Jako třešnička na dortu divoká bitka molitanovými meči malých římských legionářů s výbojnými Kelty. Děti je zmydlili hlava nehlava s radostí a elánem jako obvykle. Již tradičně přibylo i něco nového, co slavnost zpestřilo: archeologická dílna – trojrozměrné atrapy skutečných nálezů například keltských nádob, šikovně rozložené na střepy.
Složit je do kompletního tvaru bylo zkouškou šikovnosti a trpělivosti nejen pro děti, hlavu si nad tímto úkolem lámali i četní dospělí. Občasný jen lehký deštík příjemně ochladil dláždění a do expozice keltské kultury uvnitř zámku ještě zesílil proud zvědavých návštěvníků.
Netřeba líčit, že všechny stánky s občerstvením i nejrůznějšími suvenýry byly v neustálém obležení. I místa všude podél zdí, kde se mohl každý poučit o některých keltských řemeslech, a zvláště děti si některé základní i vyzkoušet.
Konstelace hvězd pro letošní Beltain byla mimořádně příznivá, program byl úsilím organizátorů i účinkujících jako vždy zajímavý, i účast příznivců a zvědavců byla letos mimořádně velká až překvapující. Ještě není všemu slavení v tomto roce konec – „na dušičky“ (také obdoba keltského zvyku) na konci října bude zámeckým nádvořím opět znít hudba, třesk mečů a dunění štítů v efektních soubojích, potlesk diváků za předvedené umění, zas budou obležené stánky. To se bude slavit Samhain, loučení Keltů s obdobím hojnosti. I když se tímto dnem turistům uzavře expozice, veselo jistě zase bude.
Ústav archeologické památkové péče středních Čech tak připomene své už 40 let trvající záslužné působení v oblasti vyhledávání a záchraně cenných nálezů, objevených například při zemních pracích, ale i v interiérech a sklepeních.
Tyto nálezy nejen eviduje, ale následně odborně konzervuje, popisuje, publikuje a na výstavách a v expozicích některé z nich ukazuje. Letos byl zde vzpomenut zakladatel zdejší keltské expozice – archeolog Dr. Čtverák a návštěvníkům za stálou přízeň poděkovala současná ředitelka ústavu paní Mgr. Irena Benková.
Jan Lukeš