Nejprve navštívil kroužek „dovedné ručičky“ Městskou galerii v Berouně, kde probíhá výstava Veroniky Klikarové s názvem V tichosti kvést. Malířka se zaměřuje na motivy z přírody – květy nebo listy a v poslední době to jsou motivy pokojovek nebo motivy z její zahrady.

Na výstavě maleb nám výtvarnice ukazála to, že se v přírodě děje něco krásné a velkolepého. Základem její tvorby je linkování rukou tak, že se zaplní celá plocha a ta se ještě rozvrství do menších ploch. Možná nás i tato tvorba bude inspirovat k další naší práci ve výtvarné činnosti.

Po prohlídce výstavy v Duslově vile odcházíme společně na „Pěší zónu“ v Palackého ulici, kde své dílo představuje malíř starého Berouna, Antonín Porket, který je právě takto přezdíván. Od jeho narození uplynulo již 140 let.

Děti z družiny ZŠ Beroun - Závodí na výstavě.Děti z družiny ZŠ Beroun - Závodí na výstavě.Zdroj: Květa Hrbáčková

Antonín Porket se v Berouně nenarodil, přistěhoval se sem až ve dvaceti letech. Krásy našeho města ho natolik oslnily, že je hned začal malovat. Porket byl prvním malířem, který se našemu městu Beroun soustavně věnoval. Vysloužil si tak obdiv a vděčnost jeho obyvatel, zejména mladých. I nás jeho malířské umění oslovilo.

Seznámili jsme se s historií města, poznávali jsme památky, a u mnohých jsme zjistili, že již dnes vypadají docela jinak. Výstavu o životě a tvorbě malíře Antonína Porketa připravilo oddělení komunikace a vnějších vztahů Městského úřadu Beroun ve spolupráci s Muzeem Českého krasu. Obě výstavy nás oslovili, velmi se nám líbili a my viděli zase i něco jiného. Květa Hrbáčková