VYBRAT REGION
Zavřít mapu

MILAN HOLAKOVSKÝ

Milan Holakovský

Redaktor středočeské regionální redakce Deníku

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zapalování kontejnerů přineslo škodu vyčíslenou na 160 tisíc

Střední Čechy – Na 160 tisíc korun se vyšplhala škoda po žhářském útoku, který zřejmě měl být pouze „obyčejnou“ noční kratochvílí spojenou s podpalováním kontejnerů žlutých kontejnerů na vytříděné odpadní plasty. Po pachateli nyní pátrají policisté z berounského obvodního oddělení.

Střet auta s chodkyní skončil tragicky

Střední Čechy /VIDEO/ – Tragický následek měla v neděli večer nehoda na příjezdu do Prahy po dálnici D5 od Berouna. Za úrovní Chrášťan, na samém konci dálnice, se před půl devátou střetlo osobní auto s chodkyní.

Nehoda na dálnici ucpala Beroun

Střední Čechy – Dva pacienty se středně těžkým zraněním, další dva s úrazy lehčího charakteru a pro jistotu také na pozorování těhotnou ženu převáželi záchranáři do nemocnice po nehodě, k níž došlo v sobotu čtvrt hodiny před polednem na dálnici D5 na úrovni Králova Dvora u Berouna; na dálničním kilometru 20,6. Střetly se tam čtyři osobní auta a motocykl.

Sloupy s postavami světců soustředí dvousvazková publikace

Střední Čechy – Sloupů se sochami svatých je ve středních Čechách tolik, že se ani nevejdou do jedné knížky. Publikace nazvaná Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře ve Středočeském kraji, kterou připravuje Národní památkový ústav, bude mít dva svazky. Jedná se již o 18. vydavatelský počin z cyklu soupisů památných sloupů v České republice. Krajští radní rozhodli, že vydání podpoří částkou 200 tisíc korun.

Začaly prázdniny, přichází doba táborová

Střední Čechy – Zkušenost organizátorů, z nichž většina pořádá letní tábory či tréninkové kempy ve středních Čechách již tradičně, se zdá slibovat záruku, že na dětské účastníky by neměly čekat vážné záludnosti. Dřívější poznatky hygieniků, kteří každoročně kontrolují řadu zotavovacích akcí (jak táborům říkají odborně), ukazují, že pořadatelé už vědí, co ohlídat. „Za tu dobu již ve spolupráci s námi upravili a zdokonalili podmínky pro děti tak, že nedostatky jsou skutečně drobné,“ těší ředitelku středočeských hygieniků Jarmilu Rážovou.

Ptáci mizejí z přírody. Co to znamená pro člověka?

Střední Čechy – A je po ptákách. Takovéhle hodnocení sice zavání jistou mírou cynismu, nicméně poměrně výstižně shrnuje zjištění České společnosti ornitologické: ptactva ve volné přírodě ubývá. Nejvíce varující jsou poznatky ze zemědělské krajiny. Tam za posledních 25 let klesl počet ptáků o třetinu.

Kraj se hlásí mezi spolutvůrce Geoparku Barrandien

Střední Čechy – Souhlas se očekával – a souhlas také přišel. Středočeští zastupitelé schválili zapojení kraje do příprav na vytváření budoucnosti Geoparku Barrandien. Oblasti o rozloze 2607,64 kilometru čtverečního nejen s výjimečnou geologickou stavbou a bohatstvím zkamenělin, ale také s pestrou skladbou rostlin i živočichů, jakož i s pozoruhodným kulturním dědictvím. Regionu zahrnujícího především Berounsko a Prahu-západ, avšak s výraznými přesahy na Příbramsko, do hlavního města – a na druhé straně také do Plzeňského kraje.

Dopravní značení musí řidiči vnímat rozumně

Střední Čechy – Zdravý rozum musí za volantem vítězit vždy a za všech okolností – na druhou stranu by značky neměly řidiče navádět nesprávně. Jedno i druhé je obzvlášť aktuální v nynější době plné oprav na silnicích spojených s dopravními omezeními. To často upravují i značky ukazující, jak objíždět výkopy, vyfrézovaná místa a další pracoviště.

Nehody omezily příjezd do metropole od západu, jihu i východu

Střední Čechy – Bez komplikací se v neděli večer neobešel opožděný návrat z víkendu do metropole po dálnici D5 ve směru od Berouna.

