V sobotních ranních hodinách 23. dubna vykukovalo nesměle sluníčko, které dávalo tušit, že by mohl být jeden z dalších hezkých dubnových dnů. Možná také proto byla mezi seniory obce Hlásné Třebaně a Rovin při čekání na autobus veselá nálada. Organizaci zájezdu do ne příliš vzdálené Kutné Hory si vzali na starost Vladimír Dohnal a Lucie Batíková, ta nenechala nic náhodě a při nástupu do přistaveného autobusu si všechny přihlášené zájemce dle seznamu poctivě odškrtávala. Všichni se včas dostavili a autobus tak mohl vyjet dle harmonogramu.
V cíli zájezdu čekal na přítomné nevšední program. Paní Lucie zároveň plnila funkci fundovaného průvodce, 10 let zde pobývala, takže město dobře zná. Okresní město Kutná Hora je významnou památkovou rezervací zapsanou na seznam UNESCO. Ve středověku byla díky těžbě stříbra jedním z nejvýznamnějších a nejbohatších českých měst. Dominantou města je rozhodně Chrám svaté Barbory, mohutný gotický kostel, který je zasvěcen patronce všech horníků. Vzhled je nezaměnitelný a jeho návštěva s komentovanou prohlídkou od jednoho z nejlepších místních průvodců byla jistě nezapomenutelným zážitkem. A pro ty odvážlivce, kteří se vydali díky panu Dohnalovi po točitých schodech až ke střeše na samý vrchol chrámu dvojnásob.
Skvěle posilněni, po společném obědě se výprava vydala na další zajímavou prohlídku a to do Muzea stříbra – Hrádek. Také tady byl úžasný průvodce, mladý klučina, na kterém bylo vidět, že ho jeho práce baví, díky němu si i tady všichni odnášeli z návštěvy, nevšední zážitek. Hezké počasí a malebné uličky s kavárničkami vybízeli k posezení u kávy či zmrzliny, toho také mnozí s potěšením využili. Někteří ovšem při volném rozchodu upřednostnili návštěvu Vlašského Dvora, což je bývalá královská mincovna a královský palác, národní kulturní památka celoevropského významu.
Při cestě na parkoviště k připravenému autobusu na zpáteční cestu mnozí neminuli ani další významnou památku a to Kamennou kašnu. Jedná se o bohatě zdobený kamenný dvanáctiboký hranol ve stylu pozdní gotiky. Zážitků i chození bylo za jeden den poměrně hodně, většina mírně znavených výletníků ráda nasedla do autobusu, který s nimi mířil zpět domů.
Po cestě ještě L. Batíková připomněla další, nejbližší akce na které se mohou občané Hlásné Třebaně těšit. Pálení čarodějnic 30. dubna které pořádají hasiči u dolního Třebaňského jezu. Připraveny jsou soutěže pro děti, velký oheň, ale i malý na buřtíky a samozřejmě i občerstvení v režii hasičů. V květnu čtrnáctého Staročeské máje a Májovou zábavu. V červnu - Královský průvod a Slavnosti trubačů, Den dětí a Dětský den. Červenec - Lampionová plavba a netradiční plavidla na Berounce. Jak je vidět, někde se umějí lidé bavit a to je dobře.
Autor: Naďa Kolenská