Výstava na Pěší zóně v Berouně

Galerie a výstavní sály jsou sice stále zavřené, přesto vám město Beroun může i v této době nabídnout novou výstavu. V galerii Pěší zóna v Palackého ulici je možné se blíže seznámit s Podzemím Berounska - tak zní název nové výstavy. Město Beroun tentokrát spolupracovalo s Michalem Hejnou a Martinem Majerem, kteří již v minulém roce vydali knihu věnující se právě podzemí Berouna a okolí.

Na šesti výstavních panelech se tak budete moci podívat pod povrch malebného Českého krasu a okolí a jak se sami přesvědčíte, i podzemí má své nepopiratelné kouzlo. Při prohlížení výstavy je nutné dodržovat platná nařízení související s epidemií koronaviru, především by všichni návštěvníci měli mít roušku a dodržujte mezi ostatními dostatečnou vzdálenost.

Páteční Deník s TV magazínem.Zdroj: Deník

Otevírají se i rozhledny

Od středy 13. května je obnoven provoz rozhledny na Městské hoře v Berouně. Nutné je dodržovat platná opatření a hygienu. Vstup na rozhlednu je možný jen s rouškou. Na Městské hoře najdete i Medvědárium, které je otevřeno nepřetržitě. Návštěvníci si tam mohou prohlédnout dva ze tří medvědů, známých z večerníčku režiséra Václava Chaloupka Méďové. Matěj a Kuba tam mají rozlehlý výběh s bazénkem a prolézačkami. Třetí Vojta před třemi lety tento svět opustil. Do medvědária se neplatí žádné vstupné. Medvědy tam lze pozorovat podél celého výběhu nebo ze střechy medvědince, která je vyhlídkovou terasou. Nedaleko medvědího domova se nachází dřevěné hřiště pro děti.

Rozhledna Lhotka u Berouna je opět otevřena od začátku května, návštěvníci tam mohou zavítat každou sobotu a neděli mezi desátou a sedmnáctou hodinou. Za vstup na vyhlídku, z níž je vidět například Český kras, vrcholky Brd nebo Křivoklátsko i některé vrcholky Českého středohoří, zaplatí dospělí deset korun a děti pětikorunu. Věž je vysoká pětačtyřicet metrů, vyhlídková plošina se nachází ve výšce čtyřiadvacet metrů. Nejblíže k rozhledně se dá zajet autem na parkoviště v sedle pod vrcholem, vedle silnice vedoucí z Vráže do Lhotky. K rozhledně vede půl kilometru dlouhá lesní cesta.

Pochod Praha-Prčice na Sedlčansku.
Prčický pochod chystaný na sobotu se odkládá o rok

Svatý Jan pod Skalou také zahajuje sezonu

Na základě avizovaných vládních uvolnění dochází k zahájení průvodcovské sezóny i ve Svatém Janu pod Skalou. Kostel Sv. Jana Křtitele s jeskyní sv. Ivana budou opět zpřístupněny od soboty 16. května  (10-17 hodin) (dále vždy o víkendech, od prázdnin se předpokládá obvyklý provoz). Svatojánské muzeum bude otevřeno až od 30. května (13-17 hodin).

V sobotu 30. května od 18 hodin se tu uskuteční první letošní koncert Štěpána Raka se synem Matějem. Bude na něj omezený vstup maximálně 100 osob, rezervace je nutná na sjs@svatyjan.cz. Dosud trvající hygienická opatření je třeba nadále dodržovat.

Medvědárium na Městské hoře v Berouně.
V medvědáriu si hrají Matěj a Kuba

Berounské kino opět promítá

Městské kino už opět čeká na návštěvníky. V sobotu od 17:30 hodin nabídne americký film ze světa fantazie plný elfů Frčíme, který diváci mohou zhlédnout opět 20. května od 18:30 hodin. Neděle nabídne od 17:30 hodin japonsko americký film Ježek Sonic o rychlém běžci, který hledá kamarády, opakovaný 26. května od 18:30 hodin.

Ve Vižině se slaví Den matek

Obec Vižina pořádá setkání u příležitosti Dne matek v neděli 17. května od 15:00 hodin na zahradě místního obecního úřadu, připraven bude bohatý program i občerstvení. Děti, které by tam chtěly zarecitovat básničku, zazpívat písničku, zahrát na nějaký hudební nástroj nebo zatančit, se mají hlásit nejpozději do 16. května prostřednictvím mailové adresy starostka@obecvizina.cz. Pořádající obec připomíná, že akce se uskuteční v souladu s vládními opatřeními stanovenými v souvislosti se stavem nouze.

Komárovské muzeum vítá návštěvníky

V sobotu 16. května v 9:00 hodin začíná sezona komárovského muzea, které bude následně otevřeno každou sobotu mezi devátou hodinou a polednem. Vstupné do muzea, které sídlí v prostorách pošty na náměstí Otty z Losu, je pro dospělé třicet, pro penzisty dvacet a pro děti deset korun. Muzeum má dlouhou historii. která se začala psát už v roce 1829. V současné době je tam umístěna expozice umělecké litiny, která se dělí na několik částí: drobná dekorativní a užitková litina, monumentální litinová plastika, funerální litina, pamětní desky, medailony a medaile, plakety a reliéfy a stavební, interiérová a zahradní litina.