Ze člunu policisté prověří lodníky i suchozemce

Střední Čechy - Po zimním spánku přišlo probouzení při údržbě – a nyní již začala éra plné práce v prodloužené letní sezoně. Policisté z Brandýsa nad Labem ve středu převezli do loděnice veslařského klubu svůj člun Hellwig V 585, kde služební plavidlo spustili na vodu.

Týden po vodní pohromě v Brdech může v této oblasti přijít další

Střední Čechy – Před týdnem přišly v Brdech bouřky s přívaly deště, které zvedly hladiny a napáchaly škody – a už je tu varování, že by se něco podobného mohlo v této oblasti opakovat.

Velký požár lesa nakonec pohltil jen deset tisíc

Střední Čechy – Zřejmě lidská neopatrnost má na svědomí požár lesa poblíž obce Úhonice na Praze-západ, kvůli jehož likvidaci středočeští hasiči ve středu vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu.

Na Karlštejn v kostýmech ze dvou směrů

Střední Čechy – Královskému průvodu na Karlštejn, což je kostýmované putování s replikami korunovačních klenotů Karla IV. obcemi v Poberouní, bude patřit první červnový víkend. Za 12 ročníků se již stalo tradiční a vyhledávanou akcí.

Hledá se dvojice žen, které obraly seniorku

Střední Čechy – Zatím policisté z Berounska vyšetřují jediný případ okradeni seniorky; tuší ale, že nebyl osamocený: obětí nejspíš bude víc. Žádají proto, aby jim zavolali na telefonní číslo obvodního oddělení ve Zdicích 974 872 730 (nebo se ozvali prostřednictvím linky linku 158) lidé, kteří zažili něco podobného následujícímu příběhu, ale věc zatím neohlásili.

Nejvíc vyplaveným obcím pošle kraj statisíce

Střední Čechy – Bláto po povodni vyvolané přívaly deště, které se na jihozápadní část Středočeského kraje bleskově přiřítily minulý týden ve čtvrtek, sotva zaschlo, škody na komunikacích i na kanalizaci někde ještě zejí jako otevřené rány – už by ale měly být na cestě první peníze, které pomohou situaci řešit.

Havárie motorky půjde před soud. Chyběla helma, navíc byl alkohol

Střední Čechy - Nejenom zranění, ale ani trestnímu stíhání neunikl 28letý muž, kterého policisté podezřívají, že se na motocykl posadil pod vlivem alkoholu. Událost je pro berounské dopravní policisty aktuální dosud, byť se vše odehrálo už uprostřed prvního květnového víkendu.

Nejistou vodu z kohoutku je lepší převařit

Střední Čechy – Obecnice na Příbramsku a Zaječov na Berounsku. To jsou obce nejvíce postižené přívalovým deštěm ze čtvrtečního odpoledne a večera – a platí to nejen pro vyplavené sklepy či komunikace poničené kvanty valící se vody. Následky povodní tam pociťují i uživatelé vodovodů.

Hrozba evakuace kvůli vodě se naštěstí nenaplnila

Střední Čechy – Evakuaci připravovali ve čtvrtek večer pro některé obyvatele Zaječova na Berounsku. Jejich obydlí ohrožovala především voda z Jalového potoka, rozvodněného v důsledku přívalových srážek. Nakonec mohli lidé zůstat ve svých domovech, jelikož pršet přestalo.

Úterní ráno bylo plné motorkářské smůly

Střední Čechy – Smolné ráno zažívalo v úterý hned několik motocyklistů. V různých koutech středních Čech se stali účastníky dopravních nehod.

Policie hledá chodce, který narazil do auta

Střední Čechy – Aktéra velmi neobvyklé nehody hledají berounští policisté. Pátrají po chodci, který narazil do jedoucího auta – a od vozidla, jež poškodil, zmizel, informovala v pondělí Jana Dětská z územního odboru středočeské policie pro Prahu-venkov: Západ. Upřesnila, že k nehodě došlo ve čtvrtek 17. května kolem 14.35 v Berouně na Plzeňské ulici; u autobusové zastávky Velké sídliště.

Stavbu kolejí do Jesenice už chtějí radní malovat do map

Střední Čechy – Vybudovat koleje. Takový recept na řešení problémů obyvatel Jesenice na Praze-západ i okolí rychle se rozrůstajícího města s cestováním do metropole po silnicích věčně ucpaných kolonami navrhují odborníci i politici. Před rokem se dokonce strhly debaty o tom, zda je možné uvažovat o prodloužení trasy plánovaného metra D (byť za Prahou už trasou vedenou nad zemí), nebo se jako výhodnější jeví projekt tramvajové trati.

