územního plánování nebo vzdělávací aktivity.

Stavbu dvou dálnic zrychlí čtyři podpisy

Střední Čechy – Usnadnit spolupráci a urychlit přípravy dostavby dálnic D3 na Benešovsku a Praze-západ a D4 na Příbramsku má pomoci memorandum, které se kraj chystá podepsat s Jihočeským krajem, Ředitelstvím silnic a dálnic a ministerstvem financí. V pondělí se pro vyslovili středočeští radní, konečné slovo pak budou mít o týden později zastupitelé.

Příchod zimy na silnicích ani moc nebolel

Střední Čechy /FOTOGALERIE/ - Příchod zimy se v noci na pondělí i ráno naplno ohlásil řidičům. Snažení a místy i zledovatělý povrch vozovky nicméně středočeské šoféry nijak dramaticky nezaskočily. Ani v ranní dopravní špičce počet dopravních nehod hlášených policii nijak dramaticky nevybočoval z obvyklého průměru.

Staveniště na silnicích: hned s odchodem zimy

Střední Čechy - Těšit, ale i děsit se mohou středočeští řidiči. Spíše tedy v obráceném pořadí: nejdříve očistec, pak přijde úleva. Kraj chystá v masovém měřítku opravy komunikací. V příštích dvou letech by se mělo jednat o stovky silničních úseků a desítky mostů.

Kraj má hospodařit s 27 miliardami korun

Střední Čechy - Na investice půjde o 1,2 miliardy korun více než letos. Je to pěkné číslo - nebo málo v době, kdy se ekonomice mimořádně daří? Debata o rozpočtu kraje na rok 2019 bude jedním z klíčových bodů programu zasedání, k němuž se středočeští zastupitelé sejdou v pondělí 26. listopadu.

Respiračních infekcí přibylo, o chřipku však nejde

Střední Čechy – Nemocnost vrostla, ale chřipka za to nemůže. Tak lze shrnout poznatky středočeských hygieniků vyplývající z vyhodnocení hlášení praktických lékařů a pediatrů k výskytu akutních respiračních infekcí a chřipky mezi jejich pacienty ve 46. kalendářním týdnu.

AKTUALIZOVÁNO

Jízdu směrem na Rakovnicko blokovaly vážné nehody

Střední Čechy – Na větší část dopoledne zkomplikovaly v sobotu dopravu ranní nehody na hlavním silničním tahu od Prahy na Rakovnicko.

Lupiči s kolem jezdkyně na koni ujela

Střední Čechy – Svědky v případu, kdy se jezdec neúspěšně snažil oloupit jezdkyni, hledají kriminalisté, jimž by možná mohli pomoci všímaví lidé z Příbramska. Případně snad z Benešovska – nebo i vzdálenějších regionů, či naopak z nejbližšího okolí?

Ceny hejtmanky mají své první držitele

Střední Čechy – Plastiku v podobě koruny (nazývané Křišťálový květ) z dílny sklářského designéra Petra Larvy z Mníšku pod Brdy mají nově doma osobnosti, jejichž práce si váží vedení kraje a osobně ji oceňuje hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). 

Krajské muzeum nabízí k prodeji Masarykův šálek

Střední Čechy – Nachlup stejný šálek, jaký byl vyroben speciálně pro Tomáše Garrigua Masaryka (a z něhož první československý prezident také skutečně popíjel kávu jak při slavnostních příležitostech, tak při běžném stolování) teď může mít doma každý zájemce. Alespoň to platí pro prvních 145 z nich. Právě tolik porcelánových replik nechal vyrobit Středočeský kraj – a zájemcům je nabídne v pobočce jednoho ze svých muzeí. V Muzeu T.G.M. v Lánech.

Jazz, veteráni, betlémy. Vyberete si?

Střední Čechy – Špičková muzika, vzpomínky na motorismus v době mládí dnešních penzistů i první ochutnávky atmosféry blížících se Vánoc. To jsou podněty, jež jako doporučení Středočeské centrály cestovního ruchu pro plánování programu na víkend nabízí Lucie Vurbsová.

