Benešovsko

Fakt-um pořádá již 10. ročník Podblanického kreativního trhu
KDY: 19. listopadu 10-15
KDE: Nádvoří zámeckého parku Vlašim

Spolek Fakt-um pořádá v sobotu 19. listopadu tradiční a již desátý ročník Podblanického kreativního jarmarku. Přijďte oslavit okrouhlé výročí a podpořit drobné řemeslníky a umělce, kteří vám nabídnou rukodělné zboží nejen s vánoční tematikou. Akce se uskuteční od deseti hodin na nádvoří vlašimského zámku a potrvá do patnácté hodiny.

Nahlédněte do mysli pomateného úředníka Popriščina
KDY: 19. listopadu od 19
KDE: Kulturní centrum Týnec nad Sázavou
ZA KOLIK: 300 Kč

Bláznovy zápisky je jak uvádějí autoři: „Groteskní sonda do mysli úřednička Popriščina, jenž se pomátne na rozumu a uchází se přízeň ředitelovi dcery vydávajíc se za španělského krále.“ Divadelní představení můžete zhlédnout v Kulturním centru Týnec. Na jednom jevišti se ocitnou dva mistři - Jan Přeučil a N. V. Gogol.

Muzeum připravilo pro děti výtvarnou dílnu s Janem Dvořákem
KDY: 20. listopadu od 20
KDE: MUD Benešov
ZA KOLIK: 300 Kč

V rámci doprovodného programu k výstavě obrazů benešovského malíře Jana Dvořáka připravilo Muzeum umění a designu pro děti ve věku 12 až 15 let výtvarnou dílnu přímo se samotným autorem. V ceně jsou oběd, materiál a pomůcky. S sebou: láhev na pití, oblečení na převlečení nebo triko, které se může zašpinit. Přihlásit se můžete přes online formulář zde.

Berounsko

Na zámku okoštují svatomartinské víno
KDY: 19. listopadu od 13
KDE: Zámek Králův Dvůr
ZA KOLIK: 150 Kč

Královedvorský zámek bude hostit svatomartinský košt. Ten bude probíhat pod taktovkou someliéra Jiřího Hudce. Příchozí zde budou moci ochutnat na dvě desítky druhů svatomartinských vín ročníku 2022, stejný počet přívlastkových vín ročníku 2021 nebo také ovocné pálenky. Chybět nebudou ani pochutiny, jako jsou například obložené mísy, grilované klobásy, bramboráky a langoše. Příjemnou atmosféru vykouzlí cimbálová hudba Vincúch, hrát bude také multižánrová kapela Velvet. Kromě toho na veřejnost čeká ukázka sabráže, tedy sekání sektů nejenom šavlí, večerní překvapení či losování tomboly. Vstupné obsahuje degustační pásek, skleničku a tři vzorky vín.

Společenský dům v Hořovicích bude patřit tanci
KDY: 19. listopadu od 18
KDE: Společenský dům Hořovice
ZA KOLIK: 150 Kč

Možnost zatančit si standardní a latinské tance budou mít zájemci v Hořovicích. „Pokud tancujete rádi například walz, tango, valčík, jive, nebo cha-chu, bude se vám v naší Tančírně líbit,“ slibují organizátoři s tím, že na pokročilosti tanečních schopností účastníků nezáleží. Nutný je pouze dresscode, a to vhodné společenské oblečení a taneční obuv. Občerstvení s sebou.

Sokolovnu obsadí čerti
KDY: 20. listopadu od 15
KDE: Sokolovna Králův Dvůr
ZA KOLIK: Zdarma

Hodný čert Karel a čertice provedou děti čertovským odpolednem. „Na děti čekají hry s vánoční tématikou, mikulášská nadílka, bublinková show i pár kouzel,“ přiblížili pořadatelé.