Nácvik záchrany lidí s vrtulníkem zvládli hasiči i bez helikoptéry

Střední Čechy /FOTOGALERIE/ – Do víkendu vstoupili letečtí záchranáři pražských hasičů společně s dalšími kolegy s lezeckou specializací náročným výcvikem poblíž obce Malá Víska na Berounsku. Vypravili se na Jindřichovu skálu v Brdech, aby procvičili skalní záchranu osob za pomoci vrtulníku. Nakonec se však museli obejít bez účasti policejní helikoptéry z ruzyňské základny, s jejíž posádkou v podobných případech spolupracují – a to často právě při zásazích ve středních Čechách.

Nafukovací vlaky nejsou, prodlužovací ano. Míst k sezení přibylo

Střední Čechy – Větší šanci, že do zaměstnání nebo do školy nepojedou „na stojáka“, ale cestou do Prahy se budou moci pohodlně posadit, mají nově pasažéři v ranních vlacích na berounské trati, kde jezdí příměstská linka S6. Místo jedné jednotky Regionova zde v ranní špičce začaly od středy 9. května jezdit dvě spojené motorové soupravy.

OBRAZEM: Čarodějnice oslavili i senioři v Berouně

Střední Čechy – Čarodějnickou oslavu bez ohně, ale zato s posezením u kávy, perníku a muziky skupiny Stopaři zažili v pondělí klienti Domova seniorů TGM v Berouně. Při večeři se pak dočkali i grilovaných pochoutek. Někteří si i zatancovali – ať už s členkami týmu domova převlečenými za čarodějnice, nebo „v civilu“. 

Mytí rukou před spalničkami neochrání, ale pomůže

Střední Čechy - Účinné je jedině očkování. To řekla Deníku Dana Šalamunová ze středočeské hygienické stanice v souvislosti s tím, že se do středních Čech (na Berounsko, zvláště do oblasti Hořovic, a na Kladensko) rozšířilo z Prahy onemocnění spalničkami. Od začátku roku hygienici v kraji evidují 13 případů onemocnění: z toho tři u dětí; devět pacientů je dospělých a jeden mladistvý.

Sobota bude patřit Keltům i vědě o Keltech

Střední Čechy – Příznivce dob minulých, a to konkrétně epochy předcházející období, než se začala psát historie, zve Ústav archeologické památkové péče středních Čech v sobotu na zámek Nižbor na Berounsku. Tamější Informační centrum keltské kultury, nacházející se v blízkosti stradonického oppida, se odpoledne stane dějištěm oslav keltského svátku Beltain.

Proč má velké město malé šance na peníze od kraje?

Střední Čechy – Nikoli město příliš bohaté – jak původně vysvětlení, proč Beroun nemůže žádat o krajské dotace na tolik potřebné rozšiřování kapacity základních škol, porozuměl starosta Ivan Kůs (ČSSD) – ale prostě moc velké. To přímo v Berouně vysvětlovala Kůsovi i místostarostovi Michalu Mišinovi (ANO) hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Ve středu zavítala do Muzea Českého krasu v rámci svého cyklu setkávání s lidmi při „úředních dnech v regionech“.

Smí manžel hejtmanky řídit krajské auto? Ano

Střední Čechy – Může se stát, že za volantem automobilu patřícího Středočeskému kraji spatříte manžela hejtmanky? Může – a je to tak v pořádku. Vyplývá to ze slov hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO), která pronesla ve středu na tiskové konferenci v Berouně.

Osobní trable, vysvětlila hejtmanka neúčast na jednání radních

Střední Čechy – Můžou mě obviňovat, že jsem hloupá. Můžou říkat, že nemám svůj názor. Ale rozhodně ne, že nemakám. Takto se na středeční tiskové konferenci v Berouně rozhorlila hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Příležitost pro region: snaha přilákat filmaře

Střední Čechy – Filmování a Středočeský kraj – to spolu ladí přímo báječně. Leckdo si to nyní připomněl v souvislosti s úmrtím jednoho z nejslavnějších Čechů současnosti: režiséra Miloše Formana, který pocházel z Čáslavi. Přímo v regionu, ve Zruči nad Sázavou, se odehrávají jeho Lásky jedné plavovlásky. Na rozmanitých místech středních Čech ovšem vznikala celá řada filmů, které se zařadily k těm kultovním.

Hejtmanka pokračuje v setkávání s lidmi. Tentokrát v Berouně

Střední Čechy – Zástupci samospráv, nejrůznějších organizací, ale i kterýkoli zájemce z řad občanů se ve středu mohou setkat s hejtmankou Středočeského kraje Jaroslavou Pokornou Jermanovou (ANO). V rámci svých „úředních dnů v regionech“ tentokrát otevírá svou mobilní kancelář v Berouně, kde se s ní lze setkat v Muzeu Českého krasu na Husově náměstí.