Alkohol na honech se neobjevil

Střední Čechy – Především na bažanty a zajíce vyrážejí od listopadu do konce roku myslivci při víkendových honech. Na hony se ale vydávají i policisté. Ti ovšem mají zacíleno přímo na lovce. Kontrolují doklady, pojištění, technický stav zbraní i bezpečnou manipulaci se zbraněmi a střelivem, připomněla za zbraňový odbor středočeské policie Barbora Schneeweissová. „Kontroly jsou zaměřeny i na to, zda lovci nepožili alkohol nebo jiné návykové látky,“ upozornila.

Mladší auta s více kilometry. To jsou středočeské ojetiny

Střední Čechy - Pokud si ve středních Čechách koupíte ojeté auto, pravděpodobně by to mohla být škodovka šedivé barvy. Nejspíš model z řady Octavia. Právě těch je totiž k mání nejvíc.

Zmizet mají tankodrom, nebezpečné skály i křižovatka smrti

Berounsko - Připraveny k získání dotací jsou nově tři velké projekty dopravních staveb na Benešovsku, Berounsku a Rakovnicku. Ukazuje to rozhodnutí středočeských radních, kteří odsouhlasili jejich zařazení do zásobníku projektů připravených pro financování z evropských a národních zdrojů. V případě schválení dotací by středočeské silnice druhách tříd měly vylepšit práce za více než 200 tisíc korun.

Odborná kniha o žule má lákat i turisty

Střední Čechy /FOTOGALERIE/ - Už vlastně jde o miniknihovničku - především se však jedná o slušný objem poznatků. Počet knižních publikací, jež se zrodily díky spolupráci Středočeského kraje v nakladatelství Dokořán, se rozrostl na čtyři. Nový přírůstek s názvem Žulové krajiny středních Čech doplnil tři předchozí počiny.

Záchranáři mají po čtvrtroce opět nového šéfa

Střední Čechy - Nového šéfa má Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje. Jaromíra Bureše, který byl pověřen jejím řízením, vystřídal dosavadní náměstek pro léčebně preventivní péči Jiří Knor.

Osm stovek dětí zasytí dva miliony korun

Střední Čechy – Obědvat zadarmo bude během druhého pololetí školního roku ve školních jídelnách bezmála osm set středočeských předškoláků i dětí školního věku.

Z dotací na silnice kraj získal stamiliony

Střední Čechy – Stovky utracených milionů dostává kraj zpět. Souvisí to s čerpáním dotací, kdy náklady na jednotlivé své projekty (především se jedná o dopravní stavby) musí nejprve uhradit sám – a proplaceny je dostane až zpětně.

Nymburský turnaj hasičů ovládl tým z Prahy

Střední Čechy /VIDEO, FOTOGALERIE/ – Jako hostitelé byli jedničkou, jako sportovci se v domácím prostředí umístili na páté příčce (o jedno místo výš než loni) z celkem 13 reprezentací krajů a výběru generálního ředitelství hasičů. Tak se lze z pohledu středočeských profesionálních hasičů ohlédnout za přeborem Hasičského záchranného sboru ČR ve volejbale, který v pondělí a v úterý pořádali v Nymburce. Pohár za prvenství si odvezli pražští hasiči, stříbrný post vybojovali hasiči ze severu Moravy a bronz patří Plzeňskému kraji.

Modrých čar omezujících v Praze Středočechy přibude

Střední Čechy – Sedláci. Takhle se s opovržením, inspirováni písmenem „S“ na poznávacích značkách, vyjadřují o řidičích ze středních Čech někteří pražští šoféři. Ti, jimž áčko na jejich autech dodává pocit vlastní výlučnosti.

Krajská bitva o audit skončila. Opravdu?

Střední Čechy – U konce je vleklá a úporná bitva o plné znění zprávy o auditu ve středočeské správě a údržbě silnic, v souvislosti s níž se slovní přestřelky objevovaly při každém zasedání krajského zastupitelstva. Opozici z řad STAN a ODS se nelíbilo, že zastupitelé dostali k dispozici pouze anonymizovanou verzi, v níž auditorská společnost BDO zpřístupnila své závěry, ale začernila detailní údaje o konkrétních prověřovaných zakázkách.

