Hned v úvodu na nočním satelitním snímku USA ze srpna 2003 žákům ukázala, jak vypadá oblast, v níž došlo k blackoutu. Pro velké aglomerace, jako je např. Praha, Brno nebo Ostrava by taková událost byla kritická. Nastaly by poruchy zásobování vodou a teplem, zkolabovala by doprava. Člověk euroatlantické civilizace je na elektřině existenčně závislý. Při její výrobě z fosilních paliv ale stoupá produkce emisí CO2 a výrobu z obnovitelných zdrojů zase ovlivňují povětrnostní podmínky. Provoz bezemisních jaderných elektráren klade mimořádně vysoké nároky na bezpečnost.

close Beseda žáků s Alžbětou Bednářovou ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. info Zdroj: Martina Drábková zoom_in Beseda žáků s Alžbětou Bednářovou ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Projekt Energie - budoucnost lidstva běží s podporou společnosti ČEZ nepřetržitě již 21. rokem. Pedagogové nejvíc oceňují průřezovost obsahu besed, objektivitu a otevřenost lektorů. V anonymním průzkumu, který se uskutečnil v několika desítkách škol v celé ČR, dali všichni dotázání učitelé a učitelky nejvyšší možnou známku vyváženosti výkladu o výhodách a nevýhodách jednotlivých klasických a obnovitelných zdrojů energie a o vlivu výroby elektřiny na životní prostředí. Besedy podle nich mají také velký vliv na zvyšování zájmu mládeže o studium technických a přírodovědných oborů.

Autor: Martina Drábková