Medvědí odpoledne

Dne 11. ledna 2022 probíhá plánovaná praxe v našich odděleních školní družiny. Tentokrát u Veverušáků – 2. oddělení si praktikanti připravili pro děti „medvědí odpoledne“. Nejprve jsme si četli z knihy Václava Chaloupky Méďové – Půl roku s medvědími kluky. Pan Chaloupka nás zde v knize seznamuje s příhodami, které prožil se třemi medvíďaty během natáčení seriálu pro děti. Popisuje nám jejich krmení, růst, chování spojené s nezbednostmi, které tropili nejen u něj doma, ale i v přírodě, kterou poznávali. Po přečtení ukázky následovalo několik otázek k přečtené části a pak se jde soutěžit. Rozdělujeme se do skupin, a naším úkolem je v krátkém časovém úseku vymyslet medvědí pohádku a pak ji zdramatizovat. Po ukončení této části nás čekají dvě bludiště, kdy medvědi hledají nejprve cestu k medu a v druhém stojí dva medvědi proti sobě a musí se dostat do středu, kde se nachází též med. Potom již následuje kvízová soutěž s 15 otázkami. Další disciplínou bylo skládání puzzle, kdo bude rychlejší. Všechny úkoly jsme bodovali a poté vyhlásili vítěze. Kdo to byl? Vítězem se stala 2. skupina. Blahopřejeme! Na úplný závěr jsme si všichni zahráli medvědí hru, která měla velký úspěch. A tak naše praxe skončila, skončilo i medvědí odpoledne a my se budeme na medvědy těšit v tomto týdnu.

Lyžařský výcvik berounské školy v závodí 2022.
Konečně sníh! Žáci berounské školy se na lyžařském výcviku přeci jen dočkali

Beseda a kvíz o medvědech

Vždy jednou do roka se v každém oddělení naší družiny věnujeme našim večerníčkovým kamarádům, hrdinům z Městské hory. O něco více se jim věnovaly děti ze 4. oddělení naší družiny.
Během celého týdne si děti ve 4. oddělení školní družiny s paní vychovatelkou Miroslavou Pacákovou připomínaly 22. narozeniny našich medvědů. Proběhla beseda a kvíz – „Co víme a nevíme o medvědu hnědém“. Medvědy jsme i malovali a k obrázkům psali i přání k narozeninám. Skládali jsme puzzle – medvědí stopy, zpívali píseň Kolíbavá s kytarou a krom toho vyráběli dort pro naše miláčky. Třeba jim bude chutnat. Nám by určitě přišel vhod. Tak hoši, šťastné a veselé oslavy vašich narozenin.

Přípravy

Ve všech odděleních naší družiny se připravujeme na důstojné oslavy našich medvědích kluků. Ve třech odděleních 2. – 4. se vyrábějí dorty, 1. oddělení vyrábí kytici zdravé výživy. Ve 3. a 4. oddělení děti připravovaly dort sice s korpusem, ale i s medem, džemem, piškoty, ale hlavně s ovocem. Nechyběla jablíčka ani hrozno. To všechno mají kluci rádi. Děti z 2. oddělení vytvořily taky dort, ale trochu jiný. Dort, který je s krémem a šlehačkou. Tu též kluci milují. Každý z přítomných přiložil ruku k dílu a narozeninové dorty jsou hotové. Nyní je uložit do chladu a zítra hurá na Městskou horu. Jestlipak na nás kluci budou zase čekat. To uvidíme. Po skončení výroby dortů musíme ještě doladit i medvědí píseň, kterou jim též zítra zazpíváme. Vše je hotovo, vše je připraveno a my se již můžeme těšit na zítřek, na šťastné setkání po roce u narozeninové oslavy.

Výlet na hrad Košťálov.
Tip na výlet: Pokochejte se úchvatným výhledem od hradu Košťálov