Hovory s hejtmankou se stěhují do Poděbrad

Střední Čechy – Zváni jsou starostové, zástupci rozmanitých spolků i organizací, stejně jako kdokoli z občanů. Právě tak jako při předchozích „úředních dnech v regionech“, v jejichž rámci hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) vybízí každého, kdo projeví zájem, aby si s ní přišel krátce promluvit.

Mizení vody od Věšína zabrání kraj milionem korun

Střední Čechy – Milion a čtvrt pomůže zpevnit hráz rybníka u Věšína na Příbramsku. O tom, že kraj přispěje Josefu Kaiserovi na opevnění břehové části a vývařiště na rybníku V Oboře, rozhodli v pondělí středočeští radní.

Dobré třídění odpadu odmění desetitisíce korun

Střední Čechy – Jedničkami v kraji jsou obce Samopše a Sýkořice i města Nový Knín a Beroun. Platí to alespoň ve sběru odpadů, které se dají dále využít jako suroviny: v třídění papíru, plastu, skla, nápojových kartonů a kovů. Ukazují to výsledky již 14. ročníku soutěže My třídíme nejlépe, v němž společnost EKO-KOM, zajišťující sběr a recyklaci obalových odpadů, hodnotila, jak se lidem daří využívat barevně odlišené kontejnery a sběrné dvory. Rozhodujícím hlediskem bylo množství vytříděných odpadů.

Kraj přispěje na kanalizaci, aby mohl opravovat svou silnici

Střední Čechy – Tři miliony korun pošle kraj do Psár; obce ležící mezi Jesenicí a Jílovým u Prahy. O poskytnutí individuální dotace na páteřní sběrač kanalizace rozhodli v pondělí středočeští radní. Reagovali tak na fakt, že obec musela výstavbu kanalizace urychlit kvůli naplánované opravě krajské sinice, pod níž bude páteřní sběrač zčásti umístěný, vysvětlil náměstek hejtmanky s kompetencí pro oblast životního prostředí a zemědělství Miloš Petera (ČSSD). „Kraj takto obci kompenzuje část nákladů,“ konstatoval.

Hygienici nacházejí v kuchyních i skutečné hrůzy

Střední Čechy – Potraviny porostlé plísní nebo zjevně zkažené si doma nenechá snad nikdo. Nekompromisně je vyhodí. Spousta lidí přemístí z lednice do odpadkového koše i výrobky, jimž prošla doba trvanlivosti.

Co má zlato společného s uranem? Napoví knížka o středočeské žule

Střední Čechy - Spoustu zajímavostí spatříte i tam, kde jste dosud nic pozoruhodného neviděli. Takový návod nabízí nová kniha Žulové krajiny středních Čech, již společně s nakladatelstvím Dokořán vydal Středočeský kraj. Publikace, jež je k dostání v běžné prodejní síti - v knihkupectvích i na internetu - navazuje na předchozí společný knižní počin s názvem Voda a krajina.

Dům podpálilo porouchané auto

Střední Čechy – Až z Kolína jeli v pondělí hasiči k požáru rodinného domu ve Slušticích na Praze-východ, kde se kolem páté ranní sjelo sedm jednotek.

Za kraj bude mluvit ranní ptáče Bára

Střední Čechy - Novou tváří Středočeského kraje se stane Barbora Tlučhořová. Někdejší televizní moderátorku Nicol Lenertovou vystřídá na pozici mluvčí hejtmanství dosavadní moderátorka rozhlasová, známá z vysílání Radia Kiss (zvláště z pořadu Ranní Kiss s Bárou a Romanem).

Vysazená alej zlepší vzhled obce i vztahy občanů

Měchenice /FOTOGALERIE/ - Půvabnou přírodu může nabídnout krajina v okolí soutoku Vltavy se Sázavou. A navíc to není daleko od Prahy! Ne náhodou tak obec Měchenice patří k vyhledávaným turistickým cílům. Nově – od soboty – je ještě o trošku krásnější.

V havarovaném autobuse se zranili mladí fotbalisté

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - Náraz autobusu do stromu se zraněním osob; únik provozních kapalin. Na místě složky integrovaného záchranného systému, silnice dočasně uzavřena. Tak v neděli v půl deváté zněla první informace policie od Věšína na Příbramsku. Z místa na frekventované silnici první třídy číslo 19, která mezi Spáleným Poříčím a Rožmitálem pod Třemšínem zůstala neprůjezdná po celé dopoledne.

