Ale nejdřív si prošly pohádkovou cestou, kde plnily snadné úkoly zadávané pohádkovými bytostmi – andělem, rytířem, čarodějnicí, vodníkem, zámeckou paní, ba i párem hrozných čertů. Za odvahu si odnášely drobné dárky a spokojenost, že byly šikovné. Mohly se pomalu projet na poníku a zahrát si v krátké vtipné pohádce. Společnými silami proměnily velkou modrou plachtu v širé moře, z něhož rybář vylovil zlatou rybku. Jeho přání nebyla úplně obvyklá.

Pro dospělé byl dostatek času k prohlídce některých provozů ve sklárně, s příležitostí zkusit si na vlastní pusu vyfouknout obyčejnou kouli nebo dokonce cosi do skla vybrousit. A u stánků se dlouho rozhodovat, co hezkého z jarmarku si koupit a odnést domů. Ale nejdříve dočkat dlouho očekávaného rozsvícení vysokého vánočního stromu, pod nímž pak zazněly koledy v podání žáčků zpěváčků ze zdejší školy. Zpívali s kytarovým doprovodem a s dojemným zaujetím, jen světla na ně kdyby bylo víc.

Zahájení adventu v Tlustici.
Advent zahájila obec Tlustice vánočním trhem a starými řemesly

Kdo vytrval až do konce, tomu se zvědavost na přislíbené „divadlo pro dospělé“ vyplatila. Čím dál známější a oblíbenější nižborská divadelní scéna U nás na rohu opět zářila. Název hry Kytice prozradil, že herci sehrají něco z K.J. Erbena, ale že to bude tak vtipná a odvážná adaptace známé Polednice nikdo nečekal. Místo předehry či prologu uvedl představení flašinetář, připomněl tragický námět a vzápětí bylo místo hororu veselo. Pan Otto Weiss jako autor, režisér a herec se vyzná, jak rozesmát publikum. Úspěch jeho minulých inscenací je toho důkazem. Tentokrát se převlékl za pitoreskní babu polednici a spolu s kolegyní Barborou Rosenbaumovou v roli nešťastné a viditelně zhýralé matky sehráli skvělou komedii. Opět velice úspěšnou, soudě podle intenzity smíchu diváků.

Vánoční a přátelské setkání sousedů na sklárenském nádvoří se povedlo, líbilo se. Už se přetavuje v místní lidovou tradici a to je věc vysoce záslužná. Díky všem, kdo svým dílem přispěli. Všichni sousedé a sousedky, popřejme si navzájem radostné prožití svátečních dnů, dětem radost a nám všem spokojenost, mír a zdraví.

Autor: Jan Lukeš

Už se to blíží. První adventní neděle letos připadá na 27. listopadu.
KVÍZ: Už se to blíží. Jak dobře znáte naše adventní a vánoční zvyky a tradice?
Adventní kalendář projektu Se Sokolem do života.
Adventní kalendář Sokola je plný pohybových a kreativních úkolů