VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ROMANA ŠIMKOVÁ

Romana Šimková / Berounský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Policie už ví, komu patří kosti z Králova Dvora

Králův Dvůr – Kosterní ostatky, které našli dělníci v říjnu loňského roku při čištění dálniční kanalizace v areálu jedné z firem v Králově Dvoře, patřily devět let pohřešovanému  muži z Berounska, který byl nakonec úředně prohlášen za mrtvého.

Trilobit 2018 už má své oceněné

Beroun – Český filmový a televizní svaz FITES odměnil nejzdařilejší počiny filmové a televizní tvorby za uplynulý rok a v sále berounské Plzeňky předal křišťálové trofeje

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme ZŠ a MŠ Tetín

Berounsko - Představujeme vám první třídy ze ZŠ a MŠ Tetín.

Hvězdný festival ve Hvězdárně

Žebrák - Hvězdárna Žebrák pokračuje ve svých akcích pro veřejnost. Kromě Festivalu Hvězd, který začal v pondělí a pokračuje až do neděle 21. ledna, připravuje pozorování dalekohledy pro veřejnost, akce pro školy, přednášky se zajímavými hosty, astronomické kroužky, informační linku, zpravodajství o úkazech na obloze, výstavy, vydávání zpravodaje hvězdárny, letní astrotábory. A s čím se můžete ve Festivalu hvězd setkat? S popisem astronomie v písních. Pracovníci hvězdárny vám představí písničky, které obsahují astronomické výrazy, vysvětlí vám jejich význam a rozšíří internetovou databázi na webu o další příspěvky. Na lednové ranní obloze spatříme všechny planety viditelné okem kromě té nejjasnější – Venuše. Celý leden se budou nad východním obzorem bok po boku nacházet planety Mars a Jupiter.

Studentské volby začaly

Beroun - V úterý 16. a středu 17. ledna se na 337 středních školách po celé České republice koná II. kolo Studentských prezidentských voleb. V berounském regionu se do studentských voleb zapojila Obchodní akademie, střední pedagogická škola a jazyková škola v Berouně a Manažerská akademie Beroun. Volit mohou studenti starší 15 let.Díky tomuto vzdělávacímu projektu se seznamují s principy demokratických voleb a platným volebním systémem.

Nemocných přibývá, chřipka se rychle šíří

Berounsko - Chřipka je v berounském regionu opět na vzestupu. Vysoce nakažlivé virové onemocnění kulminuje tradičně v lednu až březnu. Podle Krajské hygienické stanice v Praze byl v druhém lednovém týdnu v porovnání s předchozím kalendářním týdnem zaznamenán vzestup onemocnění s klinickým obrazem chřipky o 105,6 procent. Od začátku chřipkové sezóny krajská hygienická stanice eviduje čtyři případy chřipky tupu A se závažným průběhem u neočkovaných osob. 

KRÁTCE: Výpadek tepla, parkovací tepla a týden hokeje

Beroun - Přinášíme vám krátké zprávy z Berounska.

Sražený chodec zemřel na dálnici D5

Berounsko – Na dálnici D5 vyhasl další lidský život. U Králova Dvora na Berounsku nákladní vozidlo srazilo kolem šesté ráno chodce. Ten na místě zemřel. Příčinu dopravní nehody nyní policisté vyšetřují. Zároveň zjišťují totožnost mrtvého. Nehoda se stala na 21. kilometru ve směru na Prahu.

Výsledek prezidentských voleb politiky nepřekvapil

Beroun – Kolem půl páté byly v sobotu sečteny všechny platné hlasy v 19 volebních místnostech v Berouně. Z celkových 14 763 voličů si přišlo vyzvednout své obálky jen 9 323 lidí. Platných hlasů bylo celkem 9 278. V tomto městě dostal nejvíce hlasů současný prezident Miloš Zeman dost těsně pronásledován Jiřím Drahošem, kterému Berouňané dali celkem 2694 hlasů. Miloš Zeman jich dostal 2961.

V berounském regionu vyhrál 1. kolo voleb Miloš Zeman

Berounsko – V berounském regionu při prvním kole prezidentských voleb zvítězil s velkým náskokem současný prezident Miloš Zeman. Dostal 15 908 hlasů.