Boleslavsko

Poznejte souhvězdí a legendy podzimní oblohy
KDY: 18. listopadu od 18
KDE: Hvězdárna Mladá Boleslav

Letos v listopadu lze na večerní obloze pozorovat planety Mars, Jupiter a Saturn. “Během pozorování oblohy za jasného počasí, příp. v přednášce s počítačovou projekcí návštěvníky seznámíme se základní orientací na podzimní obloze a připomeneme i mytologické příběhy, které se k jednotlivým souhvězdím vážou,” zvou lidé z hvězdárny.

Navštivte Velký svět malých vláčků
KDY: 19. a 20. + 26. a 27. listopadu, 3. a 4. + 10. a 12. prosince, vždy 9-16
KDE: Městský palác Templ, Mladá Boleslav
ZA KOLIK: 50 Kč

Boleslavští modeláři vás zvou na výstavu železničních modelů Velký svět malých vláčků. Přítomní autoři jednotlivých modelů budou prezentovat provoz na kolejištích ve velikostech 1:87 (H0) a 1:120 (TT).

Vinaři, pozor, jsou tu slavnosti vína!
KDY: 19. listopadu od 14 do 22
KDE: Dům kultury Mladá Boleslav
ZA KOLIK: 150 Kč v podobě degustační sklenice

Čeká vás ochutnávka vín, vinná stezka, Boleslavské víno, gurmánské speciality, k poslechu zahraje kapela Denár.

Zavzpomínejte na Metoděje Vlacha
KDY: Do 31. prosince
KDE: Letecké muzeum Metoděje Vlacha, Mladá Boleslav

U příležitosti blížícího se 110. výročí prvního veřejného letu Metoděje Vlacha pořádá letecké muzeum výstavu věnovanou tomuto talentovanému konstruktérovi nazvanou Metoděj Vlach - Touha vzlétnout.

Kladensko

Skutečná liga vyvrcholí v Kladně
KDY: 20. listopadu od 12
KDE: Dům kultury, Kladno
ZA KOLIK: Zdarma

Již 17. ročník klání mladých středočeských rockových kapel s názvem Skutečná liga se uskuteční v Kladně. Finálový koncert je volně přístupný veřejnosti. Příchozí budou moci vyslechnout a fandit celkem šesti kapelám. Jedná se o skupiny Mirka Volfové & Futra, Vosolit!, Infinity, Youlie, DobiBoyz a Destroy! „Živá vystoupení mladých hudebníků s autorskou tvorbou před porotou a diváky zároveň je pilířem soutěže a všechna soutěžní kola projektu podporujícího jejich růst a motivaci, se odehrávají jako otevřené koncerty přístupné zdarma široké veřejnosti. Proto si finále nenechte ujít. Přijďte se pobavit, podpořit hudebníky, vytvořit atmosféru. Vezměte přátele a oslavme muziku,“ pozval milovníky muziky všeho věku zakladatel soutěže Lukáš Fousek.

Slaný hostí již 55. Jazzové dny
KDY: 18.-20 listopadu
KDE: Slaný
ZA KOLIK: 200-400 Kč

Slánské jazzové dny začnou v pátek, kdy budou od 19.30 hodin hrát v Městském centru Grand Big Band Beta Slaný, Skety, Otto Hejnic Trio and Osian Roberts a Jan Fečo. Od 20.30 hodin pak v restauraci Na Střelně vystoupí Mucha. V sobotu je na programu koncert Vladivojny La Chia a Terezie Kovalové, který se uskuteční ve 14.30 hodin v kapli Zasnoubení Panny Marie. V Grandu zahraje od 19.30 hodin Laco Deczi, Alf Carlsson / Jiří Kočata Quartet a Kyx Orchestra. Hudba v podání Electro Swing Allstars bude znít od 23.30 hodin Na Střelně. Jazzové dny pak zakončí v neděli ve 14.30 hodin svým koncertem ve slánské kapli CrossOver Quintet.

V Brandýsku bude vánoční jarmark
KDY: 20. listopadu 13-17
KDE: Park za kinem, Brandýsek
ZA KOLIK: Vstupné zdarma

V Brandýsku budou moci lidé nakoupit na vánočním jarmarku. Kromě prodeje vánočních dekorací si budou příchozí moci užít andělskou poštu, dílničky pro děti nebo si vychutnat vánoční nápoje a pochutiny.