Oslava

Medvědí kluci Kuba a Matěj z Městské hory slaví 13. ledna 2022 své 22. narozeniny. Toto letí, nedávno byla ještě miminka a dnes už jsou to chlapáci. Před pár lety dostávali občanský průkaz, o něco později byli již plnoletí. Ach, jó …
Dnešní oslava těchto narozenin byla trochu jiná než ty minulé. Trochu ji narušila pandemická situace, ale přesto byla. Této oslavy se zúčastnily i děti z 1. oddělení naší školní družiny, které pracují pod vedením paní vychovatelky Jany Novákové. Ty ještě, než odcházely na Městskou horu si přečetly krátký úryvek z knihy Václava Chaloupky – Méďové. Chvíli jsme si povídali i o panu Chaloupkovi, který se stal „maminkou“ našich malých chlupáčů a natočil pro nás děti Večerníček Méďové. A potom již jdeme rychle za Kubou a Matějem, abychom o něco nepřišli. Přicházíme do cíle, kluci se pohybují již ve výběhu a hlavním vchodem k nim přistupují jednotliví gratulanti. Nechybí mezi nimi ani pan Václav Chaloupek, který by si jistě jejich oslavu nenechal ujít. Společně s ním přichází i představitelé našeho města a další gratulanti. Naši oslavenci dostali od četných gratulantů a hostů hroznové víno, meloun a též si pochutnávali každý na svém dortu. Pan Chaloupek zavzpomínal na své prvopočátky s malými miminky a je velice rád, že i po těch letech ho naši miláčkové poznají. A to je co říci. Všichni přítomní přejí našim klukům Kubovi a Matějovi, aby byli dlouho a dlouho v pořádku a byli tu s námi v Berouně, co nejdéle. Vždyť patří k Berounu jako naši talismani.
Závěrem se děti sešly i s panem Chaloupkou, který se nejen s námi vyfotografoval, ale předal nám krásný „medvědí kalendář“ na rok 2022. My všichni mu za něj velmi děkujeme a věříme, že se za rok opět na Městské hoře sejdeme.

Oslavy 85. narozenin Františka Lorence.
Oslavenec František Lorenc „zemřel“ přímo na jevišti

Dnešní den 14. ledna 2022 je vyvrcholením oslav 22. narozenin našich medvědích miláčků Kuby a Matěje z Městské hory. Vždy chodí naše školní družina v předstihu před oficiálními oslavami na Městskou horu za našimi chlupáči, letos z časových důvodů to však nevyšlo. Přesto přicházíme, ale s jednodenním zpožděním. Nevadí, alespoň jsme si to užili, jak se patří.
Po skončení školní výuky se děti z družiny připravují na odchod s cílem Městská hora – medvědárium. Ještě připravit vyrobené dorty, k tomu kytice se zdravou výživou a tašky od jednotlivých dárců pro naše chlupáče. Potom již odchod. Sice trochu chladněji, ale sluníčko nám svítí na cestu a je nám hned veselo. Přicházíme do cíle, ale co nevidíme. Medvědárium je prázdné, po chlupáčích ani vidu, ani slechu. Co bude? Připravíme se k předání darů pro večerníčkové hrdiny. Přichází paní ošetřovatelka a praví: „Děti, nevím, zda se mi podaří naše kluky vzbudit. Včera měli oslavu, dnes v poledne se najedli a šli spát. A spí a spí a spí.“ Chvíli přemýšlíme a pak nás napadá. My jim zazpíváme píseň o medvědech, oni to uslyší a třeba k nám přijdou. Vždyť vědí, že jsme tady ještě nebyli a jsou zvyklí na to, že každým rokem za nimi přicházíme, my děti, ze školní družiny. To by bylo, aby nás nechtěli vidět! Začínáme zpívat, přidáváme na intenzitě hlasu a najednou se kluci vykutálí jako dvě chlupaté koule ze svých ložnic. Během minuty jsou u nás, dívají se, prohlíží si nás. „Kluci, my Vám jdeme popřát k těm narozeninám, a přinášíme Vám dary. Tři dorty, kytici z ovoce a krásné přání. Chcete? Máte chuť? Tak pojďte.“

Filip Čáp se spoluhráči.
Proč česká hokejová reprezentace nestojí o úspěšného mládežníka Filipa Čápa?

Odcházíme s paní ošetřovatelkou k hlavnímu vchodu. Předáváme jí jeden dort za druhým a koukáme, co bude. Kluci najednou začali polykat sliny. Paní ošetřovatelka z každého dortu vzala kousek, oběma klukům dala do tlamičky a my jen pozorujeme. Chutná jim to, asi jsme to udělali dobré. Dva dortíky s medem a ovocem, třetí dortík se šlehačkou. To bylo mlaskání. I my shodně s paní ošetřovatelkou jsme se shodli na tom, že jej nemohou sníst najednou. Musí jim zbýt ještě na zítra. A tak jim ještě zapíváme píseň a odcházíme odnést další dary a zbylé dorty, aby si je paní ošetřovatelka schovala. Kluci jdou podle plotu s námi. Koukají na nás, asi by si ještě dali, ale opravdu nemohou. Sledují nás, vypadá to, jako by měli radost z toho, že jsme na ně nezapomněli a že jsme za nimi přišli. Tak kluci, my se s vámi loučíme, přejeme hodně zdraví, a abyste s námi tady žili ještě hodně dlouho. Nesmíme zapomenout ani na Vojtu, který se na nás asi dívá shora. Chlupáči, mějte se a my zase půjdeme.
Loučíme se i s paní ošetřovatelkou a pomalu a jistě odcházíme zpět. Tak taková byla oslava medvědů s naší družinou. Obě strany si ji jistě velice užili. Máme na co vzpomínat a máme i další inspiraci pro naši činnost do školní družiny.

Autor: KVěta Hrbáčková, ŠD Beroun-Závodí