BEROUNSKO

Travesti show U Štiky

Kdy: pátek 27. října od 20.00
Kde: Beroun, restaurace a penzion U Štiky
Za kolik: 200 korun

Travesti show, účinkují Julia Landis, Vendy Atkins a Tiffany Bigest.

Lampionový průvod

Kdy: sobota 28. října od 18.00
Kde: Králův Dvůr, sraz na Preisslerově náměstí v Počaplech
Za kolik: neuvedeno

Lampionový průvod s ohňostrojem, trasa povede od pomníku padlých v Počaplech přes sídliště Nad Stadionem, Jungmannovou ulicí a kaštankou až k zámku.

Vycházka na hrad Valdek

Kdy: sobota 28. října od 9.00
Kde: Neřežín, sraz na parkovišti
Za kolik: neuvedeno

Poznejte středověký hrad v brdských lesích. Průvodce a členové spolku starajícího se o záchranu této památky přiblíží účastníkům historii i významné majitele ze šlechtického rodu Zajíců. Délka vycházky je šest kilometrů.

Vlastivědná vycházka na Karlštejn

Kdy: sobota 28. října od 12.30
Kde: Karlštejn, sraz na vlakové zastávce
Vlastivědná vycházka na Karlštejn

Průvodkyně Jana Šuchmová představí karlštejnské zajímavosti, které většina turistů mine cestou na hrad (Budňanská skála, kostel sv. Palmacia, statky z 18. a 19. stol., Císařská louka). Akce se koná u příležitosti Dne Středočeského kraje.

Po stopách rodu Volmanů

Kdy: sobota 28. října od 14.00
Kde: Žebrák, sraz u muzea na náměstí
Za kolik: 1 koruna

Spisovatelka Petra Braunová, autorka románu Povolání Volman – kupec a dobrodruh na Zlaté cestě, vás provede po stopách místního podnikatelského rodu Volmanů. Akce se koná v rámci Dne Středočeského kraje.

Ať žijí strašidla

Kdy: sobota 28. října od 14.00
Kde: Tetín, kulturní dům
Za kolik: 240 korun/dospělí, 170 korun/děti

Ať žijí strašidla, muzikál plný chrabrých dětí, tvrdohlavých dospělých a přátelských duchů. Příběh známý z filmu Ať žijí duchové.

| Video: Youtube

BENEŠOVSKO

Den Středočeského kraje ve Vlašimi

Kdy: sobota 28. října
Kde: Vlašim, zámek
Za kolik: 1 koruna

Muzeum Podblanicka na zámku ve Vlašimi oslaví 28. října Den Středočeského kraje. V nabídce jsou stálé expozice, výstavy, zámecké sklepení i vyhlídková věž. Od 19 hodin proběhne koncert vítězů Mezinárodní pěvecké soutěže Gabriely Beňačkové. Tři pěvce doprovodí slovem i zpěvem tenor Jakub Pustina a na klavír zahraje Marta Vašková.

Dětský Halloween s Transformers

Kdy: neděle 29. října, od 15.00
Kde: Benešov, kulturní dům Karlov 
Za kolik: 100 korun/dítě

Dětský Halloween se ponese v duchu série Transformers. Děti se mohou těšit na Transformers show s focením, Transformers Robo disco, chybět nebude ani obří Transformer. Připraveny jsou i soutěže o sladké odměny, módní přehlídka kostýmů, třpytivé líčení i sladká dílnička.

BOLESLAVSKO

Oslava vzniku republiky

Kdy: sobota 28. října od 10.00
Kde: Mladá Boleslav, Letecké muzeum Metoděje Vlacha
Za kolik: 1 koruna 

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi v sobotu oslaví výročí vzniku republiky. Od 10 do 17 se tam odehraje akce Legionáři v Rusku. Návštěvníci si budou moci po celý den prohlédnout výstavu zbraní a uniforem doplněnou odborným výkladem historika. Ve 13.30 hodin ukázka střelby z polního děla  1902 vz. Putilov, které používalo dělostřelectvo československých legií v bitvě u Zborova v roce 1917, v 15.00 bojové scény za účasti vojáků i letadel.

Den Středočeského kraje na Mladoboleslavsku

Kdy: sobota 28. října
Kde: Mladá Boleslav
Za kolik: 1 koruna

Den Středočeského kraje. Muzeum Mladoboleslavska se na všech svých pobočkách otevře návštěvníkům za symbolickou korunu. Týká se to jak Mladoboleslavského hradu, tak Muzea Podbezdězí, Muzea Benátecka a Leteckého muzea Metoděje Vlacha.

KLADENSKO

Den kraje ve skanzenu

Kdy: sobota 28. října od 13.00
Kde: Vinařice, hornický skanzen Mayrau
Za kolik: 1 koruna

Program od 13.00 do 17.00 hodin, ukázka historické vojenské techniky, výstava historických silničních vozidel, výstava důlních lokomotiv a vozů, opakované spouštění těžního stroje Ringhofer z roku 1905, jízdy důlního vlaku.

Podzimní slavnost
Kdy: neděle 29. října od 16.00
Kde: Kladno, zámek
Za kolik: 130 korun, děti do 2 let zdarma

Cesta dýňovou stezkou za podzimními zvyky, podvečer plný světel a tmy, zábavy i zamyšlení, hudby i ticha, útlumu i barev. Uctíme naše předky a blízké, budeme tvořit, tančit a večer zakončíme průvodem světel.

KOLÍNSKO

Hvězdné nebe v muzeu

Kdy: sobota 28. října
Kde: Kolín, Karlovo náměstí
Za kolik: 1 koruna

U příležitosti Dne Středočeského kraje sváteční program a aktivity pro rodiny s dětmi. Pouze na jeden den bude vystaven zkušební exemplář textilie Hvězdné nebe, která zobrazuje postavení nebeských těles v den a hodině vzniku samostatného československého státu. 

Závěrečný koncert Tensingového festivalu

Kdy: sobota 28. října, od 14.30
Kde: Kolín, Dům dětí a mládeže

Kolín letos hostil Tensingový festival, hudební festival pro mládež, který se každý rok koná o podzimních prázdninách v jiném městě a je otevřen pro všechny ve věku 12-19 let. Vyvrcholením festivalu bude sobotní závěrečný koncert. 

KUTNOHORSKO

Svatováclavská koruna v GASK

Kdy: sobota 28. a neděle 29. října
Kde: Kutná Hora, GASK
Za kolik: 1 koruna

O víkendu bude v Galerii Středočeského kraje GASK v Kutné Hoře vystavena replika Svatováclavské koruny - v rámci oslav Dne vzniku samostatného československého státu a Dne Středočeského kraje. Republiku vytvořil v létě roku 2016 na zakázku Středočeského kraje turnovský šperkař Jiří Belda ml. Také návštěva stálé expozice GASK Stavy mysli/Za obrazem bude za symbolickou korunu.

Burza knih na Hrádku

Kdy: sobota 28. října od 9.00
Kde: Kutná Hora, České muzeum stříbra
Za kolik: 1 koruna

Od 9 do 17 hodin se tu uskuteční burza knih. V 11 a 13 hodin se odehraje komentovaná prohlídka výstavy Co nového v Českém muzeu stříbra Josefem Kremlou. Na 15. hodinu je připravena přednáška ředitelky muzea Lenky Mazačové na téma Odbojová skupina NOS na Kutnohorsku a Josef Strnad. Po celý den bude vstupné do expozic a výstav bude za symbolickou korunu. Výjimkou bude vstup do dolu, kam bude vstupné standardní.

MĚLNICKO

Halloween na zámku

Kdy: sobota 28. října od 17.00
Kde: Mělník, zámek
Za kolik: od 100 korun

Noc duchů, kouzel a strašidel, strašidelná stezka tajemným zámkem a zámeckými sklepy, soutěže s odměnou, malování na obličej, opékání buřtů, dýňová polévka, soutěž o nejlepší masku. Za příznivého počasí rej masek a diskotéka na nádvoří zámku.

Strašidelná stezka

Kdy: sobota 28. října od 15.45
Kde: Veltrusy, zámecký park – galerie Na konci světa
Za kolik: 50 korun

Strašidelná stezka podzimní přírodou, kostýmy vítány. V cíli dárečky. Dobročinné vstupné, návštěvníci mají mít přesnou částku.

NYMBURSKO

Pocta Janu Nepomuku Zedrichovi

Kdy: sobota 28. října od 15.00
Kde: Nymburk, Kaple Jana Nepomuckého

Pocta Janu Nepomuku Zedrichovi. Takový podtitul má koncert operní pěvkyně Edity Randové, který se uskuteční v sobotu 28. října v Nymburce. Mezzosopranistka vystoupí v kapli Jana Nepomuckého a v doprovodu harfy a houslí zazpívá melodie od Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta, Niccola  Paganiniho či Antonína Dvořáka.

Gloriet Fest

Kdy: do 30. října
Kde: Poděbrady, divadlo Na Kovárně

Igora Orozoviče zná veřejnost hlavně jako herce a hudebníka. V poděbradském Divadle Na Kovárně se však nyní prezentuje jinak. Už pouze do 30. října je ve foyer k vidění jeho výstava linorytů a koláží.

PŘÍBRAMSKO

Havířské šprýmování

Kdy: sobota 28. října od 10.00
Kde: Březové Hory, Ševčinský důl
Za kolik: 1 koruna

V rámci Dne Středočeského kraje bude v areálu dolu připraven zábavný program pro děti i dospělé inspirovaný prací, běžným životem i radovánkami březohorských havířů v době před 150 až 200 lety, kdy příbramské doly na stříbro a olovo zažívaly svůj největší rozkvět. Zábavné kvízy a pohybové aktivity s hornickou tematikou, havířská štreka, jízda hornickým vláčkem, hledání vzorků minerálů na odvalu (kladívka s sebou).

Novoknínské dýňování

Kdy: sobota 28. října od 14.00
Kde: Nový Knín, restaurace Na Merendě
Za kolik: 1 koruna

Výroba originálních svítidel z dýní, tvořivá dílna pro děti i dospělé, soutěž o nejlepší dýni, opékání špekáčků, malování na obličej. S sebou nožíky a lžíce na dlabání dýní. Dýně lze zakoupit na místě.

RAKOVNICKO

Poslední víkend s párou

Kdy: sobota 28. a neděle 29. října od 9.40
Kde: Lužná u Rakovníka, ČD muzeum
Za kolik: jízdné 160 korun/dítě, 200 korun/dospělý

Rozloučení s letošními nostalgickými vlakovými dobrodružstvími. Jízdy zvláštních vlaků v čele s parními lokomotivami Čtyřkolák (434.2186), Všudybylka (354.195), Heligon (414.096) nebo EP 1000 (525.101). V obou dnech dvě jízdy tam i zpět po trase Lužná u Rakovníka – Rakovník. Z Lužné odjíždí v 9.40 a 13.40 hod., zpět z Rakovníka pojedou v 10.35 a ve 14.35 hodin. Další trasa Lužná u Rakovníka (odjezd ve 12.00) – Řevničov a Řevničov (odjezd ve 12,40) – Lužná u Rakovníka. V muzeu jízdy na úzkorozchodné dráze, v provozu bude i modelové kolejiště.

Podzimní a halloweenské tvoření

Kdy: pátek 27. října od 8.00, sobota 28. října od 13.00 a neděle 29. října od 17.00
Kde: Nové Strašecí, muzeum T.G.M.
Za kolik: 30 korun

Podzimní a halloweenské tvoření, strašidelná stezka, tradiční hledačka. Poplatek bude využit na použitý materiál. Výrobky si si účastníci odnesou s sebou domů.