Soud Rathovi nepřikývl, pár tisíc mu přiznal

Střední Čechy – Požadoval třicet tisíc korun, prozatím vysoudil necelou polovinu: dvanáct tisíc korun. To v pondělí odpoledne sdělil někdejšímu hejtmanovi Středočeského kraje Davidu Rathovi svým nepravomocným rozhodnutím Obvodní soud pro Prahu 2. Projednával jeho žalobu na stát v souvislosti s děním u středočeského soudu, u něhož Rath byl (a stále ještě je) souzen v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na stavební a zdravotnické zakázky Středočeského kraje. Proti aktuálnímu rozhodnutí je možno podat odvolání; věcí by se pak ještě zabýval odvolací senát Městského soudu v Praze.

Zrychlit štemplování lejster jede na radnici ministerstvo

Střední Čechy – Změnu dosavadní velmi neutěšené situace slibuje stavebníkům z okolí Černošic na Praze-západ páteční vyjádření mluvčího ministerstva pro místní rozvoj Viléma Frčka. „Ministryně vysílá odborníky na pomoc,“ informoval.

Jízdy bez známky? Ty jsou na denním pořádku

Střední Čechy – Snaha ušetřit za dálniční známku se již prodražila stovkám řidičů. V pátek na to upozornila Yvona Matějková z Celního úřadu pro Středočeský kraj. Jen během února a března středočeští celníci odhalili 630 vozidel bez platných dálničních kuponů. „Na místě uložili neukázněným řidičům sankce za téměř 700 tisíc korun,“ konstatovala.

Infekce dýchacích cest jsou prakticky zapomenuty

Střední Čechy – S příchodem letního počasí jsou ještě vcelku nedávné trable s chřipkou nadobro zapomenuty. Potvrzují to informace středočeských hygieniků o výskytu akutních respiračních infekcí v 15. kalendářním týdnu.

Malérům na kole pomáhá předcházet i dobrá viditelnost

Střední Čechy – Vážné zranění, s nímž ho do pražské nemocnice přepravoval vrtulník, utrpěl ve čtvrtek devítiletý chlapec, kterého kolem páté hodiny odpolední srazilo osobní auto v Brandýse nad Labem na Praze-východ. V pátek o tom informovala policistka Eva Hašlová.

Kraj vybírá památky, jejichž záchrana zaslouží podporu

Střední Čechy – Medicíny je tak málo, že vystačí jen pro zlomek pacientů, kteří by ji naléhavě potřebovali. To je situace, kterou znají například zdravotníci na misích v zemích třetího světa nebo vojenští doktoři. Jejich volba bývá jasná: injekci dají tomu, kdo má větší naději na přežití; nikoli tomu, jehož stav se jeví beznadějně. Podobný přístup chce středočeské hejtmanství nově volit v přístupu k obnově památek. Cíl? Veřejné peníze nesypat do objektů, které zůstanou mrtvé, ale finanční injekci směřovat do budov, které se nejsnáze mohou probrat k životu. Do budov, jejichž záchrana je nejen možná, ale i efektivní.

Zloději se zalíbilo obnošené šatstvo. Kradl ve velkém

Střední Čechy – Ani cylindrická vložka dveřního zámku a dále pak dvojice mohutných kalených visacích zámků nezastavila zloděje, který si počínal, jako by si chtěl otevřít vlastní second hand. Nebo snad ošatit celý harém?

Nově předané sanitní vozy vyjely rovnou do služby

Střední Čechy – Ze slavnosti přímo do ostrého provozu vyrazily ve středu tři nové vozy pořízené pro středočeské záchranáře. Před krajským úřadem v Praze odpoledne radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Robert Bezděk (ANO) symbolicky předal řediteli středočeských záchranářů Martinu Houdkovi klíče od automobilů Škoda Kodiaq, upravených pro převoz lékaře a zdravotnického vybavení.

Drahý telefon si zřejmě nechal neznámý nálezce

Střední Čechy – Internetové vyhledávače sice aktuálně nabízejí nižší cenu, policisté z územního odboru pro Prahu-venkov: Západ nicméně pracují s výší škody vyčíslenou na 23 tisíc korun. Takovou újmu měl utrpět 56letý muž, který přišel o mobilní telefon. Policii nahlásil, že přístroj Samsung Galaxy S8+ ztratil v neděli tři hodiny po půlnoci.

