Není divu, vždyť po překonání sto padesáti točitých schodů budete za vynaloženou námahu odměněni úchvatnými pohledy z vyhlídkové plošiny ve výšce třiceti metrů. Z rozhledny, která je i s anténou vysoká čtyřicet osm metrů uvidíte například Posázaví nebo Malý a Velký Blaník. Při dobré viditelnosti dohlédnete až na Šumavu a Ještěd nebo na českou nejvyšší horu, tedy Sněžku.

| Video: Youtube

Ze tří architektonických návrhů, které vytvořila Iveta Torkoniaková, byla vybrána právě Špulka. Volba to byla dobrá, vždyť ihned po otevření získala prvenství v anketě „Rozhledna roku“ vyhlášené Klubem přátel rozhleden. Projekt Špulka s naučnou stezkou vznikl ve spolupráci jednadvaceti obcí a dalšími partnery. Však si také pod rozhlednou můžete prohlédnout tabule s fotografiemi a popisky okolních vesnic.

Přístup k rozhledně je možný z několika směrů, ten nejzajímavější je po naučné Ptačí stezce z parkoviště v Lbosíně. Dozvíte se se řadu informací o ptácích a užijete si zábavu při hraní Člověče, nezlob se, na lanové prolézačce nebo u zmenšeného modelu kamenného Stonehenge. A můžete se vyfotografovat s dřevěnými postavičkami místní řezbářky. Stánek s občerstvením a suvenýry u paty rozhledny jistě potěší především ty, kterým po necelých dvou kilometrech pořádně vyhládlo.

| Video: Youtube

Rozhledna Špulka s kamennou mapou, lesním divadlem a ostatními atrakcemi se během krátké doby stala symbolem, který v místních lidech posílil sounáležitost s regionem. A pro turisty se stala zdrojem inspirace, zábavy a aktivního odpočinku.

Vladimír Havlíček