Výstava přibližuje dlouhou tradici započatou již ve 13. století „živým betlémem“ Františka z Assisi, který v italské Umbrii znázornil biblický příběh narození Krista lidem z okolí městečka Greccio. V Čechách se první jesličky objevily v kostele sv. Klimenta v Praze, a to o Vánocích roku 1560, zásluhou jezuitů. V období vlády Josefa II. dochází v duchu osvícenství k zákazu stavění betlémů v kostelích, ale na druhou stranu se tím tato díla přesouvají do privátních měšťanských a šlechtických salónů a později dochází k rozvoji lidového betlémářství (19. století).

Vytvořené betlémy často reflektují regionální podmínky, orientální kulisa jesliček a palem je nahrazena českou vesničkou či městem včetně významných architektonických prvků (chalupy, náměstí, zámek). Objevují se také kromě tradičních pastýřů další řemeslníci (horníci, rybáři, truhláři, skláři, dřevorubci) a hudebníci.

Čertovské odpoledne berounské družiny.
Berounské děti se vydaly na Ježíškovu cestu a Čertí putování

Ve 20. století dochází k variabilitě materiálů používaných k výrobě betlémů, ke dřevu se přidává papír, objevují se skleněné či keramické betlémy, perníkové či reklamní. Rozšiřuje se také vizuální ztvárnění betlémského námětu, začíná sériová výroba tištěných archů (s návrhy Mikoláše Alše nebo Josefa Lady), vystřihovacích nebo rozkládacích betlémů.

Pokud nevíte, co jsou chlebáčci, jak se betlém v průběhu Vánočních svátků proměňuje nebo jaké dary nesou malému Ježíškovi tři králové, přijďte na návštěvu do Muzea Hořovicka.

Dřevěný přírodní betlém umístěný na nádvoří Starého zámku zve k prohlídce stálé expozice i vánoční výstavy také o dalších adventních prosincových víkendech v době od 10 do 16 hodin.

Otevřeno ve stejném čase je i během vánočních prázdnin v týdnu od pondělí 27. 12. do čtvrtka 30. 12.

Kde: areál Starý zámek, Hořovice
Kdy: 4. - 5. a 11. - 12. a 18. - 19. prosince (10 - 16 hodin), 27. – 30. prosince (10 - 16 hodin)

Výstava betlémů v areálu Starého zámku.Výstava betlémů v areálu Starého zámku.Zdroj: Muzeum Českého krasu Beroun

Autor: Vlastimil Kerl, Muzeum Českého krasu Beroun

Česko zpívá koledy s Deníkem
Zpíváte koledy s Deníkem? Podělte se o fotografie a videa