Do 18. dubna jsme své práce odeslali a pak jsme již jen čekali, co se bude dít. Víme, že je to velmi těžké, rozhodnout o nejlepších a nikomu neublížit. Ale verdikt zněl jasně! Letošní téma bylo velmi pěkné, všichni víme, jak důležité je prostředí ve kterém žijeme. Proto se do něj promítla příroda, kterou děti tak milují. Děti měly možnost vyjádřit svoji fantazii.

Uplynulo několik měsíců a je kniha na světě. Ještě před prázdninami bylo ze 400 pohádek, které dorazily do Prahy Karlína na Skanskou, vybráno dvacet pohádek, které budou vytištěny ve čtvrté knize. Pohádky našich dětí se v knize neobjeví. Nevadí, ale snaha se cení.

V sobotu 19. října se kniha dostala do světa a byla slavnostně pokřtěna. Na křest mohly dorazit všechny děti, které pohádky tvořily a včas zaslaly návratku o účasti. Křest Čtvrté knihy pohádek od dětí pro děti se konal ve Skanska Corse Court v Karlíně. Příjemné odpoledne si mohl užít každý, kdo se zúčastnil soutěže. Čekaly na nás tvořivé dílničky, malování na obličej, foto koutek, Zelená laboratoř, ale i poutavé povídání o tom, jak se taková kniha „upeče“.

Mezi pozvanými hosty byli i hosté z Albatrosu, společně s předsedkyní poroty Martinou Drijverovou. V průběhu slavnostního dne i letos jsme vybírali nadaci, které Skanska Reality jako pořadatel soutěže věnuje výtěžek z prodeje čtvrté pohádkové knihy.

Z naší školní družiny se křtu zúčastnila Anetka Michajlovičová s tatínkem. Anetka do naší školy již nechodí, odstěhovala se, ale tuto slavnost si nenechala ujít. Škoda je, že ostatní malí spisovatelé od nás nepřijali pozvání. Přesto si velké poděkování a velkou pochvalu zaslouží děti, které pohádku sepsaly a odeslaly.

Mezi účastníky soutěže patří: Anna Bezrouková, Jakub Dušek, Julie Dušilová, Jan Fischer, Matyáš Fortuník, Justýna Hanke, Jiří Jakubíček, Fanynka Kaštánková, Betynka Kinská, Jakub Kinský, Helena Kovácsová, Olivie Křečková, Kateřina Lišková, Anetka Michajlovičová, Anežka Povolná, Zuzana Prokopová, Kateřina Ptáčková, Michaela Raffayová, Barbora Rybáková, Jaroslav Smejkal, Adam Suchitra, Tereza Špírková, Adéla Šťávová, Václav Tejkl, Anna Tercjaková, Mathias Ulrych, Darina Vondrusová, Anna Vytisková, Kateřina Žáčková.

Slavnostní odpoledne bylo skvělé, děti, které zde byly, si to opravdu užily. A nyní, už budeme opět čekat, zda Bambini litera bude pokračovat v pátém ročníku a hlavně na jaké téma. „Bambini litera otevírá dětem svět literární tvorby a upevňuje rodinné vztahy, má přesah do oblasti charity.“ Takto to vidí pořadatelé soutěže, ale i my.

Květa Hrbáčková