V malých obcích si někteří kandidáti ani neškrtli

Berounsko - V prvním kole prezidentských voleb boduje nynější prezident Miloš Zeman, který vede před Jiřím Drahošem. Obyvatelé berounského regionu rozhodovali, kdo bude příštích pět let hlavou českého státu. Vybírat přitom mohli z devíti kandidátů.

Trilobit patří k nejstarším oceněním

Beroun - Nadpřirozené a tajuplné, takové má být slavnostní udílení výročních cen audiovizuální tvorby TRILOBIT 2018, které se uskuteční v neděli 14. ledna v Berouně.

Prezidentské volby: Masová účast a hodně mladých lidí

Berounsko – V berounském regionu se úderem druhé hodiny otevřely volební místnosti v 85 obcích. Začaly volby nového prezidenta České republiky. Před některými z nich už čekali nedočkaví voliči. „Chodím k volbám pravidelně a ty prezidentské si nenechám ujít. Jsem moc ráda, že si ho můžeme volit my sami a ne nějací politici. Přímá volba je to nejlepší, co může v demokratické republice být,“ uvedla Klára Třebotová z Berouna.

Volby prezidenta začínají, účast má být velká

Berounsko - Už rok se o nich mluví a jsou tady. Prezidentské volby začínají dnes ve 14 hodin. V berounském okrese se jich zúčastní voliči ve 127 volebních místnostech 85 volebních okrsků.

Letošní prvenství má Stela Hlaváčková z Libečova

Hořovice - Hořovická porodnice U Sluneční brány si může připsat další rekord. Poprvé ve své historii zaznamenala v loňském roce 1 738 porodů, tedy o 37 porodů více než v předminulém roce, což potvrzuje její výjimečné postavení ve Středočeském kraji a řadí ji mezi největší a nejmodernější porodnice v České republice.

Městům chybí startovací byty pro mladé rodiny

Beroun - Bydlení se rok od roku stále více prodražuje. Stoupají nejen ceny bytů, úrokové sazby hypoték ale i výše nájmů. Na tuto skutečnost nejvíce doplácí mladé rodiny, které při současných podmínkách nejsou schopny dosáhnout na vlastní bydlení. Mnohá města se pro ně snaží zajistit takzvané startovací bydlení, což jsou malometrážní byty 1+kk nebo 1+1. V dnešní době se v Berouně garsonka 1+1 o rozloze 27 metrů čtverečních nabízí k prodeji za 1,7 milionu korun a byt 2+kk plus mínus 2,5 milionu.

Beroun opraví lávku přes dálnici i ulice

Beroun – Město Beroun odstartovalo rok 2018 s rozpočtem ve výši 600 milionů korun. Zastupitelé města ho schválili na prosincovém zasedání. V novém roce chce vedení berounské radnice zrealizovat několik zásadních projektů. Miliony korun poputují do infrastruktury, dopravy i školských zařízení.

Králův Dvůr schválí rozpočet až v letošním roce

Králův Dvůr – Město má za sebou úspěšný rok. Po finanční stránce byl rekordním. Rozpočet Králova Dvora, který má 8,5 tisíce obyvatel, překročil v loňském roce částku 270 milionů korun.

KRÁTCE: Peníze pro Hořovice a nová rolba v Berouně

Berounsko - Přínášíme vám krátké zprávy z regionu

Uhynulého Vojtu připomene plyšový medvěd

Beroun - Medvědy Kubu a Matěje čekají 13. ledna oslavy osmnáctých narozenin. Bude se konat u medvědária na Městské hoře ve 13 hodin.