Práce na pražském Smíchově zpozdí vlaky na berounské trati

Střední Čechy – Večerní cestování na berounské trati zpomalí po oba víkendové dny výluka jedné ze dvou traťových kolejí na území hlavního města.

Masivní únik plynu vyhnal z domů jednadvacet lidí

Střední Čechy – Evakuaci 21 lidí si ve čtvrtek odpoledne vynutil únik zemního plynu v centru obce Ořech na Praze-západ. Do vyklizených domů se ale lidé mohli vrátit již po čtvrthodině. Nikomu se nic nestalo.

Pátek třináctého oslaví hasiči i ve čtvrtek

Střední Čechy – Pátek třináctého, bezpečný to den. Tohle pravidlo popírající pověry se už nějakou dobu uplatňuje u hasičů. Česká asociace hasičských důstojníků vždy vybere jeden pátek v roce, na který připadá „smolné“ datum třináctého, aby ho hasiči oslavili jako Den požární bezpečnosti.

Dráhy po zimě obnovily půjčování kol

Střední Čechy – Obnovení provozu sezonních cyklopůjčoven v železničních stanicích ohlásily o velikonočním víkendu České dráhy. Počasí tomu sice zatím naplno nefandí, ale po zimní přestávce již ve středních Čechách začíná fungovat sedm půjčoven kol: v Berouně a na šesti místech v Polabí mezi Mělníkem a Kolínem.

Havárie kamionu v místě s omezením uzavřela dálnici D11

Střední Čechy - Vážné dopravní komplikace na příjezdu do metropole po opravované dálnici D11 přinesla v noci na sobotu havárie kamionu na úrovni obce Šestajovice na Praze-východ.

Nezákonnosti na správě silnic audit neodhalil

Střední Čechy – Posouzení interních procesů na krajské správě silnic je hotové – a nezdá se, že by závěry obsahovaly nějaké třaskavé sdělení. K auditu, jehož zadávání se stalo horkým tématem a předmětem sporů mezi středočeskými představiteli STAN, ODS a ANO zvlášť v období podzimního rozvratu koalice vládnoucí Středočeskému kraji, to v pondělí řekl novinářům radní pro oblast dopravy František Petrtýl (ANO).

Na projekty pro děti nabízí kraj přes milion. Peníze rozdělí v drobných

Střední Čechy – Neziskovým organizacím pracujícím s dětmi a mládeží se kraj chystá rozdělit 1,309 milionu korun. Čtyři sta tisíc poskytne ze svého rozpočtu, dalších 909,89 tisíce získal z dotačního programu ministerstva školství. To, že peníze poputují ke konečným příjemcům v rámci krajské dotace, odsouhlasili v pondělí středočeští radní.

Sociální bydlení mají potřebným přiblížit dvě miliardy z dotací

Střední Čechy – Hned tři budovy plánuje přizpůsobit pro sociální bydlení vedení Mladé Boleslavi. Výhledově, kolem roku 2021, by mělo dojít na úpravy prázdného domu v Bělské ulici, kde dříve fungovala restaurace Červená růže. Podstatně blíž k zahájení prací jsou jiné dva objekty, kde se s využitím dotací z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) má s přestavbami začít ještě letos. Deníku to řekla Šárka Charousková z magistrátu.

Jak odrhnout děti od počítačů? Pomocí dějepisu v mobilu!

Střední Čechy – Questing je zábava, kterou zná vlastně každý. Alespoň ten, kdo si z dětství pamatuje šipkovanou nebo „hledání pokladu“. Nyní v 21. století se do hlavní role dostává mobilní telefon – vlastně se ale nic nemění: pořád se jedná o klasickou hledačku. Nebo, chcete-li, pátrací hru; to zní vznešeněji.

Návštěvníky supermarketu překvapil silně krvácející muž

Beroun – Nechte mě bejt! Takové výkřiky se v sobotu před půl šestou večer ozývaly na chodníku v Plzeňské ulici na průtahu Berounem, kde blikající majáky vozů policie, strážníků i záchranné služby poblíž autobusové zastávky Delvita přilákaly pozornost kolemjdoucích i zvědavců z okolních domů na sídlišti. Ozývalo se toho, pravda, víc – to už jsou ale výroky nepublikovatelné. Právě křik pacienta, jehož ošetřování se neobešlo bez aktivní asistence policejních uniforem, dával tušit, že provoz na frekventované ulici nepřibrzdily následky dopravní nehody (jak zprvu mínila většina přihlížejících domnívajících se, že nejspíš auto srazilo chodce).

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT