„Každá oslava narozenin tady u nás v SeniorCentru Slivenec je zážitkem. Ač podporuji myšlenku, že člověk je tak starý, jak se cítí, přesto sté narozeniny vnímám spíš jako symboliku a událost, se kterou se většina z nás v životě nepotká. Je to jedinečnost, která se nám nabízí a my ji přijímáme s pokorou. O to více, když známe osobní příběh oslavence a víme, jaká byla jeho životní cesta,” svěřil se ředitel SeniorCentra Slivenec Lukáš Stárek.

Příběh Alfreda Baudyše, sympatického a komunikativního člověka, který má čtyři dcery, jednoho syna, jedenáct vnoučat a jedenáct pravnoučat, by vydal na celou knihu. Za války sloužil jako navigátor u letectva, přežil sestřelení letadla i zajetí. V komunistickém režimu byl horníkem, ale po těžkém úrazu se s rodinou přestěhoval do Radotína, kde pracoval v cementárně až do svých 85 let.

„Tatínek se dožil tak požehnaného věku, protože byl celý život velmi disciplinovaný, slušný a pracovitý. Musel pořád pracovat, aby s maminkou uživili pět dětí. Byl přísný na sebe i hodně přísný na nás,“ uvedla dcera Alfreda Baudyše Jiřina.

Ve sliveneckém domově žije Alfred Baudyš od jara roku 2019 a jeho rodina ho často navštěvuje. Pohybuje se sice na vozíku, ale přesto pravidelně navštěvuje dílnu pro muže a cvičí. „Každý den ujedu na rotopedu čtyři kilometry. Líbí se mi tady, vaří dobře, já jsem polívkovej a polívky mi tu chutnají,“ hodnotí pobyt v domově SeneCura na Slivenci Alfred Baudyš. Rád si také poslechne dechovku, sleduje v televizi zprávy i seriály a jakožto věřící člověk navštěvuje místní kapli.

Na oslavě s celou rodinou nemohl chybět ani personál domova a popřát přišla i delegace z Radotína v čele se starostou Karlem Hanzlíkem, což pana Baudyše velmi dojalo, protože si pamatoval setkání před deseti lety. Starosta slíbil, že odteď bude chodit každý rok.

Věkový průměr téměř 1400 klientů v patnácti SeniorCentrech SeneCura v České republice je 84 let. Z toho čtyři klienti již oslavili sté narozeniny. Nejstarší klientka, paní Boženka, která žije také v domově na Slivenci, oslaví svoje 105. narozeniny letos v březnu.

Jana Barčáková