Přepravní firma inkasuje od obcí a měst sta tisíce korun

Berounsko- Desítkám starostů měst a obcí Středočeského kraje se nelíbí výše úhrad za ztráty, které by měli uhradit dopravci. Vláda schválila navýšení platů řidičů hromadné dopravy, následně také navýšení minimální mzdy. Toto opatření výrazně navýšilo náklady dopravců, a protože je díky tomu ztráta na veřejné dopravě vyšší, některé obce a města ve Středočeském kraji se bouří a vyzývají ostatní obce a svazky obcí, aby odmítly podepsat dodatky smluv související s požadovanými úhradami za ztráty dopravců. „Podíl, který mají Středočeské obce zaplatit na veřejné dopravě navíc, se pohybuje okolo částky 90 milionů korun v roce 2018,“ uvádí starostové ve své výzvě ostatním obcím.

Kam vyrazit na Berounsku za kulturou?

Berounsko - Přinášíme vám několik tipů, kam se na Berounsku v nejbližší době vydat za kulturou.

Auto vyveze odpad i z nedostupných lokalit

Beroun - Pro město Beroun sváží komunální odpad společnost AVE. Ta si nyní pořídila nový svozový vůz, který je určený pro vývoz komunálního odpadu ze špatně dostupných lokalit Berouna.

Důchodce po nehodě přejel druhého řidiče

Zdice – Agresivní sedmdesátiletý řidič v pondělí ráno najel na dálnici D5 u Zdic do řidiče druhé auta, a to krátce po dopravní nehodě, kterou měl zavinit. Potom ujel aniž by zraněnému poskytl pomoc.

Trilobit v Berouně letos slaví osmnáctiny

Beroun – Předávání prestižní ceny Trilobit 2018 je tady. Opět se uskuteční v Berouně, a to již po osmnácté. 31. výroční ceny Českého filmového a televizního svaz FITES budou rozdány v neděli 14. ledna v Kulturním domě Plzeňka. Do letošního klání je přihlášeno rekordních 140 audiovizuálních děl, což dokazuje rostoucí zájem filmařů o toto ocenění. 

O jarních prázdninách mohou děti i na hory

Berounsko – Sotva dětem skončily zimní prázdniny, už jsou za dveřmi další. Od 12. března je čeká týden jarních prázdnin. Někteří rodiče si vezmou dovolenou a s dětmi odjedou třeba na hory či někam za sluníčkem, mnozí ale musí řešit problém s hlídáním. V práci dovolenou nedostanou. Pro ně jsou určeny aktivity střediska volného času Domeček Hořovice. Ty pro děti v berounském regionu každoročně připravují příměstské tábory a nebo pobyty na horách.

Městská hromadná doprava v Berouně nezdraží, města na ni doplácí

Beroun – Provoz městské hromadné dopravy v berounském regionu stojí každoročně města miliony korun. Městskou hromadnou dopravu dotuje i kraj ale města na ni doplácejí rok od roku větší částky. V loňském roce Město Králův Dvůr zaplatilo dopravní firmě Ariva z městské pokladny na městskou hromadnou dopravu finanční příspěvek necelé tři miliony ročně, a to proto, aby zachovalo obyvatelům města jízdné ve výši 12 korun. Sousední Beroun si loni sáhl do rozpočtu hlouběji. V loňském roce dotoval provoz městské hromadné dopravy částkou 11,083 milionů korun. Dalších 700 tisíc korun tvořil příspěvek na zvýhodněnou dopravu dětí do 15 let a seniorů nad 65 let.

KRÁTCE: Chovatele připravují výstavu drobného zvířectva

Berounsko - Přečtěte si krátké zprávy z Berounska.

Vánočních stromků se lidé zbavovali už na Štěpána

Beroun – Domácnosti v berounském regionu už začaly s likvidací vánočních stromků. Někteří lidé nečekali ani na konec roku. „První se začaly u kontejnerů objevovat už o druhém vánočním svátku. Lidé se jich začali zbavovat už po Štěpánu,“ uvedl za odpadové hospodářství firmy AVE Luboš Fousek s tím, že z ulic Berouna jich svezli do Ekodvora už zhruba kolem stovky.

V Litni zazpívají operní pěvci z Prahy

Liteň - Římskokatolická farnost Řevnice pořádá ve spolupráci se společností J. J. Ryby v kostele svatého Petra a Pavla v Litni slavnostní mši svatou, a to v sobotu 6. ledna od 15.30 hodin. Po mši svaté následuje vánoční koncert.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>