Už zahájení výstavy bylo příjemné – k přivítání návštěvníků starostkou obce se připojil herec Tomáš Hanák a následovala taneční kreace žen, sdružených ve spolku Plamínek, v zábavné choreografii herce Romana Skamene. Zvědavých návštěvníků přišlo nad očekávání hodně. Půl druhého tisíce. Nacházeli zde inspiraci k vlastnímu tvoření, potěšili se ze setkání s přáteli. Samozřejmě vítali příležitost koupit si zde něco hezkého k dozdobení své domácnosti nebo jako milý dárek pod stromeček. Mohli vybírat z bohaté nabídky krásných originálních doplňků a ozdob z nejrůznějších materiálů, třeba háčkované, pletené či sešívané půvabné postavičky, nejrůznější ozdoby upečené v troubě i vypálené v peci, jesličky a chaloupky, drátěné šperky, dřevěné nabarvené ptáčky „jako živé“, nejvíce pak adventní věnce, věnečky a svícny a živé květiny.

Pro poučení posloužila velká kolekce přesně pojmenovaných druhů jablek z nižborských zahrad. Výstavní prostory vyzdobili i žáci základní školy a školky svými hezkými výtvory a malůvkami. K té pestré nadílce nápadů se míchaly vůně, lákající k mlsání i osvěžení, a to uvnitř i na vánočně přizdobeném nádvoří. U stánků nebo v malé kavárničce, dle libosti. Místní nadšenci do vojenské historie návštěvníkům otevřeli výstavu historických předmětů a dokumentů z dávné Četnické stanice v Nižboru.

Za píli, s jakou tu krásu tvořili, snášeli a naaranžovali, získali členové zahrádkářského svazu v Nižboru zasloužený obdiv a uznání návštěvníků, že tolik krásných věcí už dlouho nikde neviděli, naposled před covidem právě tady na nižborském zámku. Odcházeli spokojeni a s úmyslem za rok určitě přijít zas.

Autor: Jan Lukeš