Když mu v sobotu na telefonu pípla esemeska o pozitivním PCR testu, bylo to pro pana Jana ze středočeských Horoměřic nepříjemné déjà vu. Podobnou zprávu o potvrzené koronavirové nákaze totiž dostal téměř přesně před rokem.

„Tehdy i nyní proběhla nákaza naštěstí s lehkým průběhem v celé rodině. Jsem od září očkovaný a možná ironií osudu mi v den pozitivního testu přišla i výzva na třetí dávku vakcíny. Tu teď pochopitelně musím odložit na jaro,“ popisuje pan Jan.

Jeho příběh rozhodně není ojedinělý. Zařadil se mezi více než čtyřicet tisíc Čechů, kteří se v lednu nakazili koronavirem, přestože ho v minulosti už jednou prodělali.

Omikron si nevybírá

Za celou dobu pandemie eviduje Ústav zdravotnických informací a statistiky přes 66 tisíc podezření na reinfekce. Z toho skoro dvě třetiny připadají právě na leden.

Zatímco během podzimní vlny, kdy v zemi dominovala varianta delta, činila podezření na reinfekci jen necelá tři procenta ze všech případů, od počátku roku se jedná už od deset procent.

Může za to vysoce infekční varianta omikron. která v Česku již zcela dominuje a jež umí „obcházet“ imunitu získanou jak proděláním nákazy, tak i tu získanou po dvou dávkách očkování. Ze zmíněných čtyřiceti tisíc opětovně nakažených připadá polovina na neočkované a druhá na lidi po dokončené vakcinaci. Jak ukazuje i případ pana Jana, mezi očkovanými se častěji nakazili ti, kteří si nestihli dojít pro třetí dávku vakcíny. Ta totiž opětovně navýší ochranu před nákazou zhruba na 75 procent.

Potvrzené reinfekce

Všechna podezření na reinfekce po ÚZIS prověřuje ještě Státní zdravotní ústav. Kontroluje, zda data vyhovují mezinárodní definici. Konkrétně jde o to, že mezi „potvrzené“ reinfekce se počítají jen ty, kdy člověk prodělal v prvním i dalším případě covid se zjevnými příznaky a odstup mezi nákazami je alespoň šedesát dní.

Zatím ústav potvrdil dvanáct tisíc takových případů (od začátku pandemie do konce minulého roku).

Až přezkoumá i případ pana Jana, zřejmě ho do lednových čísel započítá. „Před rokem jsem ze dne na den ztratil čich. Tentokrát mi zůstal, ale stejně jako poprvé se objevila únava, silná bolest kloubů a zimnice,“ popsal symptomy pan Jan.