VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ROMANA ŠIMKOVÁ

Romana Šimková / Berounský deník
Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“)

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

OBRAZEM: V areálu zámku v Nižboru se sešli šermíři

Nižbor - V areálu zámku v Nižboru se uskutečnil již III. ročník šermířského setkání. Na nádvoří zámku se ve spolupráci s obcí Nižbor a zámkem Nižbor uskutečnilo odpoledne plné zábavy.

OBRAZEM: Hasiči slavili výročí, dostali darem auto

Králův Dvůr - Členové Sboru dobrovolných hasičů v Králově Dvoře v sobotu slavili 120. výročí založení sboru. Bohatý program provázela hudba a výstava požární techniky.

Přívalové deště rozbouřily vodní toky a prověřily připravenost komisí

Berounsko – Přívalové deště v noci na pátek rozvodnily na Berounsku několik potoků a řeku Litavku. Nejhorší situace byla pravděpodobně v obci Zaječov, kde se zvedla hladina Jalového a Mourového.  

Politické strany v Berouně sestavují kandidátky do komunálních voleb

Beroun – Drtivá většina stran a hnutí v Berouně v těchto dnech finišuje s přípravami na komunální volby. Koho pošlou do souboje o zastupitelská křesla na berounské radnici už většina z nich ví, stejně tak jména svých leadrů. Vybraná jména musí ale ještě posvětit členské schůze a sněmy.

Happening uměleckých škol v Berouně pokazil déšť

Beroun - Ve čtvrtek se ve 330 městech a obcích po celé republice uskutečnil II. ročník celostátního happeningu základních uměleckých škol ZUŠ Open.

Města rozjela rozsáhlou obnovu městské zeleně

Berounsko /INFOGRAFIKA, ANKETA/ – Za údržbu zeleně a její nové výsadby města berounského regionu každoročně utrácí miliony korun. Na rozsáhlejší projekty se povětšinou snaží zajistit dotace. V letošním roce se výrazného oživení už dočkala městská zeleň v Králově Dvoře i ve Zdicích. Rozsáhlou výsadbu připravuje i město Beroun.

Vedení obcí je proti plánovanému rušení matrik

Berounsko – Ministerstvo vnitra chce ušetřit miliony korun tím, že zruší matriční úřady v některých obcích. V Berounském regionu by se toto opatření mělo dotknout tří matričních úřadů, a to v Hudlicích, Zaječově a Cerhovicích. Starostům se připravované uzavření matrik v jejich obcích nelíbí. Proti jsou i obyvatelé.

Problémy s kapacitou mateřské školy může vyřešit nultý ročník

Beroun – Zápisy do mateřských škol v Králově Dvoře v posledních letech provází velký nešvar a tím je takzvaná školská turistika.

Králův Dvůr i Hořovice plánují výstavbu sběrného dvora z dotací

Berounsko – Města berounského regionu usilují o vlastní sběrné dvory. Králův Dvůr o dotaci na jeho vybudování žádá už několik let, ale zatím bezúspěšně. Sběrný dvůr má v plánu vybudovat začátkem roku 2019.

OBRAZEM: Cvičení protipovodňové ochrany v Berouně

Beroun – V Berouně se uskutečnilo další cvičení protipovodňové ochrany. Tentokrát zaměřené na stavbu ochrany na levém břehu Berounky v ulici Na Hrázi. Kromě toho se zkušebně také zvedala lávka přes Vrážský potok a provedla se její údržba.

Školy i města stojí GDPR spoustu peněz

Beroun – GDPR, nové evropské nařízení o ochraně osobních údajů, nijak zásadněji nezmění způsob ochrany osobních údajů na základních školách. Protože na ně dbaly i dříve.

Město věnovalo tvůrci povodňových plánů pamětní desku

Beroun /FOTOGALERIE/ - Představitelé Berouna uctili památku Jana Papeže, který vypracoval Povodňové plány pro Beroun i celou jeho spádovou oblast. Město jeho památce věnovalo pamětní desku, kterou umístilo k berounské lávce.

Klubům chybí peníze, s dotacemi mají problémy

Berounsko /INFOGRAFIKA/ - Stát už několik let bojuje různými nařízeními proti obéznosti dětí a mládeže. Co ale dělá proto, aby je přiměl ke sportu? Jak podporuje tělovýchovné jednoty a sportovní kluby? Podle vedení některých sportovních klubů a hlavně rodičů dětí téměř nijak. V průzkumu České unie sportu přes sedmdesát procent tělovýchovných jednot a sportovních klubů uvedlo, že jim schází prostředky na nábor dětí.

Sbírka dne proti rakovině podpoří nádory tlustého střeva

Beroun - V centru Berouna se ve středu uskutečnil tradiční, letos už 22. ročník sbírky na podporu akce Český den proti rakovině. Ten už od roku 1996 pořádá Liga proti rakovině.

Vznikající vládní koalici komunální politici vesměs odmítají

Berounsko – Po více než půl roce se Česká republika zřejmě dočká nové vlády. Od řádných voleb do parlamentu uběhla už dlouhá doba a vítězné ANO má za sebou řadu jednání. Nyní je na stole koaliční smlouva i programové prohlášení nově vznikající vlády. A kdo v ní bude? Možný kabinet hnutí ANO a ČSSD za podpory komunistů to však ještě jisté nemá. Musí ještě odsouhlasit členská základna sociálních demokratů. A ne všichni s tím souhlasí.

Lidé se učili správně umýt ruce

Beroun – V berounské nemocnici se uskutečnila akce na podporu zdraví. Akce čisté ruce se uskutečnila ve vstupním prostoru berounského rehabilitačního centra. Zdravotníci prováděli instruktáž správného postupu hygienické dezinfekce rukou. Správnou techniku si zájemci z řad návštěvníků i zdravotníků sami vyzkoušeli. Pomocí ultrafialového světla ze speciální lampy si každý mohl ověřit, zda použil roztok pro dezinfekci správně, v dostatečném množství a na celé ruce.

Městská koupaliště zahájí sezonu až v červnu, finišují s opravami

Beroun - Máme za sebou další horký víkend. Je sice teprve květen, ale počasí podle meteorologů odpovídá měsíci červenci. Vysoké teploty vyhání lidi k vodě. Prozatím jen do bazénů na zahradách, do lomů, kde je zakázáno koupání, a nebo k řece Berounce. Městská koupaliště jsou stále ještě zavřená a na novou sezonu se teprve připravují. Tak teplé dny nikdo nečekal. Čím provozovatelé venkovních koupališť letos překvapí své návštěvníky?

Jan Liška: Snažíme se, aby děti pochopily, že tanec je životní styl

Beroun – Prestižní taneční a pohárovou soutěž Beroun cup pořádá Taneční centrum R.A.K Beroun už od roku 2006. Letos se v hale Tělovýchovné jednoty Lokomotiva Beroun uskutečnil už její dvanáctý roční. Hlavní osobností této soutěže je manažer Tanečního centra R.A.K. Jan Liška, který neskrýval, že zajistit vše potřebné pro tak rozsáhlou soutěž, není jednoduché.

Beroun hodlá investovat do výstavby nových parků

Beroun – Obyvatelé Berouna se možná dočkají dvou nových veřejných parků. Jeden z nich by měl vzniknout na Velkém sídlišti v lokalitě mezi ulicemi Pod Homolkou a Na Homolce. Druhý u řeky Berounky. Nový park na Velkém sídlišti se bude jmenovat Homolka. „Dnes je větší část tohoto území využívána jako pole, ale postupně tu vzniká obytná čtvrť, jejíž součástí by měl být i tento park,“ říká místostarosta Berouna Michal Mišina.

OBRAZEM: Na Beroun cupu vystoupil rekordní počet formací

Beroun - V hale Lokomotivy Beroun se v sobotu uskutečnil další ročník taneční soutěže Beroun cup. Tu už tradičně pořádá Taneční centrum R.A.K. Beroun.

Městské hřbitovy zvelebí zeleň i nové chodníky

Beroun – Městské hřbitovy stárnou a jejich údržba stojí čím dál více peněz. Do jejich modernizace či menších úprav investuje město Beroun i Králův Dvůr. Představitelé Berouna připravují už delší dobu vše potřebné pro rekonstrukci a rozšíření městského hřbitova. V rozpočtu města byla už v loňském roce vyčleněna částka ve výši 5,5 milionu korun. Město se rozhodlo nechat zpracovat studii a projektovou dokumentaci na úpravy prostranství před městským hřbitovem. Projektová dokumentace by měla být dokončena v letošním roce. Aktuální rozpočet Berouna počítá i se zahájením prací.

Srážkový deficit má negativní vliv na vývoj plodin

Berounsko – Krásné, téměř letní počasí, dělá starosti zemědělcům. Teplé jarní počasí letos svědčí ovoci i chmelu, ale vláha už začíná chybět kukuřici a dalším plodinám. „Současné počasí má na vývoj plodin velký vliv. Rozhodující ale bude, co se odehraje v příštích dvou týdnech a dalších dvou měsících,“ upozornil majitel farmy v Chodouni Josef Stehlík. V případě, že by současné sucho přetrvávalo i v dalších dnech, tak bude mít na vývoj plodin negativní vliv.

Ceny nájmů raketově stoupají, bytů je nedostatek

Berounsko /CENOVÁ MAPA/ – Stále vyšší zájem o nájemné bydlení žene ceny nájmu bytů v berounském regionu raketově vzhůru. Ještě před dvěma lety jste za pronajatý byt o velikosti 2+kk zaplatili na holém nájmu sedm tisíc korun, dnes už to je deset až jedenáct tisíc korun. Výši nájemného výrazně ovlivňuje blízkost Prahy. Majitelé bytů toho náležitě využívají a někteří z nich svým nájemcům zvednou pronájem ze dne na den klidně o dva tisíce korun.

Obce i města už uctila výročí konce druhé světové války

Berounsko – Obyvatelé berounského regionu si zítra připomenou 73. výročí konce druhé světové války v Evropě. Nebudou to bouřlivé oslavy jako v roce 1945. Města i obce už roky pořádají povětšinou pouze menší pietní akty, kterých se účastní často jen několik lidí. „I naším městem prošla osvobozenecká vojska. Přes Berounku projížděli tanky a v ulicích města se i střílelo. Těch, kdo si na to pamatují, je už ale jen pár. Znám to z maminčina vyprávění. Pro mladou generaci je tato historie nezajímavá a mnozí ani nevědí, proč jsou v úterý doma,“ uvedl sedmdesátiletý Jan Kašpar z Berouna.

Návštěvníci hrnčířských trhů mají k dispozici bezplatná parkoviště

Beroun – Na berounském Husově náměstí a jeho přilehlém okolí začnou v sobotu už šestnácté Jarní hrnčířské a řemeslné trhy. Trhy se konají v sobotu 5. května od 8.00 do 18:00 hodin a v neděli od 9:00 do 17:00 hodin. Během obou víkendových dnů se na nich představí zhruba 300 řemeslníků. Ty se do centra Berouna sjedou z celé České republiky.  

Mistrovství světa v hokeji zaplní některé hospody

Berounsko, Kodaň /ANKETA/ - Mistrovství světa v ledním hokeji 2018 začíná už dnes. První zápas v pořadí už dvaaosmdesátého šampionátu odehrají naši hokejisté v sobotu 5. května ve 20.15 hodin. Jejich soupeřem je náš dříve velmi blízký národ, Slováci. Mistrovství světa se uskuteční v historii poprvé v Dánsku. Hrát se bude na dvou místech. Na stadionu v Royal Arena a Jyske Bank Boxen v městech Herning a Kodaň.

Senátoři chtějí povolit alkohol cyklistům na cyklostezkách

Berounsko – Senátoři chtějí zrušit nulovou toleranci alkoholu u cyklistů. Podpořili návrh novely zákona, podle které by cyklisté mohli mít 0,5 promile alkoholu v krvi. Něco podobného platí v Německu i Rakousku. Tato tolerance by ale platila pouze na cyklostezkách a silnicích třetí třídy. Návrh také počítá se snížením maximální pokuty pro cyklisty za porušení pravidel na 500 korun. Nyní jim hrozí až 20 tisíc korun.

Králův Dvůr otevřel venkovní třídu, je první v regionu

Králův Dvůr - V Králově Dvoře otevřeli první venkovní třídu v Berounském regionu. Ta je na terase nového školního pavilonu. Děti zde mají židličky ve tvaru přírodního špalku a podložky, na kterých mohou sedět či ležet.

Králův Dvůr se letos zaměřil na opravy komunikací

Králův Dvůr - Vedle rozsáhlé rekonstrukce komunikace v Plzeňské ulici, jejímž investorem je Středočeský kraj, čekají obyvatele města opravy jiných komunikací. Město se rozhodlo v letošním roce investovat peníze zejména do řady opravy silnic a chodníků.

Beroun letos investuje do nové zeleně a zahrad

Beroun – Město Beroun každoročně investuje do květinové výzdoby v ulicích a veřejných prostranstvích města statisíce korun. Letos plánuje květinovou výzdobu téměř za milion korun. Kromě toho přišlo s nápadem na realizaci dvou nových parků a přírodních zahrad v několika mateřských školách. Rozšiřování zelených ploch patří k investicím, které by v příštích letech neměly chybět v rozpočtu města.

OBRAZEM: V Muzeu Českého krasu vystavují berounští fotorici

Beroun – V Muzeu Českého krasu byla v sobotu slavnostně zahájena vernisáž výstavy fotografií Berounských fotoriků. Výstava nazvaná Fotorici 2018 – Hudba představuje dílo několik známých fotografů berounského regionu. Na vernisáži zahrála a zazpívala Šárka Pexová.

OBRAZEM: Oslava keltského svátku přilákala do Nižbora davy lidí

Nižbor - Ústav archeologické památkové péče středních Čech v sobotu zahájil letošní sezonu v Informačním centru Keltů v objektu zámku Nižbor. Už tradičně ho odstartovala oslava keltského svátku Beltain.

Letní brigády si zajistěte včas, je o ně velký zájem

Berounsko /ANKETA/ – Letní prázdniny se kvapem blíží a mnozí studenti přemýšlí o brigádě. Sehnat ji ale není leckdy jednoduché. Volná místa, která podniky a firmy na berounsku nabízejí na léto k dispozici, povětšinou obsadí děti zaměstnanců. Ale i přesto se nějaká pracovní příležitost pro studenty každoročně najde. Musí si ji ale začít hledat včas. Čím dříve, tím lépe. Přestože je teprve duben, mnohé firmy berounského regionu už mají plno. „Studenty na letní brigády přijímáme každým rokem. Část míst nám naplní děti a příbuzní zaměstnanců. U nás je to ohledně letních brigád specifické. My o volných místech nevíme dopředu.

Hasiči z Hořovic jsou opět mistři

Berounsko /FOTOGALERIE/ - Vítězem Krajské soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod, která se konala ve čtvrtek v Nymburce, jsou opět hasiči z hořovické stanice územního odboru Beroun. Soutěž se tak konala pár desítek metrů od náměstí Přemyslovců na parkovišti Pod Eliškou u mostu přes Labe, což přilákalo i spoustu zvídavých diváků.

V areálu berounských kasáren se začnou stavět byty

Beroun - Město Beroun, a to zejména jeho centrum, čeká masivní výstavba bytů. Letos na jaře se mají začít stavět nové bytové domy v areálu bývalých berounských kasáren. Kvůli rozsáhlému projektu se v loňském roce uzavřelo bezplatné parkoviště za Komunitním centrem. Rozsáhlý komplex má nenásilně propojit starou část Berouna a městskou památkovou zónu se sídlištní zástavbou v Hlinkách a vilovou zástavbou na Černém vršku. „Projekt počítá v areálu bývalých berounských kasáren s výstavbou deseti moderních pětipodlažních domů se 146 byty, dvanácti rodinným dvojdomky a 30 řadovými rodinnými domy s garáží," upřesnila rozsah plánované nové bytové výstavby v blízkosti centra Berouna mluvčí Městského úřadu Beroun Jitka Soukupová.

V Berouně se uskutečnil první veletrh práce

Beroun - V areálu Střední odborné školy a učiliště v Berouně Hlinkách se uskutečnil první veletrh firem. Mohli se ho zúčastnit studenti, ale i lidé, kteří hledají práci či brigádu.

OBRAZEM: Budoucí prvňáci usedli do školních lavic

Králův Dvůr - Základní škola v Jungmannově ulici v Králově Dvoře i Základní škola v Počaplech čelila ve středu velkému náporu budoucích prvňáčků. Konaly se zde zápisy do prvních tříd. V Králově Dvoře každoročně počet dětí, které se do prvních tříd hlásí, stoupá.

V Králově Dvoře vybudují nová hřiště i lanové centrum

Králův Dvůr – K hlavním prioritám města Králův Dvůr patří v letošním roce školství a volnočasové aktivity pro rodiny s dětmi. Město hodlá pro nejmenší obyvatele města vybudovat v letošním roce nová dětská hřiště. „V průběhu roku bude postaveno dětské hřiště v Počaplech, další větší pak na Levínském vršku a nad hřbitovem podél cyklostezky vyroste atraktivní lanové centrum s menším dětským hřištěm,“ vysvětlil starosta Králova Dvora Petr Vychodil.

Plzeňská ulice se má uzavřít začátkem května

Beroun - Vedení Berouna už zhruba ví, kdy se konečně uzavře Plzeňská ulice. „Mělo by to být na začátku května. Zhruba někdy v jeho prvním týdnu,“ uvedl místostarosta Berouna Michal Mišina. Na schůzce, která se uskutečnila v prostorách berounské radnice, to měla vedení města sdělit firma, která rekonstrukci první etapy Plzeňské ulice bude provádět. „Vše závisí na tom, zda se jí podaří získat povolení objízdné trasy po dálnici,“ poznamenal Michal Mišina.

Hrad Karlštejn symbolicky zahájil rozsáhlou rekonstrukci

Karlštejn – V obřadní síni hradu Karlštejn byla v pondělí symbolicky a slavnostně zahájena rozsáhlá obnova jedné z nejkrásnějších českých památek. Oblíbené sídlo Karla IV. čeká obnova za 95 milionů korun. 85 procent z toho pokryje dotace z Evropské unie, 14 milionů korun na ni uvolní Národní památkový ústav a milion korun půjde z vlastních zdrojů hradu.

Beroun oslavuje sté výročí a přejmenuje most přes Berounku

Beroun - Na návrh letopisecké komise se představitelé Berouna rozhodli přejmenovat dva berounské mosty. Na počest 100. výročí vzniku republiky by se měl most přes Berounku, tedy hlavní most ve městě, přejmenovat z Osvobození na most T.G. Masaryka. K tomuto tématu se na berounském zastupitelstvu rozvinula široká diskuze. Někteří členové zastupitelstva navrhovali jiný název, a to most Republiky. Podle starosty Berouna Ivana Kůse už o název T.G. Masaryka dříve usiloval Český svaz bojovníků za svobodu. „Žádná ulice ani veřejné prostranství v našem městě jméno tohoto významného politika nenese. Jen domov pro seniory,“ uvedl starosta Berouna na veřejném zasedání berounských zastupitelů.

Žebrácký vandr přilákal stovky lidí

Žebrák - V rámci 8. ročníku turistického pochodu Žebrácký vandr, který tradičně pořádá Střela Žebrák byli pro účastníky připraveny 3 pěší trasy v délce čtyři, deset a dvacet kilometrů. Cyklisté si mohli vyzkoušet trať dlouhou 36 kilometrů. Jarní turistický pochod pořádá sdružení Střela Žebrák.

Hrad Točník se přenesl do pravěku

Točník - Každoroční pravěké dni pořádané oddílem experimentální archeologie Neolit se opět uskutečnili o víkendu v areálu hradu Točník.

Králův Dvůr investuje do dobrovolných hasičů sta tisíce korun

Králův Dvůr – Největší letošní prioritou vedení Králova Dvora je bezpečnost, a to nejen na komunikacích, ale i v ulicích města. Proto se rozhodlo investovat do vybavení svých hasičských sborů. V Králově Dvoře mají dva.

Město uctilo památku padlého legionáře

Beroun - Město Beroun, Český svaz bojovníků za svobodu Beroun a Městské kulturní centrum Beroun v pátek 20. dubna uspořádalo vzpomínkový pietní akt k uctění památky berounských legionářů v atriu berounské radnice.

KRÁTCE: Hasiči cvičili, připojení Trubína a pamětní deska v Lublani

Berounsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Beroun se chystá na montáž protipovodňových zábran

Beroun – V Berouně se v dubnu a květnu bude stavět protipovodňová ochrana. Rozhodl o tom starosta Berouna Ivan Kůs. Jedná se o pravidelný nácvik stavby protipovodňové ochrany. Cvičení se uskuteční v pátek 20. dubna a 16. května.

Podzemní kontejnery se městům osvědčily, chystá se na ně i Beroun

Beroun – Město Beroun se rozhodlo investovat do výstavby podzemních kontejnerů na tříděný odpad. Připojí se tak ke Královu Dvoru, Žebráku a Hořovicím, které je využívají už několik let.

Policisté rozdali desítky pokut

Beroun - Do celorepublikové akce SPEED marathon se zapojili i berounští policisté, kteří prováděli měření rychlosti na několika vytypovaných úsecích v berounském regionu.

U Lochovic se srazil vlak s autem, řidič vozidla zemřel

Lochovice – Na železničním přejezdu u Lochovic se v úterý odehrála další tragická dopravní nehoda. Osobní vlak se zde srazil s osobním vozidlem. Devětapadesátiletý řidič, kterého z auta museli vyprošťovat hasiči, krátce po vyproštění zemřel. Letos je to již druhá smrtelná dopravní nehoda, která se na tomto nechráněném železničním přejezdu odehrála a třetí za uplynulý rok.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT