Ostrov Taširodžima leží kousek od podstatně většího ostrova Honšú v Japonsku. Kočkám se přízně na malém ostrově začalo dostávat zejména na přelomu 18. a 19. století. Tehdy místní začali chovat bource morušové. Ti se využívají k výrobě hedvábí.

Tradiční proces výroby spočívá v tom, že se zakuklené kokony bourců morušových uvaří a následně se z nich odvíjí hedvábné vlákno. Dává se přitom pozor, aby se vlákno nepřerušilo.

Ashera je mimořádné plemeno kočky, která sklízí obdiv i na výstavách
Cena nejdražšího kočičího plemene šokuje. Zájemci si na něj musejí počkat i rok

„A aby bource nelovily myši, místní si pořídili kočky, díky kterým počet myší na ostrově výrazně klesl,“ uvedl web britského listu Daily Mail. Doplnil, že nyní se kočkám daří zejména proto, že místní věří, že jim péče o ně přinese zdraví a štěstí.

Situaci na ostrově Taširodžima zmapoval i zájmový kočičí web explorecats.com. „Zatímco lidí na ostrově žije necelých sto, koček tu bude přibližně čtyřikrát více,“ uvedla autorka článku Caitlin Dempseyová.

Jak to vypadá na kočičím ostrově

Zdroj: Youtube

Kočky si oblíbily i místní rybáře, kteří je ochotně krmí. A mají je dokonce natolik v lásce, že jim na ostrově postavili svatyni. Stalo se tak na památku jedné z micin, kterou nešťastně zabil kámen. Místu dali jméno Neko-jinja.

Svatyně Neko - jinja

Kočky si zde mohou odpočinout, pohrát a vždy tu i najdou něco k jídlu. Je to místo, kde si mohou směle myslet, že svět byl stvořen právě pro ně,“ uvedl web iheartcats.com.

Země zaslíbená kočkám? 

Jak jsme již v minulosti informovali, kočky jsou v Japonsku velmi populární. Vždyť zde vznikla i komiksová Hello Kitty. Rozšířeny tu jsou i kočičí kavárny, kam chodí všichni, kdo kvůli přísným domovním předpisům nemohou chovat zvířata v bytech.

Pokud se potvrdí závěry nové studie, kočky by v budoucnu mohly být využívány v kriminalistice. Jako svědci trestných činů
Vědci přišli u koček na další schopnost. Mohou pomoci odhalit vraha

Podobným místem jako Taširodžima je i ostrov Aošima. Původně zde dovezli jen pár koček proto, aby vypuzovaly myši z rybářských lodí. Také zde pak postupem času počet hebkých čtyřnohých stvoření výrazně přesáhl počet obyvatel.