Desítky skvostů středních Čech. Znáte je všechny?

Střední Čechy - Názvem se brožura obrací především na obyvatele a návštěvníky metropole, užitečné podněty pro plánování cest za poznáním, odpočinkem i zábavou však může nabídnout i lidem bydlícím v regionu, o kterém pojednává: Středočechům.

Požár, který zničil halu v Letech, omezil průjezd podél Berounky

Lety /FOTOGALERIE/ - Přímou cestu z Prahy přes Černošice a Dobřichovice podél Berounky na Karlštejn zablokoval v sobotu večer zásah hasičů u masivního požáru v Letech na Praze-západ. 

Středočeští záchranáři poučují své kolegy

Střední Čechy - Nové vydání úspěšné odborné publikace připravila společně s dalšími autory dvojice lékařů Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Jana Šeblová a Jiří Knor. V přepracované a doplněné verzi vyšla kniha Urgentní medicína v klinické praxi lékaře (již nakladatelství Grada vydalo pět let poté, co se na trhu objevila poprvé).

Nemocných přibylo, ale chřipka se zatím neobjevila

Střední Čechy - Nemocných mírně přibylo, ale nejedná se o nic dramatického. To naznačují páteční propočty středočeských hygieniků sledujících výskyt akutních respiračních infekcí včetně chřipky. Z hlášení lékařů o počtech pacientů vyplývá, že v uplynulém týdnu - 45. kalendářním - celková nemocnost v kraji vzrostla proti předchozímu týdnu o 4,2 procenta a dosáhla 986 onemocnění na sto tisíc obyvatel.

Lidé mohou podpořit spící aleje stromů

Střední Čechy – Ukázat přízeň krajině, kde jsou doma nebo ji prostě mají rádi, a současně dát o jejích půvabech vědět ostatním, mohou lidé, kteří se zapojí do ankety Alej roku 2018. Zvítězit může jen jedna z 92 kandidátek, připomněl Jiří Kaňa z pořádající neziskovky Arnika počet nominací, který je v porovnání s minulými sedmi ročníky rekordní.

Po stížnosti na čmoud se kontrolují papíry. Kotel ne

Střední Čechy – Zapáchající kouř, který se vyskytuje opakovaně. Nelze větrat a pohybovat se na zahradě – nepříjemný zápach. Takové jsou ohlasy, které zveřejnili středočeští uživatelé internetové aplikace Čistý komín. I s fotografiemi domů, nad kterými se vznášejí oblaka týmu.

Víkendová nabídka: příležitost pro posluchače i běžce

Střední Čechy – Kultura a ještě víc kultury pro romantiky i rockery – a k tomu porce pohybu (byť zrovna v tomto případě by možná někdo vedl polemiku o zdravém počínání v souvislosti se sloganem, který hovoří o tom, že teprve během je žízeň krásná). Taková jsou předvíkendová doporučení Středočeské centrály cestovního ruchu.

Středočeská nezaměstnanost klesla pod 2,5 procenta

Střední Čechy – Pod dvě a půl procenta se podle čtvrtečních údajů ministerstva práce a sociálních věcí snížila na sklonku října registrovaná nezaměstnanost ve středních Čechách. Podíl nezaměstnaných osob dosáhl výše 2,49 procenta, když se proti již beztak rekordnímu září tato hodnota dále snížila o 0,14 procentního bodu. Meziročně – tedy ve srovnání s loňským říjnem – dosahuje pokles 0,59 procenta.

Informace o nemocech seniorů nabídnou dveře nebo lednice

Střední Čechy – Kód ICE, mající označovat důležité kontakty pro případ ohrožení, získal poněkud špatnou pověst. K používání zkratky anglických slov In Case of Emergency u kontaktů na rodinné příslušníky v adresáři mobilních telefonů nabádají řetězově přeposílané e-maily, podle nichž by právě podle těchto písmen mohli v případě maléru záchranáři nebo policisté kontaktovat někoho z blízkých vlastníka telefonu. Obě složky to ovšem označují za nesmysl; lidem v nesnázích nikdo mobily neprochází.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT