Stavba rodinného domu začíná samozřejmě volbou pozemku. Kvalita stavební parcely je mnohem důležitější než stavba samotná. Zatímco tvar a dispozice domu vás v přáních téměř neomezují, parcelu nezměníte. Ideální pro cenově úsporný rodinný dům je zasíťovaný, rovný pozemek s dostupností pro stavební techniku. Parcela ve svahu vám realizaci prodraží o zemní práce a patřičné izolace v řádu statisíců korun.

Autorem myšlenky freedomků je Jiří Brosch a architekt Marek J. Štěpán
Češi si oblíbili unikátní dřevostavby. Díla vynikají vzhledem i praktičností

Od začátku tedy musíte mít rámcovou představu, co si můžete finančně dovolit. S cenou samotného domu stavebníci obvykle počítají, jenže budete potřebovat také peníze na oplocení, příjezdovou cestu a nábytek. Jedna věc je pořizovací cena a dlouhodobý úvěr. Druhá věc jsou náklady na provoz, které ovlivňuje energetická náročnost stavby.

Spotřebu energie lze výrazně snížit i využíváním obnovitelných zdrojů, například solárních a fotovoltaických systémů, či větráním s rekuperací. Jejich instalace je však finančně náročnější. I proto věnujte důkladné přípravě projektu dostatek času.

Modul umístíte pod okap, kde budete sbírat dešťovou vodu. Ventilem vodu z nádrže vypustíte, případně napojíte zahradní hadici.
Firma z Moravy oslnila svět. Její inovativní plot si podmanil prestižní soutěž

Podrobný návrh interiéru se vyplatí

Není vůbec od věci nechat si také udělat podrobný návrh interiéru. Snadněji tak odhalíte případné prostorové rezervy, abyste nestavěli zbytečně velký dům, jehož provoz zbytečně zatíží vaši peněženku. Například chodby jsou totiž obvykle málo využívanými prostory, bez kterých se můžete obejít, praktické je začlenit schodiště do obytného prostoru.

Náklady na vytápění můžete ovlivnit také volbou tvaru domu. Hrubá stavba tvoří jen asi zhruba čtyřicet procent ceny, někdy i méně, na kvalitě základní konstrukce se navíc šetřit nevyplácí.

Ilustrační foto
Povolování stavby. Nic jednoduchého, rozhodnutí úřadů je klíčové

Když se rozhodnete umístit obytné místnosti na sluneční strany a využívat pasivní solární zisky přes zasklené plochy, počítejte už při projektu s náklady na vnější stínění. Největší cenové rozdíly vznikají až při dokončovacích pracích, částky za podlahové krytiny, dveře či sanitární prvky se totiž mohou lišit i řádově, proto je zde prostor pro úspory. Méně příček znamená méně povrchových úprav. Ušetřit se dá také výstavbou svépomocí či subdodavatelsky, kdy několik firem provádí jednotlivé práce, což však vyžaduje náročnou koordinaci a důslednou kontrolu.