Sice počasí ani jednomu oddělení moc nepřálo, přesto se děti vypravily se svými vychovatelkami na putování po Berouně, kde se seznámily s osobnostmi našeho berounského školství. Zahájení celého putování bylo před budovou Jenštejnského domu, kde sídlí Muzeum Českého krasu. 3. oddělení vyrazilo v pondělí 17. 5. a 2. oddělení v úterý 18. 5. 2021. Zrovna dnes měly děti z 2. oddělení velké štěstí. Nejenom jsme si při této příležitosti připomněli Mezinárodní den muzeí, který připadá právě na dnešek, ale štěstí jsme měli i v tom, že za námi před muzeum přišla pracovnice zdejšího muzea, pobavila se s námi, a pozvala nás na připravované akce v nejbližší době. Pak jsme se rozloučili, poděkovali za pozvání a pokračovali v našem putování.

Dílo autorky tvořící pod uměleckým jménem Alina Slee.
Alina Slee vystavuje své hravé a citlivě barevně laděné obrazy v Berouně

Po Berouně bylo rozmístěno 6 stanovišť, které byly označeny letáčkem. Ten obsahoval jedno písmeno do tajenky. Postupně jsme navštívili Jungmannovu ZŠ, která je spojena s osobností Josefa Jungmanna z Hudlic. Pokračovali jsme na Wágnerovu ZŠ, kde jsme se dověděli o osobnosti Oktaviána Wagnera, podle něhož je pojmenována i zdejší škola a přilehlé náměstí. Dalším pokračováním byl hotel Český dvůr s osobností spisovatele Františka Branislava. Dál jsme pokračovali Pivovarskou ulicí a připomněli si Aloise Herouta, spoluzakladatele těsnopisu a profesora na Obchodní akademii. Další zastávka byla na Obchodní akademii, kde na nás čekala osobnost profesora účetnictví Františka Hampla.

Výlet Jany Jiráskové na Lovoš.
OBRAZEM: Výlet za hranice kraje! Jana Jirásková vyrazila s foťákem na Lovoš

Poslední zastavení pak bylo před budovou hlavního vlakového nádraží Beroun, před knihoBudkou. Zde jsme se seznámili s osobností Františka Urbana, jehož jméno je též spojeno s událostmi roku 1943 v srpnu v nedalekém Srbsku. Na každém informačním letáčku jsme pečlivě hledali a zapisovali si písmena do tajenky. Ta zněla: LAVICE. Věc, která je též spojena se školou. A máme hotovo a pokračujeme zpět ke škole. Máme trochu smůlu, malý kousek od školy nás chytil malý déšť. Ale pozor, byl „májový“ a to se říká, že „májový déšť“ je na krásu. Tak možná budeme i nebezpečně krásní.

Autor: Květa Hrbáčková, ŠD Beroun – Závodí