Matka zmizelého Tomáše Honsy je přesvědčená o tom, že policie před více než pěti lety neudělala pro nalezení jejího syna vše, co bylo v její moci. Případ zmizelého Tomáše Honsy vyšetřovali policisté z Obvodního oddělení v Karlštejně a kriminalisté z Berouna.

Policie hledala stopy DNA
„Když mě jeden z karlštejnských policistů, kteří zmizení mého syna vyšetřovali, potká, volá na mě: Tak co, už se vám syn ozval? Po těchto nepříjemných zkušenostech jsem si uvědomila, že po dospělém člověku se pátrá uplně jinak než po dítěti. Policisté s námi ani moc nekomunikovali. Nic jsme se od nich pořádně nedozvěděli. Poštou nám například přišel anonymní výhrůžný dopis se synovým občanským průkazem. Do dnešního dne jsem se k tomu nic bližšího nedozvěděla,“ posteskla si žena.


Podle policejních vyšetřovatelů ale byly prošetřeny všechny verze, které se ohledně zmizení Tomáše Honsy prošetřit daly. „V tomto případě jsme udělali maximum,“ uvedl berounský kriminalista. Podle jeho vyjádření byl v roce 2002 v rámci dostupných možností prověřovány Tomášův mobilní telefon a výpisy. „K verzi, že na něm byl spáchán trestný čin, se dospělo, až když přišla rodině domů synova občanka s anonymním dopisem. Občanský průkaz byl odeslán z Benešovska, kam Honsa odjel, takže se prováděly expertýzy, hledaly se biologické stopy, jako je například DNA ze slin, ale nezjistilo se nic, co by tuto verzi potvrdilo,“ popsal kriminalista.


Našemu deníku se podařilo zjistit, že proti pohřešovanému devatenáctiletému Honsovi probíhalo v době jeho zmizení několik trestních řízení, která tehdy nebyla ještě skončena. Kriminalisté proto brali v potaz i variantu, že Tomáš Honsa své zmizení fingoval, aby se jim vyhnul.
Protože se nepodařilo najít jeho mrtvolu a ani nebyl prohlášen za mrtvého, byl proto odsouzen v nepřítomnosti. Po Honsovi bylo a je pátráno
i v rámci Evropy, protože nebyla vyloučena ani varianta, že uprchl do ciziny. „Přes Interpol se prověřovaly informace, že je zavřený ve Velké Británii a že byl viděn na Slovensku. Nic z toho se ale nepotvrdilo. Stále je veden jako živý a my po něm pátráme.

Policie shání informace o pohřešovaných

Petr Cedrych
se narodil 21. 10. 1967, trvale bytem Beroun – město, Pod Homolkou č. 1706. Hledaný je asi 175 cm vysoký, štíhlé postavy, má oválný obličej, modré oči, má hnědé krátce střižené vlasy, nosí knír a je hluchoněmý. Dorozumívá se znakovou řečí. Celostátní pátrání po něm bylo vyhlášeno 18. 10. 2007. Hledaný se vyhýbá trestnímu stíhání, které je proti němu vedeno pro trestný čin zanedbání povinné výživy vůči jeho třem dětem. Byl na něho vydán příkaz k zatčení.

Vilém Sklenička
se narodil 16. 7. 1967, trvale bytem Králův Dvůr, ul. nám. Míru, č. 139. Jedná se pouze o formální pobyt. Hledaný je 185 cm vysoký, střední postavy, má oválný obličej, hnědé oči, hnědočerné dlouhé vlasy. Je oholen, držení těla má vzpřímené. Po hledaném bylo dne 17. 9. 2007 vyhlášeno celostátní pátrání, protože se vyhýbá trestnímu řízení pro zanedbání povinné výživy vůči své nezletilé dceři. Na Vilému Skleničku byl vydán příkaz k zatčení.

Josef Tomka
se narodil 5. 2. 1963, bytem Tmaň, ul. Sídliště č. 141, okr. Beroun. Hledaný je 173 cm vysoký, štíhlé postavy, má oválný obličej, modrozelené oči, má hnědé, rovné, středně dlouhé vlasy česané dopředu, držení těla vzpřímené, nosí brýle s tmavými skly. Po hledaném bylo dne 12. 6. 2006 vyhlášeno celostátní pátrání kvůli tomu, že se vyhýbá výkonu trestu odnětí svobody v trvání 10 měsíců. Trest mu byl uložen za spáchání trestného činu úvěrového podvodu.

František Svoboda
Hledanému je 58 let. Bytem Skuhrov. František Svoboda byl naposledy viděn ve svém bydlišti v roce 2003. Celostátní pátrání po něm bylo vyhlášeno ale až v roce 2007.


Veškeré poznatky, které by napomohly k vypátrání hledaných osob, lze nahlásit na jakémkoliv nejbližším oddělení Policie ČR nebo na linku 158, popřípadě i přímo na Službu kriminální policie a vyšetřování Beroun na telefonním čísle 974872447.