Naše civilizace je na elektřině takřka životně závislá a bude jí potřebovat čím dál více, nehledě na to, že 840 milionů lidí na Zemi zatím přístup k elektřině vůbec nemá. Současně ale emise skleníkových plynů, které vznikají mj. při její výrobě, přispívají ke globálnímu oteplování a zhoršování života na naší planetě. Hledání cesty se začarovaného kruhu je velkým úkolem pro mladou generaci a interaktivní přednáška s praktickými ukázkami uvedla žáky a žákyně do energetické problematiky.

Lektorka představila jednotlivé zdroje energie s jejich klady, zápory a možnostmi využití, technická řešení výroby elektřiny i technologie budoucnosti, k nimž patří například jaderná fúze. Diskutovalo se také o možnostech úspor a energetické náročnosti spotřebičů, které denně používáme. Posluchači se mimo jiné dozvěděli, že v České republice se nejvíce energie spotřebuje v průmyslu, energetice a stavebnictví s 45 %, ale hned druhým největším spotřebitelem jsou domácnosti s 28 %. Velký zájem vzbudily i praktické ukázky, především měření přírodní radioaktivity okolního prostředí a vybraných předmětů přenosným radiometrem DC-3E-98, v žargonu energetiků zvaným „žehlička“.

V této souvislosti si účastníci mohli pod dohledem Tomáše Hejla ověřit izolační schopnost lidského těla, které díky vysokému obsahu vody tlumí intenzitu záření. Otázka, jak zajistit rostoucímu počtu obyvatel Země dostatek elektřiny, aniž bychom devastovali životní prostředí, je pro mladé lidi nejen důvodem k zamyšlení, ale pro některé i motivací k volbě budoucího povolání. Energetika totiž nesporně patří k perspektivním oborům.

Besedy „Energie – budoucnost lidstva“ jsou součástí vzdělávacího programu, který běží na školách po celé České republice již 22. rokem. Lektory přednášek jsou přední čeští odborníci na energetiku. Jedním z hlavních cílů těchto přednášek je kromě prohlubování znalostí z fyziky, také motivace dětí ke studiu na technicky zaměřených školách. Účast je pro školy bezplatná a přihlásit se do něj mohou na adrese info@portaeduca.cz.

Autor: Martina Drábková