Sportovci a podnikatelé si zatančí na plese
KDY: 19. listopadu od 19.30
KDE: Dům kultury Kladno
ZA KOLIK: 350 Kč

Okresní hospodářská komora Kladno a Sportovní areály města Kladna pořádají Ples sportovců a podnikatelů. Na programu je vystoupení skupiny Beatles revival, tombola, předtančení a mnoho dalšího. Vstupenky zakoupíte online nebo na pokladně kina Hutník.

Kolínsko

Harlej rozparádí fanoušky v Kolíně
KDY: 19. listopadu od 19.30
KDE: MSD Kolín
ZA KOLIK: 550 Kč

Pouhých dvanáct koncertů má podzimní turné kapely Herlej s vyvrcholením v pražské Lucerně a kolínský MSD tato koncertní šňůra nemine. "Otevíráme v 19.30 hodin, ve 20 kluci dorazí na autogramiádu a ve 21 hodin začne velký a nezkrácený koncert pouze Harleje," vzkazují pořadatelé akce.

Pobavte se na Kouřimském řemeslném jarmarku
KDY: 19. listopadu od 18
KDE: Mírové náměstí, Kouřim
ZA KOLIK: Vstup zdarma

Je tu další Kouřimský řemeslný jarmark. Čeští výrobci vám přivezou své vánoční dekorace a ozdoby, šperky, oblečení, dobroty, delikatesy a nejrůznější zboží. Nakupte si, poslechněte příjemnou hudbu Tomáše Fürbachera, zkrátka užijte si hezkou sobotu na kouřimském náměstí.

Začíná výstava Veroniky Kaftové Květy
KDY: Vernisáž 19. listopadu od 15.00, výstava trvá do 31. prosince (od čtvrtka do soboty 10-12 a 13-16)
KDE: Muzeum hrnčířství, Kostelec nad Černými lesy

V sobotu v muzeu na kosteleckém náměstí Smiřických bude vernisáží slavnostně zahájena prodejní výstava Veroniky Kaftové s názvem Květy.

Navštivte oblíbený Fler market
KDY: 20. listopadu od 9.30
KDE: MSD Kolín
ZA KOLIK: Vstupné dobrovolné

Tradiční přehlídka rukodělných umělců na jednom místě, originální autorská tvorba tvořená s láskou zaplní nejen velký sál, ale i chodby a průjezd společenského domu.

Vyrobte si adventní věnec nebo jinou výzdobu
KDY: 20. listopadu od 10.00 do 17.00
KDE: Rybářský domek u koupaliště v Týnci nad Labem
ZA KOLIK: Vstup volný

V rybářském domku u týneckého koupaliště na vás čeká další tradiční Věncování. Přijďte si vyrobit adventní věnec nebo jinou vánoční výzdobu. Tvořit můžete z vlastního i na místě zakoupeného materiálu. S sebou si vezměte tavnou pistoli a chvoj.

Kutnohorsko

Poslechněte si přednášku Válka na Ukrajině
KDY: 18. listopadu od 15.30
KDE: Knihovna Vrdy
ZA KOLIK: Vstupné zdarma

Dokumentární prezentace a přednáška Válka na Ukrajině, kterou můžete navštívit v Knihovně F. V. Lorence Vrdy, zahrnuje pozadí vzniku války na východní Ukrajině, politické motivy a střety zúčastněných stran v konfliktu a současnou podobu vedení války. Fotografická prezentace je obohacena vstupy autentických videí z válečné oblasti dokreslující celkovou dramatickou situaci. Vzhledem k zobrazení autentických vizuálních materiálů obsahujících reálné záběry násilí a smrti není přednáška vhodná pro děti mladší 15 let.

Kutnohorské kino přináší Reklamu na Vánoce
KDY: 18. listopadu od 19
KDE: Kino Kutná Hora
ZA KOLIK: 130 Kč

Do předvánoční nálady vás dostane romantická komedie Reklama na Vánoce. Reklamní studio přijímá před Vánoci spoustu zakázek. Většinu z nich má za úkol natočit Michal Horák, ostřílený mladý režisér, který mimo studia žije bohémský život. Hodně cestuje, má krásnou přítelkyni a nehledí na finance. Jeho konto se mu ale brzy začne ztenčovat. Michal zjistí, že hlavním problémem je právě zlatokopka Andrea, která chce další dovolenou a další pěkné věci. Ve studiu potká mladou herečku Lucii, pravý opak jeho dosavadní přítelkyně. Při plánování, jak ze vztahu vycouvat, se Michal nesoustředí na natáčení reklamy, udělá obrovskou chybu, a přijde tak o své místo. Třešničkou na dortu bude schůzka s Lucií, při které ho načape Andrea. Ještě ten večer vyhodí Michala z bytu a on bez peněz i bez práce končí na ulici…

Hity 70. let i písně na vaše přání. To je Retro dance párty
KDY: 19. listopadu od 20
KDE: Kulturní dům Lorec Kutná Hora
ZA KOLIK: 250–350 Kč, na místě v den akce 350–450 Kč

Ty největší taneční hity od 70. let po současnost, soutěže a samozřejmě i písně na vaše přání zazní v Kulturním domě Lorec v Kutné Hoře už tuto sobotu v Retro dance párty.

Mělnicko

Zábavný pořad Na stojáka pobaví v sobotu kralupské publikum
KDY: 19. listopadu od 20
KDE: Kino Vltava, Kralupy nad Vltavou
ZA KOLIK: 300 Kč (předprodej), 350 Kč (na místě)

Do kralupského kina dorazí v sobotu 19. listopadu stand up show Na stojáka. Svá humorná vystoupení budou publiku prezentovat Arnošt Frauenberg, Ester Kočičková a Vojtěch Záveský. Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji na www.kasskralupy.cz.

V Kostelci slavnostně rozsvítí stromek a pošlou přání Ježíškovi
KDY: 20. listopadu od 13
KDE: Zmrzlina 89, Kostelec nad Labem
ZA KOLIK: Zdarma

Společné zdobení stromečku a místní zmrzlinárny je na programu v 17.30 hodin v Kostelci. Zúčastnění však ještě před tím vánoční strom ozdobí. Kromě toho si lidé budou moci vyrobit také různé vánoční dekorace či nekonečný řetěz. Chybět nebude ani tradiční pouštění lodiček. Předvánoční atmosféru podtrhne dětské vystoupení a zpívání koled s kapelou. Děti budou moci využít služeb Ježíškovy pošty. Připraveno bude lahodné občerstvení včetně zmrzliny, zmrzlinových pohárů, svařeného vína, horné hrušky, čaje, kávy nebo třeba také párku v rohlíku.

Veltruský zámek nabízí adventní prohlídky
KDY: 19. listopadu od 11
KDE: Zámek Veltrusy

Veřejnost si bude od tohoto víkendu vždy v sobotu užít adventní prohlídky zámku Veltrusy. „Provedou návštěvníky severozápadním křídlem zámku, kde před sto lety trávila vánoce hraběcí rodina Chotků. Seznámí se s tím, jak probíhalo na zámku období vánoční i předvánoční i s některými mírně exotickými vánočními zvyky, neboť manželka posledního zámeckého pána pocházela z Maďarska,“ uvedli organizátoři s tím, že součástí prohlídek je i barokní zámecká kaple, mimořádně zpřístupněná právě v adventním čase.

Nymbursko

V Opolanech si užijí fanoušci punkové muziky
KDY: 19. listopadu od 20
KDE: Dance Hall Opolany
ZA KOLIK: 499 Kč

Do Opolan se o víkendu sjedou fanoušci (nejen) punkové muziky. Zahrají totiž kapely Visací zámek, E!E, Záviš a Kurtizány z 25. avenue.

Benefit a Telegraf zahrají v Úmyslovicích
KDY: 19. listopadu od 19
KDE: Úmyslice

"Srdečně vás zveme na setkání legend naší rockové scény. Těšit se můžete na dvě rockové kapely prověřené několika desítky let hraní… Benefit a Telegraf," zvou pořadatelé akce.

Nakupte si na "blešáku"
KDY: 20. listopadu od 13 do 18
KDE: Obecní dům Nymburk

Přijďte si udělat radost věcmi, které jiní už nepotřebují a u vás budou žít dál. Součástí budou dílničky pro děti s vánoční tematikou. Od 15 hodin bude v malém sále probíhat promítání dokumentu Fast Fashion: Skutečná cena levné módy s následnou diskuzí na téma udržitelnosti. Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Příbramsko

Staňte se na chvíli rebely na Skautské veselici v Rožmitále
KDY: 19. listopadu od 19
KDE: Společenské centrum Rožmitál pod Třemšínem
ZA KOLIK: 150 Kč

Rožmitálští skauti připravili ve společenském centru pro širokou veřejnost Skautskou veselici. „Nasaďte ohozy ze šedesátek, čeká nás večer ve stylu roku 1968 – Rebelové,“ zvou rožmitálští skauti. Těšit se můžete na skupinu Horváth band, hru o ceny, míchané nápoje i taneční vystoupení. Lístky si můžete rezervovat na čísle 773 404 297.

Originální humor a zběsilá jízda plná drog a rapu. To je Banger
KDY: 19. listopadu od 19
KDE: Kino Sedlčany
ZA KOLIK: 120 Kč

Příběh jedné páteční noci a zběsilá jízda plná drog a rapu. To je Banger, český film, ve kterém Alex prodává kokain, chce ale prorazit jako muzikant a udělat banger. Díky své atmosféře, nekompromisnímu a originálnímu stylu i nečekanému humoru se film Banger stal jednou z událostí festivalu v Karlových Varech, kde sklidil nadšené ohlasy kritiků i diváků.

V Junior klubu vystoupí matador české hudební scény Luboš Pospíšil
KDY: 18. listopadu od 20
KDE: Junior klub Příbram

Listopad je už tady, s padajícím listím se přirozeně dostaví trocha nostalgie, k níž patří zamyšlení a zavzpomínání. Není špatné oživit si skladby legendárních kapel, nebo si poslechnout nápaditou a uklidňující muziku. Jako třeba na koncertu matadora české hudební scény Luboše Pospíšila + 5p v příbramském Junior klubu. Spolu s recenzenty se dá říci, že Luboš Pospíšil svým svérázným přednesem a pohodovou muzikou diváky snadno osloví a zaujme.

Rakovnicko

Na zábavné odpoledne do Svojetína dorazí i čerti
KDY: 19. listopadu od 19
KDE: Park Svojetín
ZA KOLIK: Zdarma

Zajímavý večer pro děti uspořádají ve Svojetíně. Zde je na programu čertovská show, na které nebude chybět kouzelník, hosté z pohádek, ani andělské TikTokerky. Bavit příchozí bude také dětský bavič Pája Chabičovský, písničky pro děti ze svého nového alba zazpívá Kateřina Kačule Pokorná. Na závěr akce bude slavnostně rozsvícen vánoční stromek.

Jeseničtí si užijí podzimní zábavu
KDY: 19. listopadu od 20
KDE: Kulturní dům Jesenice
ZA KOLIK: 150 Kč

Zatančit si a užít si další společenské radosti budou moci lidé v rámci podzimní taneční zábavy, která se koná v Jesenici. Hrát zúčastněným k tanci i poslechu bude kapela Kampánus. „Kampánus Rakovník je zábavová kapela / taneční orchestr hrající rozmanitou škálu žánrů. Hrajeme na plesech, svatbách, oslavách a dalších akcích,“ uvádí o sobě skupina.

Rakovničané si mohou zatančit
KDY: 20. listopadu od 16
KDE: Kulturní centrum Rakovník
ZA KOLIK: 100 Kč

Veřejnost si bude moci v rakovnickém kulturním centru vychutnat další taneční podvečer, tentokrát vánoční speciál. Hrát všem zúčastněným k tanci i poslechu bude Václav Žákovec.